112 L WROMAK

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

112 L WROMAK

Post autor: Andersh »

Witam forumowiczów.

Nie tylko na Allegro można spotkać ciekawą ofertę kupna akwariów prostych i profilowanych z pokrywą oświetleniową najczęściej firmy WROMAK, ale już czytając opis dowiadujemy się, że moc światła jaką uzyska się używając tej obudowy będzie zbyt słaba. Tak jak zalecacie tu na forum przykładowe akwarium 112l powinno być oświetlone jakimiś 50-60W, producent tego najwyraźniej nie wie i proponuje TYLKO 2x18W.
Dla akwarium 60l jest jeszcze gorzej bo TYLKO 15W. I radość z tego, że można coś mieć wykładając pieniądze z portfela się kończy.
Ciekawą sprawa jest to, że sam producent na swojej stronie (http://google.pl i wszystko jasne) przyznaje się, że maja dużo uwag co do zbyt małej ilości oświetlenia w swoich obudowach ale tłumaczą to tym, że takie są trendy europejskie a ponad to oszczędzają na produkcji, przez co nabywca kupuje taniej. Pamiętając o bardziej zasobnych kupujących WROMAK przygotował obudowy linii Exclusive. Tylko nie wiadomo jaki jest ich sens? Za 100 % większej ceny oferują nadal tylko plastikową obudowę, w której światła jest tak samo mało jak w standardowej. Pocieszne było by, gdybyśmy znaleźli tam jeszcze miejsce na dołożenie kolejnej choć jednej świetlówki. I tu pytania:

1. czy ma sens kupno takiego gotowego akwarium z pokrywą?
2. czy wciskając oprawy na żarówki energooszczędne coś zyskamy?
3. jaka jest szczelność tych obudów w praktyce? ile do jakiego akwarium dolewacie wody?


pozdrawiam
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

odp 1- raczej taniej wyjdzie robić samemu i praktyczniej
odp 2- można dodać świetlówki bez większej ingerencji w pokrywę
odp 3 - raczej dość szczelna przy filtrze zewnętrznym i tak trzeba ciąć pokrywę
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

Też mnie to zdziwiło jak kombinowałem z reaktywacją akwarium, że niby taka ameryka się zrobiła, a jak potrzeba coś konkretnego i o porządnych parametrach to ni ma... nawet za dosyć konkretne przecież pieniądze.

U nas na giełdzie stoi pan, co w dowolną obudowę mieści oświetlenie o zadanej mocy. No ale rozumiem, że nie o to chodzi.

Osobiście polecam samoróbkę, masz wtedy to co chcesz za śmieszne pieniądze i w dobrej jakości. Ja ostatecznie kupiłem używane akwarium z solidną pokrywą, rybkami, roślinkami, filtrami i in. duperelami za 110 zł. W pokrywie była tylko jedna świetlówka :shock: więc za kolejne 30 zł dokupiłem w Castoramie oprawkę na 2 świetlówki i bex problemu domontowałem za pomocą śrubokręta i 2 wkrętów. Całość z dojazdem do Castoramy zajęła mi ok. 1 h :lol: Wszystko działa i nieźle się prezentuje (można sobie popatrzeć, kiedyś wklejałem zdjęcia).
100 l: reaktywacja
Obrazek
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Ja powiem tak : nigdy wiecej gotowego akwarium :D To jest bzdura żeby robic cos co właściwie natychmiast wymaga przeróbki . Sam oczywiście dałem sie skusić na gotowe . Ale byłem totalnym laikiem .
teraz wiem że lepiej juz kupic gotowca z szafką i baniakiem ale jednak bez pokrywy . No chyba ze robisz Malawi i światło nie gra aż takiej roli .
Gdyby ta pkrywa była chociaz tania to jeszcze bym rozumial ale niestety nic z tego .Moim zdaniem jest ona makabrycznie droga jak na standart jaki nam oferuje :) .
Na początku wszystko jest OK .Jest ładnie i przyjemnie .Ale za moment okazuje sie , że trzeba ja przerabiać bo światełka zdecydowanie brakuje. Pomijając juz fakt ze do wysokiej ceny pokrywy musisz dołożyc kolejne 100 PLN zeby zainstalowac nowy statecznik i odpowiednia świetlówke , to jednak nastepuje jakaś ingerencja w sama obudowe . Biorąc pod uwagę fakt że jakość tych pokryw wcale nie jest wysoko to juz to wystarczy żeby sie do tego zniechecić .
lepiej zrobić taka pokrywę samemu albo zdecydowac sie na akwa otwarte /taka jest włassnie moja ostatnia decyzja :D /
Ciągłe podnoszenie tej pokrywy przy okazji róznych czynności , typu sprzatanie baniaka , skrobanie szyb , przesadzanie roslin itp , powoduje to że pkrywa zaczyna sie sypać . Plastik jest stosunkowo marny . Denerwujący jest tez kamień jaki po mniej więcej kilku miesiącach zaczyna sie na tej pokrywie osadzać .
Generalnie nigdy więcej pokrywy Wromaku !! Albo samoróbka albo otawrte .
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

rohan pisze: Generalnie nigdy więcej pokrywy Wromaku !! Albo samoróbka albo otawrte .
W pełni się zgadzam; oglądając te pokrywy zawsze mi coś nie pasowało; ze światłem lipa; zamiast otworu do karmienia powinna się uchylać tak by można było coś w akwarium wykonać a tu by wyłowić rybkę lub wyczyścić filtr cała pokrywa musi wędrować na bok tylko jak wtedy bez światła działać? :shock: i ten rant maskujący poziom wody w akwarium-stanowczo za mały. Na plus jest tylko to że do akwarium profilowanego ładnie przylega ale to przecież za mało by wykładać na nią nie małe pieniądze a potem i tak trzeba odstawiać partyzantkę. Szkoda tylko, ze do profilowanego zbiornika zrobić samemu pokrywę nie jest juz tak prosto.
Obrazek
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Wcale nie jest to trudne .jest wiele pomysłów na róznych forach .Wystarczy poszukać . Ale ogólnie ja z profilowanego tez sie wyleczyłem . Strasznie mi sie podobałało ale w uzytkowaniu doszedłem jednak do wniosku że proste wcale nie jest brzydsze a napewno jest o wiele praktyczniejsze .
Ja własnie jestem na etapie przechodzenie na akwa wieksze , proste i otwarte .Jak juz wystartuje , czyli pewnie za tydzien albo dwa to wrzuce jakies fotki i pochwale sie wrażeniami :D
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

rohan pisze:...ale w uzytkowaniu doszedłem jednak do wniosku że proste wcale nie jest brzydsze a napewno jest o wiele praktyczniejsze .
na czym polega ta niewygoda w użytkowaniu profilowanego?
Obrazek
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

No choćby usuwanie glonów z przedniej szyby .
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

Czyszczenie profilowanej szyby nie sprawia żadnego problemu, nawet podłużnym czyścikiem magnetycznym wcale nie trzeba czyścić trzymając go pionowo.

Dla mnie ogromnym minusem takiej szyby jest to, że zniekształca obraz. Owszem, z odległości ryby wydają się większe, ale z bliska trudno dostrzec np. ślimaki w środkowej części akwa i trudno jest obserwować, czy ryby nie mają objawów jakiejś choroby- obraz rozmazuje się. Poza tym trzeba pamietać, że rzeczywisty litraż akwa z profilowaną szybą jest mniejszy niż podaje producent.
Obrazek
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

o magnes do czyszczenie sie nie spieram :) Ale np.ja mam taki specjalny skrobak tetry do glowno i juz mam problem z czyszczeniem profilu . No ale mniejsza z tym. masz racje co do znieksztalconego obrazu i do litrazu . te znieksztalcenia sa czasem naprawde denerwujace jak sie chce dokladnie ogladnac jakas roslinke albo rybke . Po za tym gdzies czytalem ze ryby generalnie nie przepadaja za takimi owalnymi profilami .
Ale kazdy ma to co lubi . Ja tez sie skusilem na profil jednak teraz zdecydowanie zmienilem zdanie i bede mial proste. Nie mniej jednak nikogo nie namawiam na taki czy inny wybor .
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

rohan pisze:Ja tez sie skusilem na profil jednak teraz zdecydowanie zmienilem zdanie i bede mial proste.
muszę powiedzieć, że profilowane już przy samym oglądaniu ofert mi się opatrzyły, mając dodatkowo wasze uwagi odnośnie czyszczenia a zwłaszcza pewnych zniekształceń obrazu przez profilowaną szybę tylko utwierdziłem się w przekonaniu że proste jest piękne

pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
Qbas
Posty: 48
Rejestracja: 27 sty 2006 22:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Qbas »

No cóż ....ja mam wszystko AquaEl`a .
Baniaczek 112-115l był kupiony jako zestaw Perła. Oryginalny filtr pewnie by wystrczył jakbym trzymal w baniaku 15 neonków .
Stwierdzam definitywnie że PANORAMA jest do bani. Zniekształca obraz, mniejszą pojmnośc ma a tyle samo miejsca zajmuje . Pozatym trudniej
zrobić pokrywę do takiego akwa własnym sumptem. Ja mam oryginalną
pokrywę AquaEl`a i spokojnie opócz standardowych 2 x18W dodałem jeszcze jedną świetłowkę 18W . Ale już wiecej raczej nie wcisnę - chyba że jakieś halogenki na diodach.
A co do robienia pokryw. Ja bym zrobił z pleksi. W zakładzie przytną na wymiar. W miarę łatwo ją się obrabia i wierci, są różne kolory i przede wszystkim jest wodo-odporna :P
Szacuneczek Qbas
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Zestaw

Post autor: Andersh »

Same akwaria AquaEl`a są OK, zapewne firmy Wromak i innych też, trzeba przyznać, że ładnie to dzisiaj robią.

Profilowane to taki bajer by złapać klienta – bo kto się z nas nie zachwycał widząc ją po raz pierwszy? W prostym akwarium jest pewne zniekształcenie, które czasem przeszkadza a co dopiero przy takiej soczewce?!

Co do pokryw to na forum chyba nikt ich nie pochwalił, a sprzedawcy w akwarystycznych z kwaśną miną zapewniają, że wystarczy to co ona w sobie oferuje. Najgorsze jest to, iż producenci mają świadomość jak kiepski produkt wypuszczajana rynek. To efekt obniżania kosztów produkcji. Niestety zasobniejszy klient też jest skazany na bubel, ponieważ obudowy EXCLUSIVE tak naprawdę EXCLUSIVE nie są.

QBas – słusznie dorzuciłeś jedną świetlówkę. Ale z tymi halogenkami to uważaj. Jak sam gdzieś pisałeś 230 V i woda to nie przelewki. Co prawda możesz zastosować transformator i halogenki na 12 V ale zwarcie jest zawsze zwarciem.
ODPOWIEDZ