Jesze raz pokrywa

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
fhuzbych
Posty: 58
Rejestracja: 25 sty 2007 10:47

Jesze raz pokrywa

Post autor: fhuzbych »

Mam akwarium ok 45 L półokrągłe z przodu więc trochę mniej niż 45L
Pokrywa oryginalna świetlówka 14 W czy to wystarczy wydaje mi się że swiatło jest ok?. 45L- półokrągłe -nie leje się do max wysokości -korzeń - żwir to daje góra 35 L wody 35/14 = 0,4 W/ L

Drugie pytanie: pokrywa dość mocno się nagrzewa czy to prawidłowe czy jakaś wada?
W zasadzie nie ma potrzeby uzywania grzałki bo woda nagrzewa się od pokrywy do ok 26 oC w domu mam ok 22-23
Jesli to jest taka "uroda" pokrywy mam wątpliwości co będzie w okresie letnim ?
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

przy obliczaniu oświetlenia liczy sie pojemność akwa brutto,
pokrywa nagrzewa się od dławika montowanego w obudowie taka temperatura to normalna sprawa jedyna rada to wyjąć dławik z pokrywy lub dać elektroniczny podobno mniej grzeje ale nie sprawdzałem , może wypowiedzą się osoby mające takie dławiki
AMNESIAC
Pomocnik
Posty: 233
Rejestracja: 11 wrz 2004 10:32
Lokalizacja: gdynia

Re: Jesze raz pokrywa

Post autor: AMNESIAC »

fhuzbych pisze:świetlówka 14 W czy to wystarczy wydaje mi się że swiatło jest ok?. 45L- półokrągłe -nie leje się do max wysokości -korzeń - żwir to daje góra 35 L wody 35/14 = 0,4 W/ L
Zależy jakie masz rośliny. Kryptokoryny, niektóre żabienice, anubiasy, microsorium będą nieźle rosły przy tym świetle, jeśli dodasz np aluminiowy odbłyśnik na świetlówkę.
fhuzbych pisze:Drugie pytanie: pokrywa dość mocno się nagrzewa czy to prawidłowe czy jakaś wada?
W zasadzie nie ma potrzeby uzywania grzałki bo woda nagrzewa się od pokrywy do ok 26 oC w domu mam ok 22-23
Jesli to jest taka "uroda" pokrywy mam wątpliwości co będzie w okresie letnim ?
Niestety to taka wątpliwa uroda. Woda grzeje się od statecznika za dnia a w nocy? Radzę jednak używać grzałki. Jeśli chcesz zmniejszyć problem nagrzewania, przedłużyć żywotność świetlówki i zlikwidować mruganie przy zapłonie to mogę Ci przesłać n priv foto z przeróbki statecznika na elektroniczny ze świetlowki kompaktowej.
pozdrawiam, katarzyna
63L mała Tanganika
212L w drodze
ODPOWIEDZ