halogen

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
dudek560
Posty: 5
Rejestracja: 21 gru 2006 17:51

halogen

Post autor: dudek560 »

Witam mam takie pytanie - do tej pory przy moim akwarium (82l) używałem świetlówki 18 W i nie byłem z niej za bardzo zadowolony ( nie za ładnie oświetlone akwa i roślinki słabo rosły) a niestety oryginalne pokrywy były tylko też z jedną świetlówką a nie za bardzo chce je przerabiać na 2. Myślę teraz nad założeniem nad akwa halogenu (takiego normalnego jak się spotyka przed budynkami) 50-60W i tu pytanie czy zakładał już ktoś tego typu oświetlenie, czy spełnia ono dobrze swoją rolę w akwa i czy są jakieś specjalne ? żarówki ? do halogenu przystosowane do oświetlania akwa ?


Z góry dziękuje i pozdrawiam
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Naturalnie HQI lampy sa juz od wielu lat stosowane w akwarystyce. Zreszta HQL tez...
Czesc Marcin!
dudek560
Posty: 5
Rejestracja: 21 gru 2006 17:51

Post autor: dudek560 »

cześć - ja już go kiedyś zamontowałem - ale był chyba za nisko podwieszony i przy 100 W strasznie woda mi się grzała i dlatego z niego zrezygnowałem ale myślę że jeśli będzie odpowiednio wysoko to powinno być w porządku a wiesz może czy są jakieś żarówki specjalne do akwa
Awatar użytkownika
kordare
Akwarysta
Posty: 343
Rejestracja: 17 lut 2006 10:39
Lokalizacja: radom-londyn

Post autor: kordare »

WItam
Prosze troche inf o HQI
http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c ... 8a923cee43
POzdrawiam
'Bog stworzyl czlowieka, bo nie spodobala mu sie malpa.
Dalszych eksperymentow zaprzestal'
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ja stosuję nad swoim zbiornikiem dwie lampki z żarówkami halogenowymi po 30W każda.
Świetlówek nie lubię, pokryw też nie, akwarium jest przykryte szybami.

Rośliny rosną bardzo dobrze, bez nawożenia.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
dudek560
Posty: 5
Rejestracja: 21 gru 2006 17:51

Post autor: dudek560 »

witam ponownie - założyłem ten halogen ze zwykłym żarnikiem 60W i nie za ciekawie to wygląda (ciemnica) , tylko rybki nabrały ładnych kolorków :D. Niestety kupno specjalistycznych żarników odpada ponieważ cena straszna a nie wiem czemu wcześniej jak używałem halogenu to w stosunkowo krótkim czasie spaliły mi się 2 żarniki. Myślę jeszcze nad pomysłem BARA z dwoma lampkami (postawiłem jedną koło mniejszego akwa i bardzo ładnie oświetla) tylko przerobiłbym to trochę bo nie mam możliwości postawienia dwóch przy dużym akwa a mianowicie "odcięciu" kloszy z żarnikami,przedłużeniu , przymocowaniu do jakiejś listewki i powieszeniu nad akwa - może się sprawdzi :idea: Pozdrawiam
Wojtek14
Początkujący pomocnik
Posty: 157
Rejestracja: 03 lut 2006 23:14
Lokalizacja: Goszczanów

Post autor: Wojtek14 »

Coś mi się zdaje że mylimy tu pojęcia HQI a zwykłym halogenem zwykły halogen nie nadaje się do akwarium ma słabe walory dla naszych roślinek
Za to HQI jest najczęściej używane do akwariów roślinnych jest on w ogóle
inaczej zbudowany niż halogen halogen nie ma żadnych stateczników a HQI pracuje w ogóle na innych napięciach .
Twoje akwarium jest za małe na nawet najmniejszą lampę HQI bo najmniejsza ma 70 w więc w twoim akwarium skończyło by się to wysypem glonów :?
Wiec proponuję ci przerobić pokrywę na 3x18w i zainteresować się nawożeniem i pielęgnacją roślin a na pewno twoje akwarium stanie się soczyście zielone :D
dudek560
Posty: 5
Rejestracja: 21 gru 2006 17:51

Post autor: dudek560 »

Witam co do żarnika jakiego używałem to jest coś takiego:

(nie wiem czy się wkleiło zdjęcie bo pierwszy raz wstawiam) 60W i zdaje sobie sprawę że to nie jest żarnik do akwa i czy to jest właśnie te HQI. Na pewno mogę powiedzieć że nie nadaje się to za bardzo do akwa. A co do zwykłych biurkowych lampek halogenowych to nie wiem czy się nadają do akwa (szczególnie dla roślinek) ale bardzo ładnie oświetlają i myślę że zastosowanie 2 albo nawet 3 takich lampek po 20 W w zupełności wystarczy. Jeśli macie jakieś przeciwwskazania albo sugestie - piszcie, chociaż koleżanka BARA używa tego typu oświetlenie i zachwala je sobie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

20 W ??? Najmniejsza HQI to 70 W . Wiec chyba myslimy o czym innym :D
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

Wojtek14 pisze:Coś mi się zdaje że mylimy tu pojęcia HQI a zwykłym halogenem zwykły halogen nie nadaje się do akwarium ma słabe walory dla naszych roślinek
Za to HQI jest najczęściej używane do akwariów roślinnych...
Z tego co pisze BARA zwykłe halogenki spotykane nad szafkami etc. tez się nadają i roślinki są zadowolone przy odpowiednim doborze natężenia. Sam uważam ten pomysł za ciekawy zwłaszcza w kwestii wyeksponowania czegoś gdyż świecą punktowo i mają ciepłe światło.

Zgadza się halogeny HQI stosuje się ale raczej w dużych zbiornikach.
Obrazek
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

BARA pisze:Ja stosuję nad swoim zbiornikiem dwie lampki z żarówkami halogenowymi po 30W każda.
Świetlówek nie lubię, pokryw też nie, akwarium jest przykryte szybami.
czy światło bez obudowy nie jest zbyt rozproszone na pomieszczenie?
chyba jednak najładniej jest wtedy kiedy światło dociera do nas z samego zbiornika - ale faktem jest że takie akwarim bez obudowy jest powiedziałbym SOFT

pozdrawiam
Obrazek
ODPOWIEDZ