świetlówki czy żarówki?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

BARA pisze:Andersh, nie tak szybko :)
Pan w sklepie z lampami wkurzył się niesamowicie, jak zaczęłam go pytać o widma świetlówek...
Odwiedzając sklepy z oświetleniem mam podobnie, sprzedający nie orientują się w oznaczeniach, trzeba im tłumaczyć a to przecież oni mają proponować nam.
Tak dokładnie z tym oświetleniem musisz być ostrożna, belka Atmana będzie prezentować się napewno dobrze tylko czy te 2x18 W Tobie wystarczy? Jak tutaj można było wyczytać i te kompaktowe świetlówki można nabyć dobrej jakości.
Doskonale Cię rozumiem, chcesz sięgnąć po coś co możesz mieć dużo niższym nakładem finansowym ale nie sprawdzone lub coś sprawdzonego ale za większe pieniądze. Prawde mówiąc sam się zastanawiam dlaczego jeszcze tak mało wiadomo jak takie świetlówki sprawdzaja się (lub nie) w akwarystyce - przecież już dłuższy czas nam towarzyszą w życiu codziennym.
Ja właśnie jestem na etapie mątowania w 112L halogenków MR16 20Wx3, po tym jak zapoznałem się w galerii z Twoim akwarium, tyle że skierowane bardziej na akwa by nie tracić światła. Nie wiem czy moc nie będzie zbyt słaba - jeśli tak - wtedy będą 2x35W + jeden halogen diodowy (ciągnie 1,5W a daje światło tradycyjnego halogena 20W no i w końcu zobaczę co to za wynalazek).
Ostatnio zmieniony 23 lut 2007 20:51 przez Andersh, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dokładnie jest tak, jak piszesz.

A z halogenkami MR16 to dobra sprawa. Jak pisałam poprzednio, też zastanawiam się nad umieszczeniem listwy nad zbiornikiem z trzema halogenkami (3x20W) lub dwoma (2x25W). Te lampki biurkowe, które mam obecnie z żaróweczkami 30W dają dobre światło, ale mocno rozproszone.
Co do świetlówek to ich nigdy nie lubiłam, jakoś ciężko jest mi zrozumieć schematy połączeń, stateczniki itd. Kobietą jestem w sumie... eh.. Natomiast świetlówki zintegrowane (jak na zdjęciu) wymagają tylko odpowiedniego gniazda.

Napiszę jeszcze inaczej: przy zbiorniku 54l lampki biurkowe były idealne, teraz mam 85l i już jest trochę nie tak, jak bym chciała. Owszem, rośliny rosną, ale są miejsca nie doświetlone, więc albo muszę mieć trzy lampki (nierealne) albo wymyślić coś innego. Stąd moje poszukiwania wiedzy. Tym bardziej, że planuję litraż około 100l.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

schemat

Post autor: Andersh »

BARA pisze: Co do świetlówek to ich nigdy nie lubiłam, jakoś ciężko jest mi zrozumieć schematy połączeń, stateczniki itd. Kobietą jestem w sumie... eh..

dziś świetlówki podłacza się banalnie (statecznik ELEKTRONICZNY + oporawki + przewód z wtyczką); statecznik elektroniczny eliminuje z układu użycie zapłonnika (starter) a schemat podłaczenia powinien być na obudowie statecznika; jeśli zamówisz składowe w sklepie internetowym zawsze możesz poprosić o narysowanie i przesłanie schematu, w wolnej chwili osobiście mogę go tu udostępnić.

pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Żeby nie było wątpliwości o czym piszę załączam zdjęcie akwarium, widok ogólny na lampki. Niestety ze względu na słaby aparat wnętrze zbiornika wydaje się ciemne a tak nie jest. Lampki nieco uniosłam, żeby było je dobrze widać. Każda z nich ma żarówkę halogenkową 35W.

Obrazek


Andersh (poniżej) masz rację - to są żarówki 35W. Nie wiem dlaczego wczesniej napisałam 30W. Już poprawiłam.

Chcę również zaznaczyć, że zdjęcie zamieściłam na prośbę kilku osób pytających mnie na PW w jaki sposób lampki stoją.
Ostatnio zmieniony 27 lut 2007 9:00 przez BARA, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

BARA pisze: Każda z nich ma żarówkę halogenkową 30W.
...dziwnie jest mi kwestionować to co masz w domu...ale czy aby napewno 30W? Wydaje mi się że po 20W są 35W - ale może się mylę.
Światło jakie znajduje sie w twoim akwarium wydaje się robić dobre wrażenie, fajny klimat - szkoda tylko, że aż tyle światła ucieka gdzieś tam, poza akwa.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wracam do tematu: oprawa oświetleniowa ATMAN DR80 jest nie do rozbudowania, a ponieważ ma tylko dwie świetlówki, to będzie mocno za mało światła do większego zbiornika. I po co coś takiego produkować?

Sprawę z halogenkami (trzema, czterema) zostawiam otwartą.

Ale mam pytanie: wszędzie, gdziekolwiek czytam o świetlówkach napisane jest o konieczności ich corocznej wymiany (i częściej). Naprawdę tak szybko się zużywają? To duży koszt roczny w ekspoatacji, większy niż halogenków.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Świetlowki świecą długo, jednak po około roku tracą jakby na "mocy świetlnej" i lepiej je wymienić.
Ja wymieniam świetlówki co roku a stare daję do lampy w piwnicy gdzie działają jeszcze co najmniej drugi rok
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ