cierniki

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
marekkr
Posty: 10
Rejestracja: 03 gru 2006 21:01

cierniki

Post autor: marekkr »

Marzę o hodowli cierników. Kto wie gdzie je można zdobyć.
pzdr marekkr
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

W sklepie zoologicznym jeszcze cierników nigdy nie widziałem, wiec nie wiem czy można je kupic.
Bez większego problemu powinno dac sie je złowić, te rybki wystepują w wielu polskich wodach, w kanale gliwickim jest ich dużo, widziałem je też w zatoce puckiej.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
zielonyjezus
Posty: 114
Rejestracja: 26 mar 2006 11:35
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: zielonyjezus »

u mnie cierniki pływają nawet w "smródce" za osiedlem. z tego co wiem to występują w praktycznie wszystkich zbiornikach, zwłaszcza wolno płynących strumyczkach, ale nawet w morzu, w strefie przybrzeżnej.
kiedyś sam je trzymałem, ale jest problem z utrzymaniem niskiej temp. latem, zwłaszcza podczas upałów. mam gdzieś artykuł o ich hodowli, jak chcesz daj znać na priw to ci zeskanuje i prześlę :)
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

Ciekawe ryby :)
http://www.rafy.pl/archiwum_cierniki.php

A jeszcze ciekawsze by było akwarium z Polskim biotopem :D jak ktoś kiedyś takie cudo załóży to natychmiast opis, zdjęcia na forum ! 8)
pozdrawiam
Awatar użytkownika
dafik
Posty: 214
Rejestracja: 12 wrz 2006 18:28
Lokalizacja: poznań

Post autor: dafik »

sprawa wygląda tak :
- pływają tylko w rzeczkach (sam kiedyś odławiałem)
- są bardzo wrażliwe prawie jak paletki
- ciężko je utrzymać przy życiu (chyba że codziennie 100% wody wymieniasz na te w której pływały

no więc to na tyle z góry nie polecam bo po 1-3 tygodni zdychają w niewoli
112l
-para ramirezek
-6 miedzików
-1 brzanka zielona (reszta zdechła)
- teraz już 3 kiriski
Awatar użytkownika
zielonyjezus
Posty: 114
Rejestracja: 26 mar 2006 11:35
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: zielonyjezus »

z ta wrazliwoscia to chyba cos nie tak.. jak pisalem wyzej to wystepuja i to w obfitosci w smrodkach.. wiec chemia im raczej niestraszna. gorzej z temp. z tego co pamietam to wytrzymuja DO 20, pewnie duzo mniej, wiec ogrzewane akwa odpada, a nawet wskazane chlodzone
Awatar użytkownika
dafik
Posty: 214
Rejestracja: 12 wrz 2006 18:28
Lokalizacja: poznań

Post autor: dafik »

jak ja łowiłem to w sadzawkach nie byuło i nadal niema tylko w rzeczkach
112l
-para ramirezek
-6 miedzików
-1 brzanka zielona (reszta zdechła)
- teraz już 3 kiriski
kiler
Akwarysta
Posty: 494
Rejestracja: 08 lis 2005 16:49
Lokalizacja: Słubice

Post autor: kiler »

dziwne ja jako mlokos akwarystyki to cierniki i cierniczki mialem jako moje pierwsze ryby :lol: i z powodzeniem je rozmnazalem w akwarium nieogrzewanym
najlepiej jest wziasc wode (no chyba ze to smródka to nie polecam :lol: ) z tego zbiornika w ktorym sie je zlowilo i w miare czesto robic podmiany wody tzn raz w tygodniu okolo 10%
mozna je przyzwyczaic do pobierania pokarmow suchych ale to dosc dlugo trwa ja swoje karmilem wodzienien (ktorego zbieralem w tym samym zbiorniku w ktorym zyly cierniki)
samce w okresie rozrodczym robily sie czerowne jak krew (tzn ich podbrzusza) robily gniazda z roslin(wywlocznik,rogatek,moczarka,mech) i to bylo calkiem ciekawe zjawisko jak sie opiekowaly ikra a pozniej mlodymi.
ja je trzymalem bez grzalki tylko z silnie dzialajacym filtrem
to dzieki ciernikom, różankom i innym rybkom niewielkich rozmiarow zainteresowalem sie akwarystyka na powaznie :lol:
wiec poczatkujacym polecam zainteresowanie sie krajowymi gatunkami ryb (nie bedacymi pod ochrona oczywiscie ;) )
pozdrawiam :lol:
Póki co 96 litrów-amazonka
Awatar użytkownika
zielonyjezus
Posty: 114
Rejestracja: 26 mar 2006 11:35
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: zielonyjezus »

no tak wlasnie: nieogrzewane akwarium, dobre napowietrzenie, w okresie tarla duzo miekkich roslin z ktorych mozna zbudowac gniazdo.. i zywy pokarm, przynajmniej z poczatku. jesli chcesz, mozesz do mnie przyjechac, pojdziemy razem nalapac ci ciernikow :wink:
Awatar użytkownika
al
Początkujący pomocnik
Posty: 114
Rejestracja: 11 maja 2006 11:15
Lokalizacja: Toruń

Post autor: al »

Jendras
Posty: 3
Rejestracja: 13 sty 2007 21:15

Post autor: Jendras »

Co do akwarium z polskim biotopem- mozna powiedzieć, że takowe miałem, gdyż zazwyczaj w czasie wyjazdu nad jezioro na kaszubach na ok 3-4 tyg.(kilka lat z rzędu) zakładałem z kolegą i ojcem akwa w którym hodowaliśmy ryby właśnie z jeziora. Były też cierniki ale rybki są delikatne i płochliwe. Podsumowując była tam cała masa ryb ale większosci trzeba zapewnić trochę miejsca, bo wiele z nich osiąga dosyć duże rozmiary, a mniejsze żyją w stadach- taka jest przynajmniej moja opinia:)
ODPOWIEDZ