Które? Gurami jak?

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Encza
Posty: 28
Rejestracja: 14 gru 2006 19:38
Lokalizacja: Zabrze

Które? Gurami jak?

Post autor: Encza »

Mam do Was pytanko dotyczące tego, które rybcie byłoby najłatwiej rozmnożyć. Mam do wyboru mieczyki, molinezje ( wśród nich Ruchacz - jego imię :P , który nawet samców ''zapładnia'' ale nic się nie rodzi :lol: ), skalary, gurami, prętniki. Bardzo chciałabym rozmnożyć gurami. Czytałam teraz posty o tarle guraminów, ale chciałabym uzyskać od Was krok po kroku wskazówki jak to zrobić. Mam do dyspozycji akwa 65 l (w którym obecnie pływa 9 mieczyków małych od koleżanki), pompkę Fun Mini, lub Elite ( do wyboru ), grzałkę ( taką prymitywną grzejącą bez umiaru ). Niewiem jaką by parkę dobrać, kiedy by się sobą zainteresowały, z czego samiec budowałby gniazdo i po ilu dniach młode by się wykluły, z jaką szybkością by rosły itp. Proszę więc bardzo o odp. na te pytania :) .
kiler
Akwarysta
Posty: 494
Rejestracja: 08 lis 2005 16:49
Lokalizacja: Słubice

Post autor: kiler »

Najlatwiej rozmnazac zyworodne rybki typu gupiki,molinezje,mieczyki.
Guraminy to juz wyzsza szkoła jazdy do tarła potrzebne sa akwarium moze byc te 60 litrowe temperatura 26-27*C filtracja wody, rosliny pływajace moze byc wgłębka .Na tarlisko najlepiej wpuscic 2 samice i jednego samca tak by samiec nie zameczyl partnerek.Poziom wody w zbiorniku okolo 25 cm.Ja akurat na tarlisku dla guraminow nie mam podłoza co ulatwia znacznie czyszczenie jego.
Lepiej zajac sie hodowla zyworodnych gatunkow ryb, przy tych jest mniej pracy i wiecej mozna uzyskac mlodych niz przy np gurami.
A swoja droga akwa 65 litrow jest za male dla mieczykow.Ile ma te akwarium w ktorym masz tego samca molinezji o oryginalnym imieniu? Molinezje potrzebuja sporych zbiornikow z lekko osolona woda mieczyki to tez pływacy i potrzebuja sporych rozmiarow zbiornikow gdyz rosna do ponad 12 cm(podobnie jak molinezje)
Pozdrawiam :)
Póki co 96 litrów-amazonka
Encza
Posty: 28
Rejestracja: 14 gru 2006 19:38
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: Encza »

Ruchacz mieszka w 112 litrach, narazie to wszystko do siebie nie pasuje, jednak mam zamiar zakupić jeden, duży, a porządny zbiornik. Właśnie tak myślałam, czy poprzez rozmnażanie i odsprzedywanie jakiemuś sklepowi taniej ( np. oni sprzedają mieczyka po 3zł, kupują po 1 zł, a ja im sprzedam za 50 gr. ) jak dojdę do wprawy mogę dotarczać systematycznie, a tym samym sposobem rybki zarabiałyby same na siebie. Tylko czy to wypali....?
kiler
Akwarysta
Posty: 494
Rejestracja: 08 lis 2005 16:49
Lokalizacja: Słubice

Post autor: kiler »

Powiem tak mam znajomego ichtiologa(z zawodu) i on dosłownie masowo produkuje nastepujace ryby :
Paletki(red pigeon,marlboro i jeszcze kilka odmian)
Skalary(rozne odmiany min koi,czarne,weloniaste)
Pielęgniczki ramireza(tych ma od groma i jeszcze troche :lol: )
Barwniaki czerwonobrzuche
Zbrojniki niebieskie(takze odmiany albinotyczne)
Ostatnio chciao zajac sie hodowla neonkow ale nie wiem jak tam mu wyszlo.
On jezdzi z rybami na targi akwarystyczne( czy tam na giełdy) i tam je sprzedaje.
Kiedys z nim rozmawialem na temat dochodowosci tego "biznesu" i powiedzial mi ze na tym nie da sie zarobic tak naprawde.To co on uzyska ze sprzedarzy ryb przeznacza wlasciwie na oplacenie rachunkow za elektrycznosc, wode i leki dla ryb i tylko w niewielkim stopniu doklada sie to do budzetu domowego.
Wiec jak widac nawet jemu, czlowiekowi, hobbyscie nie bardzo oplaca sie hodowanie ryb ale on je hoduje chyba juz z milosci do tego a nie dla checi samego zysku :wink:
A pomysl ze sprzedawaniem mieczykow nawet jest niezly sam kiedys sprzedawalem gupiki tyle ze musialem sporo czasu czekac az one urosna i dojrzeja wiec nie bardzo mi sie to oplacilo nawet jak sprzedawalem inne ryby (pielegnice czy brzanki) niewielki pieniadz jest z tego a wszytko co zarobilem przeznaczalem na poniesione wydatkiw czasie odchowu młodych :) Ale sprobowac mozesz i zycze powodzenia :wink:
Pozdrawiam :)
Póki co 96 litrów-amazonka
ODPOWIEDZ