dlaczego roslinka mi marnieje?

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
karolcia683
Posty: 20
Rejestracja: 01 sty 2007 19:51

dlaczego roslinka mi marnieje?

Post autor: karolcia683 »

dlaczego jedna z moich roslin marnieje?nie wiem, jak sie nazywa, ale jest na zdjeciu. to byla jedyna roslina, ktora nigdy mnie nie zawiodla i rosla nawet jak woda byla prawie jalowa.jednak chcialam aby inne tez rosly wiec zaczelam nawozic jakies 3 tygodnie temu PGC i teraz od paru dni widze, ze roslinka marnieje. po prostu jakby gnily jej listki. dalam zdjecia, ale nie wiem, czy dobrze to widac. w kazdym badz razie liscie jej sie robia wiotkie i po dniu lub dwoch odrywaja sie i unosza do gory. nie zauwazylam, by rybki ja obgryzaly. poza tym daje im salate, ktora chetnie sie pozywiaja. no i nie kupowalam nowych rybek od dawna, a wczesniej takich problemow nie bylo.
pH miedzy 7, a 7,5 moj test pokazuje wartosci co 0,5
KH 8
GH nie wiem-wadliwy test
PO4 2,5mg/l
NO3 10mg/l
T-25stopni
Fe <0,25mg/l
NO2 <0,1mg.l
amoniak 0mg/l
102litry
obsada:
1hokejowka
2 bojowniczki
7 neonow innesa
1 gupik
2 chyba proporczykowiec nigeryjski (albo cos bardzo podobnego, bo widzialam, ze tych rybek prawie identycznych jest pare gatunkow)
1 zbrojnik niebieski
3 bocje (wlasnie nie pamietam jakie sa chudsze od wspanialych i maja duzo cienkich czrnych paskow)
1 podobna do neona tylko czarna(w mojej ksiazce najbardziej przypomina kardynalka, ale nie wiem)
2 czerwonoglowki
1 danio czerwony


jeszcze chcialam dodac, ze z innymi roslinkami wszystko jest w porzadku.
...opcja zmien! sum
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

zaczelam nawozic jakies 3 tygodnie temu PGC i teraz od paru dni widze, ze roslinka marnieje.
Zmieniły sie parametry wody i dlatego "marnieje", to sie nazywa "choroba kryptokoryn".
Rosliny te reaguja tak na każdą większą zmiane paremetrów fizyko-chemicznych wody oraz na zmiane oświetlenia.
Roślina prawdopodnie straci wszystkie liście ale po kilku tygodniach one odrosną, nie martw sie tym.
W hodowli kryptokoryn (zwartek) ważne sie utrzymywanie stabilnych warunków w akwarium
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
karolcia683
Posty: 20
Rejestracja: 01 sty 2007 19:51

Post autor: karolcia683 »

dzieki za pocieszenie, mam nadzieje, ze masz racje. chociaz z bolem serca obserwuje, jak moja najwdzieczniejsza roslinka umiera. mam nadzieje, ze rzeczywiscie odzyje po jakims czasie.pozdrawiam
kiler
Akwarysta
Posty: 494
Rejestracja: 08 lis 2005 16:49
Lokalizacja: Słubice

Post autor: kiler »

Kryptokoryny jesli dobrze mi sie wydaje lubia raczej "stare" podloze i stara wode i pod ich korzenie dobrze jest wsadzic kulki gliniano-torfowe badz kawalek gliny rzecznej i powinno pomoc a te zolte liscie to moze byc niedobor zelaza, ale to tylko moje sugestie.
Pozdrawiam :)
Póki co 96 litrów-amazonka
karolcia683
Posty: 20
Rejestracja: 01 sty 2007 19:51

Post autor: karolcia683 »

dzieki za rade. kulki juz planowalam wlozyc, ale niestety przez te swieta i inwentaryzacje, nic nie dziala tak jak trzeba i musze poczekac do przyszlego tygodnia, az dostarcza je do sklepu. co do zoltych lisci, to one takie w rzeczywistosci nie sa. po prostu to wina swiatla, lampy, aparatu, moich umiejetnosci fotograficznych. w kazdym badz razie pod tym wzgledem roslina jest ok:-)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Jeśli chcesz by kryptokoryny naprawde dobrze rosły (pisałem juz kiedyś o tym na forum) to posadź je w doniczce (pojemniku) z podłożem złożonym z: torfu, piasku, gliny i drobno pokruszonego węgla drzewnego.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ