Dlaczego woda ma taki kolor???

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
bulik12
Posty: 51
Rejestracja: 08 gru 2006 13:29

Dlaczego woda ma taki kolor???

Post autor: bulik12 »

Nie wiem jak sie pozbyć takiego koloru wody. Z tego co wiem to zakwit zielenic.
Parametry wody to
NO3- ok 10 mg/l
NO2- ok 1,5 mg/l
GH- >6
KH- ok 3
pH- 7
test tetra test 5in1
napowietrzanie wlaczone caly dzien wylaczane na noc. oswietlenie 2x36 świetlówki PIL1, filtr tetra ex 700.
ktsylwek
Posty: 13
Rejestracja: 13 sty 2007 22:26
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: ktsylwek »

Zacień akwarium na 3 dni kocem :) nie karm rybek ani oczywiście swiatła nie swieć :) i po tym zabiegu wymien około 30 % wody i powinno pomuc. A przyczyną jest nie ustabilizowane akwarium podmnieniaj częsciej a mniej wody i powinno byc lepiej.
Awatar użytkownika
august
Pomocnik
Posty: 529
Rejestracja: 30 paź 2005 10:35
Lokalizacja: Andrychów

Post autor: august »

pytanie za 100pkt gzie masz akwarium bo podejrzewam że blisko okna, podaj parametry wody i jakiego oświetlenia używasz jednym słowem wszystko co wiesz o swoim akwarium.
W końcu nie jesteśmy wróżkami
Pozdrowienia Marcin
Obrazek

Paletki od 28.01.2007r początki
Obrazek
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

Jak to napowietrzanie wyłączane na noc? Tym bardziej w nocy napowietrzanie jest konieczne! Rośliny w dzień pobierają CO2, a wydalają tlen lecz w nocy odbywa się odwrotny proces!
Obrazek
bulik12
Posty: 51
Rejestracja: 08 gru 2006 13:29

Post autor: bulik12 »

wszystkie parametry wody podalem w pierwszym poscie zeby je przeczytac nie trzeba byc wrozka:p
Awatar użytkownika
august
Pomocnik
Posty: 529
Rejestracja: 30 paź 2005 10:35
Lokalizacja: Andrychów

Post autor: august »

upss musiałem nie zauważyć :)
dobrą metodą są częste podmiany wody i ograniczenie czasu oświetlania do minimum a nawet całkowite zaciemnienie akwa,
możliwe jest też że wpada ci za dużo świtała słonecznego więcej pomysłów nie mam.
Pozdr August
Obrazek

Paletki od 28.01.2007r początki
Obrazek
bulik12
Posty: 51
Rejestracja: 08 gru 2006 13:29

Post autor: bulik12 »

No wiec po czasie walki z zielona woda stwierdzam ze nadal jest zielona:/ Akwarium bylo zaciemnione i przynioslo to mama poprawe ale tylko na chwile pozniej znowu wrocila parametry wody sa w normie podmiany częste dwa razy w tygodniu po ok 20% wody. Sprzedawca w sklepie poradzil mi kupno lampy uv do akwarium co o tym myslice??
Awatar użytkownika
august
Pomocnik
Posty: 529
Rejestracja: 30 paź 2005 10:35
Lokalizacja: Andrychów

Post autor: august »

LAMPA UV jest dobrym ale drogim rozwiązaniem, powinno sie ją zakładać na wężach filtrów a nie bezpośrednio nad akwarium ( szkodliwe promieniowanie) i z tego co sie orientuje nie powinna chodzić 24h/dobę.
Lecz pierwsze poszukał bym przyczyny występowania takiej wody.
Może zmiana oświetlenia wystarczyła by, lub czasowe wyłączenie jednej z świetlówek. Polecam świetlówki zestaw aquarelle + TDL 850 u mnie sprawuje sie bez zastrzeżeń.
Można by też przez kilka dni przefiltrować wodę węglem aktywnym.
A nie dostaje ci sie czasem "lewe" światło słoneczne do akwarium, może pokój masz od południa.
Jest wiele możliwości (niestety)
Pozdrowienia August
Obrazek

Paletki od 28.01.2007r początki
Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zwróćcie uwagę, że kolega ma fatalny parametr NO2, świadczący o tym, że w zbiorniku dzieje się coś bardzo złego. Jeżeli przy podmianach wody masz tak wysokie stężenie NO2 to znaczy że cały czas podtruwasz wodę i ryby. Może to świadczyć o problemie z filtrem, martwej rybie w akwarium, rozkładających się szczątkach w podłożu itd. Stąd również zakwit wody.

Napowietrzanie powieneś WŁĄCZAĆ na noc a nie odwrotnie, bo przyduszasz ryby.

Niestety, coś mi się wydaje, że może czekać Cię restart.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Qbas
Posty: 48
Rejestracja: 27 sty 2006 22:10
Lokalizacja: Warszawa

.

Post autor: Qbas »

Ja bym też pomyślał o zbadaniu wody "kranówki" bo może nie
ma ona najlepszych parametrów .
Można spróbować dodać Nitrivec czy jakis inny "starter" .
Może podłoże nie dokońca było solidnie ywpłukane ??
Wiecej Ci niestety nie pomogę ....bo nigdy nie miałem inwazji glonów z wyjatkiem krasnorostów. :twisted:
Szacuneczek Qbas
bulik12
Posty: 51
Rejestracja: 08 gru 2006 13:29

Post autor: bulik12 »

No wiec parametr NO2 wynosi obecnie "0" znalazlem 1 martwa rybke przygnieciona kamieniem:( ale nic poza tym ostatnio zakupilem pare dodatkowych roslinek. Oswietlenie to 40w aqua-glo i 36w pil1. Podmieniam teraz wode co 2 dni po okolo 30%. Poczekamy zobaczymy. Jesli sie nic nie zmieni przeszukam dokladnie akwarium moze cos jeszcze znajde bo jest troszke tych kamyczkow a nie chce ingerowac w akwa.
ODPOWIEDZ