Parametry wody - dwa pytania

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
mucja
Posty: 12
Rejestracja: 30 sie 2006 16:08

Parametry wody - dwa pytania

Post autor: mucja »

Witam wszystkich
Ogólnie pytanie jak w temacie ale po kolei.
Akwarium posiadam od 2,5 miesiąca. Jest to akwarium 200 litrowe o wymiarach 100x40x50 cm. Filtr to Tetra EX 700, oświetlenie 2x30, przód POWER –GLO, tył FLORA –GLO. Obsada to:
Neon Innesa – 15 szt.
Neon czerwony – 10 szt.
Pielęgnica Sajica - 2 szt.
Prątnik karłowaty – 1 szt.
Rośliny to:
Vallisneria torta, Vallisneria asiatica, Rotala rotundifolia, Hygrophila siamensis,
Vallisneria rubra, Sagittaria subulata, Ludwigia regens, Limnophila sessiliflora
Cabomba caroliniana, Echinodorus angustifolius, Anubias coffeefolia, Anubias barteri, i kupione ostatnio Egeria densa (na glony)
Parametry wody to :
pH – 7,5 ( test tetra)
GH – 7 ( test tetra)
KH – 4 (test tetra)
NO2 - <0,3 (test tetra)
NO3 &#8211; 25 (test tetra)
PO4 &#8211; 0,25 ((test JBL)
Parametry są mierzone po podmianie wody ale są to wartości ogólnie niezmienne.
Podmianę wody staram się dokonywać co 2 tygodnie w ilości około 30 %.
Odnośnie NO3 jest one wysokie z powodu tego iż woda wodociągowa ma parametry 12,50 Mg/l (prawdopodobnie jest to wartość wody w zimie ale trudno mi to stwierdzić z powodu krótkiego czasu robienia pomiaru parametrów wody w tym zakresie) .
I tu mam dwa pytania:
Ogólnie mam problem z analizą tych parametrów (nie rozumiem ich zbytnio :( ), wiem ze mam za wysokie pH i stąd moje pytanie czy mogę je obniżyć ( przy uwzględnieniu pozostałych parametrów wody) np. przy pomocy torfu gdyż obsada ogólnie ma być zbliżona do tak zwanych czarnych wód, czy ewentualnie inne parametry mozna poprawić.
Mam problem z glonami, prawdopodobnie wywołany za wysokim NO3,. Przeczytałem iż mogę rozcieńczyć tę wodę wodociągową, wodą destylowaną. Nie wiem w jakich proporcjach i czy do tej wody muszę dodawać jakieś dodatki.
Pozdrawiam wszystkich i z dziękuje za pomoc
Mucja
ODPOWIEDZ