[200] litrów od samego początku

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

afe
Posty: 7
Rejestracja: 09 lut 2007 13:42

[200] litrów od samego początku

Post autor: afe »

Witam
Chcę założyć nowe akwa o pojemności 200 l

Mam ofertę akwarium z mojego miasta : http://akwaria.net/sklep.php5?towar=24

Do tego myślę nad szafką pod te akwa : http://akwaria.net/sklep.php5?towar=282

U tego samego dostawcy chcę zamówić pokrywę : http://akwaria.net/sklep.php5?towar=91

I tutaj moja wiedza się kończy, nie wiem jaki filtr, jaką roślinność umieścić i najważniejsze - jaką obsadę ryb.

Zaznaczę tylko że chciałbym mieć kolorowe akwa, na pewno chciałbym neonki inessa, i dalej nie wiem :)
Jestem początkującym akwarystą, póki co czystym teoretykiem po przeczytaniu wielu informacji w internecie.

Chciałbym aby sprzęt nie był zbyt drogi, ponieważ całe ta akcja bedzie kosztować mnie wiele wyrzeczeń.

Postaram się opisywać w tym poście jak będą się posuwały prace nad nowym baniaczkiem.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
michal92
Posty: 96
Rejestracja: 22 paź 2006 11:22
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: michal92 »

Myśle że szafka i akwa jest dobre, a co do pokrywy to trochę mało tam światła (jak w każdej). Z pokrywą masz takie wyjście, albo kupić tą i dołożyć oświetlenia (norma to 0,5 W/l), albo zrobić wszystko samemu. Obecnie też zakładam dość duże akwa i jednak zdecydowałem się na dołożenie świetlówek to oryginalnej pokrywy. Filtr to proponowałbym zewnętrzny (to takiego litrażu to taki będzie najodpowiedniejszy) np. Tetra tec ex700 (ok. 220zł), ex 1200 (ok. 350 zł). Teraz powinienieś jeszcze kupić grzałkę z termostatem, tu proponuję np. Aquael 200 W (ok. 50 zł). I to by było tyle co do sprzętu. Musisz później kupić jeszcze żwir, korzenie itp. Co do roślin to poprzeglądaj forum (ostatnio trochę tego było), a jak czegoś nie będziesz wiedział to pytaj, chętnie pomożemy.
Pozdrawiam
Michał
Akwa 240l:
- 20 neonów innesa
- 5 bystrzyków ozdobnych
- 7 kirysków pstrych
- 5 zbrojników niebieskich
- 6 platek (na wydaniu)
- 2 piskorki
- dużo roślin... :)
45l Afryka:
w styczniu :)
afe
Posty: 7
Rejestracja: 09 lut 2007 13:42

Post autor: afe »

Dzięki ogromne za szybką odpowiedź.
O roślinkach czytałem i jakoś sobie dobiore jak będę już miał skłąd to tutaj umieszczę.
Teraz mam natomiast pytanie odnośnie świetlówek: czy trzeba dokupić samą lampę i wymienić (z tym że w tym sklepie jest max 36W i obawiam się że więcej nie ma) czy trzeba cały ten system dodać co trzyma to wszystko : chociaż tam chyba nie ma miejsca :)
Pozdrawiam

Aha i jeszcze jedno czy nie trzeba jakiegos napowietrzania dodatkowego czy ten filtr mi wystarczy?
Lola
Początkujący pomocnik
Posty: 426
Rejestracja: 04 gru 2006 15:05
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Lola »

albo wybierz rybki i roślinki, które są mniej wymagające pod względem światła :)
np. coś na styl "czarne wody" :)
Awatar użytkownika
Kunni
Akwarysta
Posty: 526
Rejestracja: 03 sty 2007 9:53
Lokalizacja: BB

Post autor: Kunni »

Na początek dodaj odbłyśniki, to już jest poprawa. Jeśli chcesz bardziej światłolubne rośliny, możesz dołożyć dodatkowe świetlówki wg jednego ze sposobów polecanych na akwaforach. Co do napowietrzania, u mnie wylot filtra ustawiony jest na tuż pod taflą wody i to sprawia, że w wodzie krążą bombelki powietrza. O dodatkowym napowietrzaniu (w nocy) możesz pomyśleć, jak będziesz miał bardzo dużo roślin.
Pozdrawiam
Kinga
afe
Posty: 7
Rejestracja: 09 lut 2007 13:42

Post autor: afe »

Witam ponownie
Wiem już jaki filtr zakupię, będzie nim Tetra Tec EX700, grzałka : TETRA TEC HT 200. Nad roślinami jeszcze pracuję.

Natomiast zastanawiam się nad obsadą na dzień dzisiejszy myślę nad :

2 x zbrojnik niebieski
20 x neon inessa
2 x pielęgniczka kakadu ( lub 1+2)
5 x gupik
5 x kirysek

Zastanawiam się czy można dodać tutaj krewetkę?

Bardzo proszę o opinie i inne wersje obsady akwa, przypomne tylko że akwa o wymiarach 100 X 40 X 50 (200 litrów).
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Mi sie obsada podoba, moja rada: zamiast 5x gupik + 5x kirysek daj 10x kirysek, gupiki mi tu nie pasują bo potrzebują innej wody niz pozostałe ryby
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
afe
Posty: 7
Rejestracja: 09 lut 2007 13:42

Post autor: afe »

Pojawił się mały problem, a mianowicie taki że u mnie w mieście - Zielona Góra, nie ma ani pielęgniczki kakadu ani zbrojnika niebieskiego ani jakiegokolwiek, i w związku z tym moje pytanie - czy mogę dostać zakupić gdzieś w pobliżu mojego miaste te rodzaje rybek? może ktoś z forumowiczów mieszka gdzieś ww pobliżu?
Jeżeli nie dostane tych rybek to czy mogę mieć taką obsadę:

20 neon inessa
5 kirysków
5 mieczyków
2 krewetki

I coś jeszcze by się przydało. Proszę o propozycję.

(edit)

Jeżeli uda mi się zdobyć zbrojniki to czy nie za dużo będę miał czyścicieli ( chodzi o krewetki) ?
Ostatnio zmieniony 22 lut 2007 10:45 przez afe, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
michal92
Posty: 96
Rejestracja: 22 paź 2006 11:22
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: michal92 »

Nie da się u ciebie w sklepie zamówić rybek?? Jabym spróbowł popytać w sklepiach zoo czy ci nie sprowadzą.
Pozdrawiam
Michał
Akwa 240l:
- 20 neonów innesa
- 5 bystrzyków ozdobnych
- 7 kirysków pstrych
- 5 zbrojników niebieskich
- 6 platek (na wydaniu)
- 2 piskorki
- dużo roślin... :)
45l Afryka:
w styczniu :)
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Jak wyżej , dałbym więcej kirysków zamiast głupików . Ale przedewszystkim nie widze sensu trzymania dwóch krewetek .Jestem zwolennikiem tych stworzeń ale do 200 l spokojnie możesz wsadzić ich nawet 10-15 szt . ! Tylko taka ilość ma sens ! Krewetki to ekipa czyszcząca i likwidująca glony ! Ale nie w ilośći sztuk 2 . Wtedy nic nie zdziałają a prawdopodobnie nawet ich nie zobaczysz bo to stworzenia lubiące przebywać w grupie .W innej sytuacji będą sie chować po katach :D Daj więcej krewetek a zrezygnuj z glonojadów . To oczywiście moje zdanie .
ODPOWIEDZ