Help wszedzie mi rosna korzenie rosliny żółkną

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
lukasdrugi
Posty: 66
Rejestracja: 08 paź 2006 10:41

Help wszedzie mi rosna korzenie rosliny żółkną

Post autor: lukasdrugi »

Czesc, mam problem z akwarium a właściwie z roślinami, od zawsze mam ten problem tj od kiedy mam akwarium (ok 6 mcy) ze wszystkich roslin wyrastają mi korzenie(duuzo dlugich korzeni) nawet z moczarki <lol> Naworze Planta Actie mikro i macro. Wode mam o oph 7-7,5 i two 15. tylko takie testy mam. O tym ze cos jest zle jeszcze swiadczy fakt ze liściaste rozliny zółkną, roslin jest sporo w akwarium, niestety nie nam wszystkich gatuków mam m in cabomba catroliniana, moczarka, jakas jeszcze drobniejksza , moczarka i duzo innych nie znanym mi ogolem mam opk 10-11 gatunków. oświetlenie mam 3 razy 18 w a akwa ma wymiary 33/66 i 40 wys. światło świece ok 7-8 ha dziennie poniewaz oswetlenie robilem sam i boje sie zostawiac je zapalone bez opieki, tzn jak nikogo nie ma w domu. przerybienia tez nie mam chyba ok 11-12 neonow, 2 ramirezki 3 kiryski, zbrojnik niebieski i 2 krewetki amano. Prosze pomozce bo juz tyle pieniedzy wydalem na nowe rosliny ze szkoda mi znowy je wywalac.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Niestety, moim zdaniem rośliny szukają związków odżywczych poprzez korzenie (brak fotosyntezy w liściach) a jest to związane ze zbyt krótkim czasem świecenia. Dzień w tropikach trwa około 12 godzin, więc 7-8h to jest stanowczo dla roślin za mało. Jeżeli nie masz jak regulować czasu świecenia - używaj włączników czasowych (patrz posty na forum).
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Aldred
Początkujący pomocnik
Posty: 275
Rejestracja: 03 sty 2006 23:50
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: Aldred »

Witam
Podłączę się pod temat. Ja mam podobny problem. Z cabomby i bacopy wyrasta masa korzeni. Co za tym idzie jest ograniczony dostęp do obumierających części roślin. Oczywiście przez ten gąszcz do dna dociera bardzo mało światła i stąd żółknięcie i gnicie dolnej części roślinki. 8) Myślę że może to być przyczyna niedoboru jakiś składników( a może nadmiar) Nie sądzę że światło ma tu wpływ:roll: Proszę o radę.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Raczej bedzie to niedobór składników odżywczych w wodzie
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Arkadiusz77
Posty: 36
Rejestracja: 14 sie 2006 23:30

Post autor: Arkadiusz77 »

BARA pisze:Niestety, moim zdaniem rośliny szukają związków odżywczych poprzez korzenie (brak fotosyntezy w liściach) a jest to związane ze zbyt krótkim czasem świecenia. Dzień w tropikach trwa około 12 godzin, więc 7-8h to jest stanowczo dla roślin za mało. Jeżeli nie masz jak regulować czasu świecenia - używaj włączników czasowych (patrz posty na forum).
Oczywiście jak wiadomo tej Pani dziękujemy , było miło.....

Głowę daje że zwiększenie czasu oświetlania baniaka jedynie nasiliło ten proces.
Wypuszczanie nadżwirowych korzeni z łodyg jest objawem szukania przez roślinę makroelementów.
Doprowadź w swoim baniaku do sytuacji w której nieczego roślnom nie braknie. Ani mikro ani makro.
Dbaj o podmiany. Nie słuchaj farmazonów.
Nie jest wazne ile godzin trwa dzień w tropikach.
Rośliny wodne mogą korzystać z promieni slonecznyh jedynie wtedy gdy te padają na blaszkę liściową pod ściśle określonym kątem.
światło padające na rosłiny z boku jest zupełnie nieprzydatne.
8 h na dobę to zupełnie wystarczający cykl oświetlania baniaka.
Tym bardziej że jak będziesz go sztucznie wydłużał i zmuszał rosłiny do nienaturalnego metabolizmu to męczące Cię procesy się nasilą.
Pozrawiam
Ostatnio zmieniony 08 mar 2007 11:29 przez Arkadiusz77, łącznie zmieniany 1 raz.
xero
Posty: 2
Rejestracja: 08 mar 2007 8:47
Lokalizacja: północ

Re: Help wszedzie mi rosna korzenie rosliny żółkną

Post autor: xero »

lukasdrugi pisze: Naworze Planta Actie mikro i macro.
no przeciez napisal, ze nawozi, to jak ma byc malo skladnikow odzywczych w wodzie?
87l to za malo na trzymanie zbrojnika

przyczyne upatruje w zlym podlozu lub jednak w oswietleniu
Ja mialem podobnie z kabomba, ale jak wymienilem swietlowki na Sun Glo to jest w porzadku
Pozdrowionka. Xero
Arkadiusz77
Posty: 36
Rejestracja: 14 sie 2006 23:30

Re: Help wszedzie mi rosna korzenie rosliny żółkną

Post autor: Arkadiusz77 »

xero pisze:
lukasdrugi pisze: Naworze Planta Actie mikro i macro.
no przeciez napisal, ze nawozi, to jak ma byc malo skladnikow odzywczych w wodzie?

przyczyne upatruje w zlym podlozu lub jednak w oswietleniu
Ja mialem podobnie z kabomba, ale jak wymienilem swietlowki na Sun Glo to jest w porzadku
No to widać stsuje zbyt skromne dawki.
Wytłumacz nam jak od zmiany światła mają rosliny sobie wyprodukować makroelementy?
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Re: Help wszedzie mi rosna korzenie rosliny żółkną

Post autor: Mireks »

xero pisze: Ja mialem podobnie z kabomba, ale jak wymienilem swietlowki na Sun Glo to jest w porzadku
Świetlówki (inne) co najwyżej będą wspomagały proces fotosyntezy. Całkowicie się zgadzam z tym co napisał poprzednik, że w żadnym wypadku samo oswietlenie nie wpłynie na zwiększenie się odpowiednich mikro i makro elementów dla roślin. Nawet najlepsze oświetlenie, nawożenie CO2 nie będzie przynosić super pożądanych efektów bez wzbogacania akwarium/roślin w odpowiednią ilość nawozów, zarówno tych płynnych jak i stałych. Tych do podłoża i tych do wody. To zamknięty baniak, nie natura i należy o tym pamietać. Oczywiście nie można też przesadzić z nawożeniem, bo równie może przynieść katastrofalne skutki.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
ODPOWIEDZ