Nowe 170l (pare pytań)

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dzidek Gb
Posty: 73
Rejestracja: 10 gru 2005 22:03
Lokalizacja: Southampton W.Brytania

Nowe 170l (pare pytań)

Post autor: Dzidek Gb »

Witam :D Założyłem nowe akwarium 170l.Sprawy techniczne: dno zwirek,korzenie ,kokosy, kamienie,rośliny,grzałka 200w z termostatem,filtr na razie przelewowy w pokrywie (od środy będzie FLUVAL 304),termometr elektroniczny z sensorem temp.wody 26C,oświetlenie to dwie duże świetlówki. Parametry wody NO3-10 , NO2-0 , GH zadowalające , pH-6.8(trochę za małe) , KH-bardzo złe. I tu mam pytanie co zrobić żeby zbić KH ,i podwyższyć pH. Ile ma dojrzewać taka ilość wody(na razie trzy tygodnie). A teraz co do obsady jaka ma być: 4xczarne molinezje , 5xneonów inesa , 2xtetra congo , 2x gupik , 1xgibbiceps (15cm) , ciernooczek kuhla , 4x krewetki. Czy można by było dopuścić jeszcze z (4-5) bocji. Czekam na uwagi i porady na temat nowego akwarium. Pozdrawiam Dzidek Gb
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

GH zadowalające (...) KH-bardzo złe.
czyli jakie?
co zrobić żeby zbić KH ,i podwyższyć pH.
jedno drugiemu zaprzecza tzn. wyższe KH = wyższe pH i na odwrót
A teraz co do obsady jaka ma być: 4xczarne molinezje , 5xneonów inesa , 2xtetra congo , 2x gupik , 1xgibbiceps (15cm) , ciernooczek kuhla , 4x krewetki. Czy można by było dopuścić jeszcze z (4-5) bocji.
molinezje i gupiki tu nie pasują bo potrzebują twardej i zasadowe wody, bocje mogą być

akwarium musi dojrzewać z 2-3 tygodnie
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Dzidek Gb
Posty: 73
Rejestracja: 10 gru 2005 22:03
Lokalizacja: Southampton W.Brytania

Post autor: Dzidek Gb »

Witam dzieki za odpowiedz mam kolejny pomiar wody:NO3 trochę podskoczyło jest 10 , NO2-0 , GH >16d , KH jakby lepsze jest 10d i pH podskoczyło jest ok.7.2 Kontrola za pomocą Tetratest 5. Potrzymam to wszystko jeszcze dwa tygodnie i powinno być gotowe.Mam jeszcze jedno pytanie w filtrze mam woreczek węgla aktywnego zostawić go jeszcze czy wywalić.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

w filtrze mam woreczek węgla aktywnego zostawić go jeszcze czy wywalić.
wywal go, węgiel stosuje sie tylko po leczeniu ryb by usunąć reszte leków
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Wow....ciekawe :D Ale chyba zapomniales napisac , że to Twoje zdanie .Bo ja osobiście znam kilka teorii na temat węgla , kóre przeczą Twoim temu co piszesz. Generalnie są dwie szkoły :stosować węgiel lub nie stosować węgla . Ale jest wielu akwarystów , którzy posiadaja piękna roślinne baniaki z użyciem węgla . Sa plusy i minus ale np. moim zdaniem plusów stosowania węgla jest więcej . Wiadomo że węgiel utzrymuje swoje właściwości mniej więcej około trzech tygodni . Po tym okresie staje się jałowy co wcale nie znaczy że nie uzyteczny :D Generalnie węgiel pomaga utrzymac krystalicznie czysta wode a po utracie swoich właściwości jest super znakomitym złożem dla bakterii nitryfikacyjnych . Z minusów jakie przychodza mi do głowy to w zasadzie tylko ten , że oprócz szkodliwych związków usuwa tez tez przydatne jak np. składniki nawozu . Ale z tym można sobie poradzić :D Natomiast wyjałowiony węgiel ma chyba same plusy bo tak jak pisałem jest chyba jednym z najlepszych materiałów dla bakteri . Zawdziecza to swojej budowie .Tak wiec z tym wywalaniem węgla to bym się zastanowił :D
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

usuwa tez tez przydatne jak np. składniki nawozu . Ale z tym można sobie poradzić
Po co mam lać nawóz który i tak węgiel mi usunie, wg mnie to mija sie z celem, poza tym węgiel usuwa też związki humusowe
Natomiast wyjałowiony węgiel ma chyba same plusy bo tak jak pisałem jest chyba jednym z najlepszych materiałów dla bakteri. Zawdziecza to swojej budowie.
Zgadzam sie, ale zamiast niego równie dobrze można stosować np. rurki ceramiczne, keramzyt lub wypalaną gline, które są całkowice neutralne względem wody.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Ale nie zapewnia takiej krystalicznosci wody jak węgiel :D Ja nie zmuszam nikogo do stosowania węgla ale nie podobaja mi sie tez takie stanowcze opinie :wywal węgiel . Mozna napisac co węgiel daje na plus a co na minus i niech decyzje podejmie każdyindywidualnie .
Owszem ostatnio panowała bardzo rozpowszechniony pogląd na temat zbędności węgla ale prawda jest taka , że obecnie coraz więcej ludzi jednak wraca z węglem do filtra . O ile sie nie myle to nawet Takashi Amano stosuje go w swoich roślinnych baniakach. :D
ODPOWIEDZ