walka z ospą

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
DarkAngel
Posty: 12
Rejestracja: 01 lis 2006 18:42

Post autor: DarkAngel »

Witam!!
Właśnie jestem w czasie walki z ospą.... I tu mam problem. Ospę rozpoznałem w piątek i tego samego dnia poszedłem do sklepu zoologicznego po ichtiosan. Niestety z przykrością pan odpowiedział że nie posiadają już tego preparatu i że najprawdopodobniej powinien być w poniedziałek. Wiec zaryzykowałem i poczekałem...W poniedziałek również nie dowieźli ichtiosanu, dlatego postanowiłem kupić zieleń malachitową, ponieważ nie chciałem stracić całej obsady. Mam akwarium 120 litrów i w nim 10 brzanek sumatrzańskich, 4 kiryśniki, 4 brzanki różowe i 3 gurami. Niestety ospa najbardziej dotkneła gurami i kiryśniki i nie wiem czy uda mi sie je uratować. Mysle że za długo zwlekałem z leczeniem.
Podniosłem temperaturę do 28 stopni i dodałem zieleni, dziś wyłowiłem 2 martwe kiryśniki. I pojawił sie nastepny problem, wydaje mi sie że u brzanek sumatrzańskich i gurami pojawiła się martwica płetw. Zakupiłem sera baktopur i mam pytanie czy moge stosowac oba środki jednocześnie tj. zieleń i baktopur?
Prosiłbym o szybka odpowiedź.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie mieszaj chemii. Jeżeli masz taką możliwość to szybko przełóż brzanki i gurami z częścią wody do innego zbiornika (kwarantanna/szpital) i tam zastosuj leczenie dodatkowe.

Niestety, zwlekałeś baaaardzo długo, bo nie miałeś pod ręką leku (ja nauczona doświadczeniem zawsze trzymam w lodówce ichtiosan). Prawdopodobnie kulorzęsek narobił już sporo szkody. Nie pozostaje Ci nic innego jak czekać. I mimo wszystko szukałabym ichtiosanu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
DarkAngel
Posty: 12
Rejestracja: 01 lis 2006 18:42

Post autor: DarkAngel »

Bardzo dziękuje za radę i zastosuje się do niej napewno.
Dzis rano wyłowiłem trzy martwe kryśniki i jednego gurami.....Jeden z pozostałych dwóch gurami i brzanki rózowe w ogóle nie maja (widocznych) objawów jakiejkolwiek choroby..... Chciałbym doleczyć do końca ospę i dopiero zająć się martwicą...Bo przeczytałem że, kulorzesek atakuje parę razy (minimum 2). Przy czym drugi raz jest o wiele silniejszy i zabija wszystkie rybki...dlatego nie chce do tego dopuscić... Nie wiem czy czekac aż zakończe leczenie ospy, do środy, czy przełożyc rybki do drugiego zbiornika i rozpocząc leczenie martwicy, narazając je na nawrót ospy. Martwica jeszcze nie postepuje za szybko ( końcówki płetw zrobiły sie białe i tak jest od 2 dni).
DarkAngel
Posty: 12
Rejestracja: 01 lis 2006 18:42

Post autor: DarkAngel »

Dziś jest środa i koniec wali z ospą.....stan akwarium.....Pozostało: 1 gurami marmurkowe, 8 brzanek sumatrzańskich i 2 brzanki różowe....Ospa zażegnana, tak mi się zdaje (nie wiedac jej objawów). Spustoszyła akwarium a ja nauczyłem sie że w leki trzeba zaopatrzyc sie na zapas....
ODPOWIEDZ