Gotowanie sprzętu?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
rados
Posty: 191
Rejestracja: 28 paź 2006 14:32
Lokalizacja: Łuków

Gotowanie sprzętu?

Post autor: rados »

Czy mogę wygotować grzałkę z termostatem i filtr wewnętrzy (bez gąbki) bez obawy o zniszczenie tego sprzętu?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Lepiej jest wymoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem nadmanganianu potasu. Jest to silny utleniacz, doskonale wszystko odkaża. Stosuję go zawsze w razie potrzeby.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Grzałki z termostatem nie możesz wygotować, obawiam się ze taka operacja gotowania zniszczy nie tyle grzałkę co termostat i połaczenia elektryczne wchodzące pod obudowę grzałki.
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

jeśli to sprzęt nowy, lub właściwie przechowywany to nie ma potrzeby, prodyukty te są wytwarzane z materiałów bezpiecznych dla mieszkańców akwarium a już napewno te znanych,-sprawdzonych firm
rados
Posty: 191
Rejestracja: 28 paź 2006 14:32
Lokalizacja: Łuków

Post autor: rados »

Dzięki za odpowiedzi, sprzęt już używany - myślałem o restarcie. Dokładnie chodziło mi o zwalczenie glonów.

Czy nadmanganian zwalczy Krasnorosty, bo jeśli tak, to i rośliny i szkło należałoby wymoczyć.
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

rados pisze: Dokładnie chodziło mi o zwalczenie glonów.

Czy nadmanganian zwalczy Krasnorosty, bo jeśli tak, to i rośliny i szkło należałoby wymoczyć.
jeśli nadmanganian ma coś pomóc to tylko w dużym stężeniu, myślę że zamiast tego dobrze umyj wcześniej używany sprzęt i będzie dobrze
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nadmanganian dosłownie wypala wszystko. Tak, zwalczy krasnorosty. Miałam kiedyś ich plagę na kamieniach i korzeniach oraz w rogach zbiornika. Przy restarcie akwarium nalałam do samego szkła bardzo ciepłej wody, dodałam kilka tabletek nadmanganianu aż się zrobił dosyć ciemny roztwór i wsadziłam do tego korzenie i kamienie. Stało tak ponad godzinę. Potem wszystko dosyć dokładnie wypłukałam i wyszorowałam, kamienie i szkło nowym zmywakiem kuchennym a korzenie szmatką.

Większość krasnorostów po prostu zeszła, to co pozostało zrobiło się bardzo brunatne i zanikło.

Oczywiście to nie jest złoty środek na krasnorosty, bo ich plaga wynika z zaburzenia parametrów wody. Ale pomaga w ich zwalczaniu, mechanicznie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ