Mikrozorum uskrzydlone

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
aga717
Posty: 7
Rejestracja: 03 lis 2006 22:59
Lokalizacja: Łódź

Mikrozorum uskrzydlone

Post autor: aga717 »

Witam. Posiadam Mikrozorum uskrzydlone, które na końcach wypuściło nowe liście (ok. 1 cm) z korzeniami.
Jak mam dalej postępować, czy odciąć same przyrosty czy cały „stary” liść.
Czy mam to zrobić teraz czy poczekać aż nowe roślinki będą wieksze.
Z góry dziękuję za odpowiedź. Aga
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Mikrosorium oskrzydlone (M.pteropus) rozmnaża się poprzez wyrastanie nowych roślin na końcówkach starych liści, jak to już zauważyłaś. Możesz postepować dwojako:

1. Poczekać aż nowa roslinka wypuści swoje przynajmniej 3 korzenie i przynajmniej 5 liści, a wtedy delikatnie ją oderwać razem z końcem starego liścia i umocować gdzie indziej (korzeń, kamień, mech jawajski itd, byle nie w podłożu)
2. Nic nie robić i pozwolić, żeby mikrosorium samo się rozkrzewiło, wtedy powstaje dosyć gęsty gąszcz. Możesz podeprzeć odnóżki na liściach specjalną siatką lub drabinką idącą ku tylnej ścianie zbiornika. Ukierunkowujesz wtedy rozrost mikrosorium.

Stare liście zostaw dopóki nie zaczną obumierać. Wtedy delikatnie je usuń (ja ucinam nożyczkami jak najniżej).

Bardzo lubię tę roslinę i mam ją już u siebie od dawna. Jestem bardzo zadowolona.
Życzę powodzenia w hodowli.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ