Moje rosliny kilka problemow,kilka pytan...

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Robin 88
Posty: 126
Rejestracja: 19 mar 2006 16:24

Moje rosliny kilka problemow,kilka pytan...

Post autor: Robin 88 »

Wiec tak parametry GH-11,KH-3,pH-8 NO3 okolo 30 ,CO2 z bimbrowiny 12h dyfuzor kostka lipowa (slabe cisnienie),nawozenie raz na miesiac odpowiednia dawka plantamin oswietlenie 4x 18 + odblysniki 12h,roslinki sa dopiero 3 tygodnie

:arrow: 1.Wiecie moze co to za roslinka?
2. :arrow: Z tego co widac to koncowki listkow sa brazowe z jakiego to powodu?

Obrazek
Obrazek

3. :arrow: Wie ktos moze dlaczego niektore liscie microsorium czarnieja?
Obrazek

4. :arrow: Listki rosna drobno i rotala nie za dobrze sie prezentuje ?
5. :arrow: W dolnej czesci lodygi rotala traci liscie czy to dlatego ze sa zbyt blisko siebie?

Obrazek
Obrazek
Sprzedaje akwarium w pierony ... wroce za kilkanascie miesiecy ;) jak cos to walic na gg. Pozdro!
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

Starsze liście mocrosorium czernieję wtedy, gdy na roślinie wytwarza się nowa roślina. Gdy nowa roślinka wypuści kilka korzeni można ją oddzielić, a stary liść usunąć.
Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wszystkie rośliny masz dopiero trzy tygodnie. To jest za mało na aklimatyzację, więc nie dziw się, że mogą zmieniać liście (tracić, brązowieć itd). Dopiero po miesiącu i więcej zobaczysz, czy rośliny się przyjęły i czy jest im dobrze. Wtedy tez powinieneś zobaczyć nowe pędy.

Microsorium potrafi czernieć w postaci plam na liściach z różnych powodów: zanieczyszczenie mechaniczne wody, opadający na liście pokarm, zbyt silne oświetlenie, zbyt wartki przepływ itd. Rzadko zdarzają się mikrosoria ze wszystkimi liśćmi bez plam. Taka to już uroda tej rośliny.

Rotali może być za ciemno przy dnie i stąd traci liście dolne. Poczekaj, niech się ukorzeni i wzmocni. Potem ją przytniesz i posadzisz na nowo.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Arkadiusz77
Posty: 36
Rejestracja: 14 sie 2006 23:30

Post autor: Arkadiusz77 »

BARA pisze:Wszystkie rośliny masz dopiero trzy tygodnie. To jest za mało na aklimatyzację, więc nie dziw się, że mogą zmieniać liście (tracić, brązowieć itd). Dopiero po miesiącu i więcej zobaczysz, czy rośliny się przyjęły i czy jest im dobrze. Wtedy tez powinieneś zobaczyć nowe pędy.

Microsorium potrafi czernieć w postaci plam na liściach z różnych powodów: zanieczyszczenie mechaniczne wody, opadający na liście pokarm, zbyt silne oświetlenie, zbyt wartki przepływ itd. Rzadko zdarzają się mikrosoria ze wszystkimi liśćmi bez plam. Taka to już uroda tej rośliny.

Rotali może być za ciemno przy dnie i stąd traci liście dolne. Poczekaj, niech się ukorzeni i wzmocni. Potem ją przytniesz i posadzisz na nowo.
Dokladnie wszystko, słowo po słowie to kompletne brednie.
Pod żadnym pozorem nie bierz powaznie powyższych rad.
Ta osoba nie wie absolutnie co mówi.
Wracając do Twojego problemu:
Skąd takie NO3? Obniz je do max 5 ppm na starcie.
Twoje rośliny cierpią na niedobór K który jak wiesz zapewne jest pierwsiatkiem mobilnym, stąd roslina transpiruje go do nowych tkanek, a stare liśice odpadają. Suplementuj spore ilości K nawet do 15 ppm na podmieniana wode. Wodę podmieniaj często.
Zmniejsz czas oswietlania zbiornika do max 6 h- mecza Cię tez okrzemiki-to brązowienie na lisciach. Odejda one same jak akwa się ustabilzizuje.
Roslina o ktora pytasz to tonina spec. Wyjatkowo karyśne ścierwo, fatalny wybór na start baniaka.
Miesięczne nawozenie to bez watpienia fatalny pomysł, kup normalny nawóz i suplementuj go w dawakch co dzień drugi, ale dawkach niewielkich.
Doprowadź poprzez suplementację K do rozpoczęcia metabolizumu NO3 przez rośliny . To ma się zadziać od razu a nie po iluś tam tygodniach, roslina 24 h od zasadzenia zaczyna sie ukorzeniać i zaleznie od gatunku ale czsem już po 72 widac nowe pędy.
Czernienie microsoriów to zapewne zielenice w kumulacji, bo jest to roslina wolnych przyrostów, tak jak anubiasy. Wolą one półcień.
Dosadź duże ilości roslin rosnących szybko, Cabomby, ceratopterisy, valisinerie. Później je usuniesz jak ich nie bedziesz chciał.
Pozdrowki
Awatar użytkownika
Robin 88
Posty: 126
Rejestracja: 19 mar 2006 16:24

Post autor: Robin 88 »

A juz myslalem za moge zaufac moderatorowi,ale jedno co sie zgodze to to ze rosliny dopiero sie klimatyzuja...co do tematu to akwarium nie wystartowalo tylko nowe roslinki sa 3 tyg a awarium mam juz dluugi czas,powiedz mi jeszcze gdzie moge zakupic te "K" ?
Sprzedaje akwarium w pierony ... wroce za kilkanascie miesiecy ;) jak cos to walic na gg. Pozdro!
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

Robin 88 pisze:powiedz mi jeszcze gdzie moge zakupic te "K" ?
wybierz ktoras z lini nawozowych takich gdzieosobno jest MAKRO (N-P-K) i MIKRO.

"samego" "K" nie da rady podawac

ewentualnie mozesz sprobowac z siarczanem potasu - byleby nie ogrodniczym
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
Awatar użytkownika
grisza76
Posty: 77
Rejestracja: 23 lis 2006 11:36

Post autor: grisza76 »

Robin 88 pisze:A juz myslalem za moge zaufac moderatorowi
hehe
powiększyłbyś grono bezkrytycznie ufnych

a propos - czy to Ty kliknąłeś Barze że "pomogła"?
:twisted:
kiler
Akwarysta
Posty: 494
Rejestracja: 08 lis 2005 16:49
Lokalizacja: Słubice

Post autor: kiler »

moze nie bardzo tu pomoge ale opisze swoj przypadek czerniejacych lisci mikrozorium tak sprawa wyglada u mnie ze lisc dostaje małych czarnych plamek pozniej wypuszcza młode sadzonki nastepnie lisc robi sie zołty przez jasnozielony i zaczyna robic sie cały czarny gdy sadzonki sa wykrztałcone pozniej odpada.Młode sadzonki sadze do piasku( mikrozorium i anubiasy lepiej mi rosna nie majac korzeni na wierzchu i gdy nie sa przyczepione do korzenia czy kamienia a gdy sa zakopane w podlozu)
Jesli chodzi o zle diagnozy kazdemu sie moze zdazyc :wink: ale po co od razu pisac ze to same brednie :?: Dziwni jestescie :P bez obrazy :lol:
pozdrawiam :)
Póki co 96 litrów-amazonka
Awatar użytkownika
grisza76
Posty: 77
Rejestracja: 23 lis 2006 11:36

Post autor: grisza76 »

kiler pisze: Jesli chodzi o zle diagnozy kazdemu sie moze zdazyc :wink: ale po co od razu pisac ze to same brednie :?: Dziwni jestescie :P bez obrazy :lol:
pozdrawiam :)
widzisz kiler - ale to nie zdarzyło się pierwszy raz :evil:
bez obrazy :lol:
kiler
Akwarysta
Posty: 494
Rejestracja: 08 lis 2005 16:49
Lokalizacja: Słubice

Post autor: kiler »

Na bierzaco nie jestem i nie pilnuje cudzych "wtop" pilnuje co bym ja ich zbyt wielu nie miał :lol: ale widze ze na forum sie porobiły dosc ostre konflikty :shock: zupełny bezsens moim zdaniem :lol:
a z tym moim mikrozorium to normalne ze tak czarnieje?nie to ze bym sie martwil tym faktem ze stare liscie robia sie czarne bo mam za to młode sadzonki wiec stare liscie moga sobie gnic ale czy to normalne jest czy tylko ja mam jakies dziwne "okazy" ? :lol:
Pozdrawiam :)
Póki co 96 litrów-amazonka
ODPOWIEDZ