[50l] Moje pierwsze

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

GREG121
Posty: 43
Rejestracja: 17 lut 2007 23:16

[50l] Moje pierwsze

Post autor: GREG121 »

Witam wszystkich foumowiczów.
Otóż jakies 3 tygodnie temu otrzymałem stare ok 50l akwarium i tak zaczęła sie moja fascynacja akwarystyką. (Nie licząc 10l z paroma gipikami i bez osprrzętu) Przeczytałem ogrom informacji na ten temat i dzis chciałbym się Wam "pochwalić" swoim akwarium
A więc:
Wymiary: 82x26x22 dl x gl x wys
Elementy dekoracyjne( i nie tylko): łupina kokosa z małym wejściem, kamienie, rosliny, korzeń
Osprzęt: filtr wew. Aquael Fan mikro 250l/h z rurka do napowietrzania, termometr wew, swietlowka 10W grzałka 30W
Karmienie: płatki i suszone dafnie z 2xdziennie
I najważniejsze czyli obsada:
Mieczyk Hellera - samiec + 2samice
Molinezja czarna 2samce + samica
Danio pręgowane 3szt płeć nieznana (dla mnie) :)
Brzanka sumatrzańska 3szt płec jw.
zbrojnik niebieski 2szt płec jw.
ślimak ? nie wiem jaki, dostalem z akwa
Jak napisałem jestem początkującym akwarystą wiec liczę na Wasze porady, sugestie itp
http://patrz.pl?140944
http://patrz.pl?140945
PS. Wiem że akwarium nie jest ładne, estetyczne etc. jednak chcę Wam pokazać jak przez kilka dni to wszystko urządziłem z dostępnych mi materiałów.
Poza tym kupiłem wlasnie baniak 112l kaskade FZN2 i grzałkę 75W tak więc z tego dopiero coś stworze.
Pozdrawiam
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

Akwarium mi się nie podoba. Obsada jest beznadziejna- wszyskie żyjątka (no najprawdopodobniej oprócz ślimaków :wink: ) nie nadają się do akwa 50l. Co prawda to twoje ma nietypowe wymiary- długość jest dobra, ale jest za wąskie. Brzanki sumatrzańskie trzyma się w większym stadzie, danio i molinezje od 6 sztuk. Zdbrojniki i mieczyki rosną za duże dla 50l. Tak więc nie widzę, czy wyciągnęłeś jakieś wnioski z swojego "oczytania" w akwarystyce.

Roślin bardzo mało. Żwirek jakiś taki... jasny... Zresztą sam piszesz, że akwa mało estetyczne.

Startuj z 112l, jak dojrzeje przełóż obsadę, ale brzanki raczej oddaj. W ogóle sugeruję wywalić brzanki i danio i zostawić same żyworódki plus ekipa czyszcząca. Moim zdaniem twoja obsada powinna wyglądać mniej więcej tak- 3xmieczyk, 6xmolinezja, 2xzbrojnik, 5xotosek. A do tego- więcej roślin!
Obrazek
Awatar użytkownika
Matrix
Posty: 254
Rejestracja: 22 lis 2005 13:10
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: Matrix »

Masz za mało roślin w zbiorniku i masz trochę złą obsadę. Przy litrażu 50 litrów musisz komuś oddać lub sprzedać np w sklepie akwarystycznym glonojady. Wymagają one zdecydowanie większego zbiornika. W zasadzie to cała obsada jest do skorygowania. Jak będziesz urządzał to akwarium 112 litrów, to już go dobrze zorganizuj, bez pośpiechu. Oczywiście pomyśl o większej ilości roślin, sprzęt i obsada. Zamiast gonojadów proponuje stadko otosków. Wtedy ta obsada będzie bardziej pasowała do 112 litrów. Oczywiście w miarę postępów staraj się umieszczać może fotki postępów prac nad zbiornikiem.
GREG121
Posty: 43
Rejestracja: 17 lut 2007 23:16

Post autor: GREG121 »

Co do roślin to obecnie nie moge im dostarczyć odpowiedniej ilości swiatła wiec nie przesadzam bo szkoda mi roślin. Co do obsady to część ryb min. brzanki dostałem "w spadku" a zbrojniki to wiem ze urosną spore i za jakis czas będą do oddania.
W każdym razie dziękuję za konstruktywną krytykę.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Oczywiście zaraz wyjdzie, że ja zawsze tylko na nie.

Ale jestem w tym przypadku jak najbardziej za nie.

1. brak tła
2. brak roślin i kryjówek dla ryb
4. zbyt małe oświetlenie (10w to za mało, powinno być przynajmniej dwa razy tyle!)
5. złe wymiary zbiornika, bardzo wąski i nieforemny, ryby będą miały brak przestrzeni
6.. FATALNA OBSADA: wszystkie ryby do oddania

Mieczyk Hellera - samiec + 2samice powinny byc trzymane w ponad 120l
Molinezja czarna 2samce + samica powinny byc trzymane w ponad 120l
Danio pręgowane 3szt płeć nieznana (dla mnie) za mało sztuk
Brzanka sumatrzańska 3szt płec jw. za mało sztuk, powinna być trzymana w ponad 100l bo bardzo lubie popływać
zbrojnik niebieski 2szt płec jw. powinny być trzymane w ponad 100l

Cieszę się, że rozpocząłeś przygodę z akwarystyką i postaram się jak najbardziej w tym pomóc. Ale niestety czekają Cię zmiany. Oddaj obsadę lub załóż inny, o wiele większy zbiornik.

Trzymam kciuki za zmiany.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
GREG121
Posty: 43
Rejestracja: 17 lut 2007 23:16

Post autor: GREG121 »

Odnośnie braku tła roślinek kryjówek słabego ośwetlenia to dobrze o tym wiem, ale co mam zrobić skoro dostałem taki sprzęt i część obsady. Kupiłem już nowy sprzęt i nim się zajmę, a piszę tu min. dlatego żeby nie poełnić kolejnych błędów. Np. co do obsady to wiedziałem że nie jest do końca dobrana ale nie myślałem że aż tak źle (pomijając zbrojniki i brzanki)
Cóż nie zrażam się :wink:
kiler
Akwarysta
Posty: 494
Rejestracja: 08 lis 2005 16:49
Lokalizacja: Słubice

Post autor: kiler »

Ja krytykowal nie bede bo zrobili to poprzednicy :lol:
Co do obsady na 112 litrow to proponuje taka jak ja mam w opisie czyli 2 parki łagodnych pielegniczek, stadko kąsaczowatych(neonki, błyszczyki itp) kirysy(stadko) ja zamieniam swoje zbrojniki na stadko otoskow bo mam zbyt male akwa na moje zbrojniki.Do tego rosliny korzenie(potrzebne glonojadom drewno do skrobania) kokos moze
A jak masz problem ze wzmocnieniem oswietlenia w akwa to mozesz poczytac w dziale sprzet ( mi to bardzo pomoglo) tam jest wszystko o zarowkach odblysnikach budowie pokrywy itp :wink: jesli chodzi o rosliny to mozesz napisac w dziale gielda ze przyjmiesz rosliny a napewno ktos Ci podaruje kilka roslin :wink: co do obsady to skoncentruj sie na tym by pochodzila z jednego biotopu(wtedy powinno wsio grac :wink: )
Zycze powodzenia i pozdrawiam :)
Póki co 96 litrów-amazonka
ODPOWIEDZ