Co to za glon?

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
xena26
Posty: 27
Rejestracja: 05 sty 2007 12:50
Lokalizacja: Tarnów

Co to za glon?

Post autor: xena26 »

Nie mogłam zrobić dobrego zdjęcia bezpośrednio w akwarium, więc przeniosłam obiekt do filiżanki. Glon puchaty, koloru jak na zdjęciu, występuje raczej przy podłożu tuż przy roslinach (wgłębka, trawki).
Zbiornik ma 3 tygodnie, 112 litrów.
pH - 7,4
TWO-9
TWW-7
NO2-0,2
NO3-10
Filtr: Turbo filter 650 i lekki prąd wody
Temperatura-25-27C
Oświetlenie 3*18W
CO2-1 bąbelek na 5 sek.

W akwarium jest trochę roślin,
5 otosków
4 brzanki
para ramirezek
Oprócz tych glonów mam jeszcze zielenice nitkowate. Szukałam w wielu źródłach, ale do niczego nie mogę tych glonów przyporządkować. Bardzo liczę na waszą pomoc.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
McOmega
Posty: 160
Rejestracja: 05 sie 2006 13:30
Lokalizacja: Katowice

Re: Co to za glon?

Post autor: McOmega »

xena26 pisze:Nie mogłam zrobić dobrego zdjęcia bezpośrednio w akwarium, więc przeniosłam obiekt do filiżanki. Glon puchaty, koloru jak na zdjęciu, występuje raczej przy podłożu tuż przy roslinach (wgłębka, trawki).
Zbiornik ma 3 tygodnie, 112 litrów.
pH - 7,4
TWO-9
TWW-7
NO2-0,2
NO3-10
Filtr: Turbo filter 650 i lekki prąd wody
Temperatura-25-27C
Oświetlenie 3*18W
CO2-1 bąbelek na 5 sek.

W akwarium jest trochę roślin,
5 otosków
4 brzanki
para ramirezek
Oprócz tych glonów mam jeszcze zielenice nitkowate. Szukałam w wielu źródłach, ale do niczego nie mogę tych glonów przyporządkować. Bardzo liczę na waszą pomoc.
Cześć
Nie podałaś (chyba że przeoczyłem) jeszcze jednego ważnego parametru mianowicie fosforanów PO4.Wydaje mi się że jeden bąbelek CO2 na 5 sekund to stanowczo za mało.Zwiększ dawkowanie CO2 do ok 1 Babla na sekundę.
Akwa 45 l.
Obsada tymczasowa :
2xMolinezja ostrousta,
6x Razbora klinowa
3x Kardynalek chinski
4xKiryski Spizowe
Rośliny: Bacopa C.Echinodorus B Rotala R Vallisneria A Blyxa japonica T Eleocharis acicularis Lilaeopsis novae-zealandiae+butla CO2
Awatar użytkownika
xena26
Posty: 27
Rejestracja: 05 sty 2007 12:50
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: xena26 »

Nie, nie przeoczyłeś, nie podałam PO4 bo jeszcze nie kupiłam testu (nabędę w najbliższych dniach więc uzupełnię dane). Co do CO2 to zwiekszę ilośc bąbeków i zobaczymy co się będzie działo. Jeśli PO4 faktycznie będzie wysokie to jak je zbic, wystarczy częściej podmieniać wodę?
Awatar użytkownika
McOmega
Posty: 160
Rejestracja: 05 sie 2006 13:30
Lokalizacja: Katowice

Post autor: McOmega »

xena26 pisze:Nie, nie przeoczyłeś, nie podałam PO4 bo jeszcze nie kupiłam testu (nabędę w najbliższych dniach więc uzupełnię dane). Co do CO2 to zwiekszę ilośc bąbeków i zobaczymy co się będzie działo. Jeśli PO4 faktycznie będzie wysokie to jak je zbic, wystarczy częściej podmieniać wodę?
Tak jeżeli PO4 będziesz miała wysokie to wystarczy podmiana wody co drugi dzień ok 30% Ja kiedy miałem wysokie fosforany to podmieniałem wodę w ilości ok 40 do 50% i nic mi się złego nie działo, ale wszyscy na forum krzyczą że to za dużo i może zaburzyć równowagę w akwa więc stosuję się do uwag bardziej doświadczonych akwarystów i proponuję podmianę w 30% sama zobaczysz jak będą zbijały się fosforany.Powiedz mi jeszcze jak długo oświetlasz akwa?
Akwa 45 l.
Obsada tymczasowa :
2xMolinezja ostrousta,
6x Razbora klinowa
3x Kardynalek chinski
4xKiryski Spizowe
Rośliny: Bacopa C.Echinodorus B Rotala R Vallisneria A Blyxa japonica T Eleocharis acicularis Lilaeopsis novae-zealandiae+butla CO2
Awatar użytkownika
xena26
Posty: 27
Rejestracja: 05 sty 2007 12:50
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: xena26 »

Oświetlam około 12 godzin na dobę, ale chyba zacznę robić dwugodzinne przerwy w ciągu dnia. Z tą podmianą wody to pewnie masz rację, tylko czytałam gdzieś tu na forum, że w młodziutkich akwariach (3 tygodnie) podmiana wody nie jest wskazana :( . Pierwszy raz podmieniałam wodę parę dni temu około 15% i wlałam później pół na pół z wodą destylowaną, żeby trochę pH obniżyć bo było 8.
Awatar użytkownika
McOmega
Posty: 160
Rejestracja: 05 sie 2006 13:30
Lokalizacja: Katowice

Post autor: McOmega »

xena26 pisze:Oświetlam około 12 godzin na dobę, ale chyba zacznę robić dwugodzinne przerwy w ciągu dnia. Z tą podmianą wody to pewnie masz rację, tylko czytałam gdzieś tu na forum, że w młodziutkich akwariach (3 tygodnie) podmiana wody nie jest wskazana :( . Pierwszy raz podmieniałam wodę parę dni temu około 15% i wlałam później pół na pół z wodą destylowaną, żeby trochę pH obniżyć bo było 8.
Wystarczy że będziesz oświetlała akwa ok 10 godzin dziennie powinno wystarczyć.Ja oświetlam 10 godzin i nie robie żadnej przerwy w ciągu dnia :)
Akwa 45 l.
Obsada tymczasowa :
2xMolinezja ostrousta,
6x Razbora klinowa
3x Kardynalek chinski
4xKiryski Spizowe
Rośliny: Bacopa C.Echinodorus B Rotala R Vallisneria A Blyxa japonica T Eleocharis acicularis Lilaeopsis novae-zealandiae+butla CO2
Awatar użytkownika
xena26
Posty: 27
Rejestracja: 05 sty 2007 12:50
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: xena26 »

Ok, dzięki. Za parę dni napiszę czy pomogło.
Awatar użytkownika
McOmega
Posty: 160
Rejestracja: 05 sie 2006 13:30
Lokalizacja: Katowice

Post autor: McOmega »

xena26 pisze:Ok, dzięki. Za parę dni napiszę czy pomogło.

Ile teraz masz bąbelków CO2 na sekundę?Po zwiększeniu CO2 pH powinno Ci
trochę spaść.W zależności od tego jaka masz obsadę powinno kształtować się w granicach 6,5-7.
Akwa 45 l.
Obsada tymczasowa :
2xMolinezja ostrousta,
6x Razbora klinowa
3x Kardynalek chinski
4xKiryski Spizowe
Rośliny: Bacopa C.Echinodorus B Rotala R Vallisneria A Blyxa japonica T Eleocharis acicularis Lilaeopsis novae-zealandiae+butla CO2
Awatar użytkownika
xena26
Posty: 27
Rejestracja: 05 sty 2007 12:50
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: xena26 »

Wczoraj zwiekszyłam bąbelki do 1/s, myślę, że będzie dobrze. Dosadziłam też sporo nowych roślin, może pomogą w walce z glonami. Jutro zbadam pH i zobaczymy jak to wygląda :)
Awatar użytkownika
McOmega
Posty: 160
Rejestracja: 05 sie 2006 13:30
Lokalizacja: Katowice

Post autor: McOmega »

xena26 pisze:Wczoraj zwiekszyłam bąbelki do 1/s, myślę, że będzie dobrze. Dosadziłam też sporo nowych roślin, może pomogą w walce z glonami. Jutro zbadam pH i zobaczymy jak to wygląda :)
Co do roślin to powinnaś zasadzić rośliny szybko rosnące
Akwa 45 l.
Obsada tymczasowa :
2xMolinezja ostrousta,
6x Razbora klinowa
3x Kardynalek chinski
4xKiryski Spizowe
Rośliny: Bacopa C.Echinodorus B Rotala R Vallisneria A Blyxa japonica T Eleocharis acicularis Lilaeopsis novae-zealandiae+butla CO2
ODPOWIEDZ