Pomocy, rybki mi zdychają.

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
george
Posty: 8
Rejestracja: 27 lut 2007 20:43

Pomocy, rybki mi zdychają.

Post autor: george »

Cześć

To mój pierwszy post na tym forum, proszę o wyrozumiałość, jestem początkującym akwarystą.
A więc tak mój zbiarnik ma ok.90l, obsada:
- 2 gupiki (pawie oczko)
- 4 neonki (3 zdechły)
- 4 glonojady (jeden więkrzy)
- 1 skaler
- 1 welon
- 2 molinezje (dwie oddałem kumplowi i dwie malutkie zdechły)
- 2 nie jestem pewien co to za rybki czerwone z białymi brzuszkami(Mieczyk Hellera możę?)
- 2 kiryski
- 2 sumiki (1 zdechł)

pH 7,5 tmp. 25 stopni, akwarium ma ok. 4 tygodnie, oświetlenie to 3 świetlówki po 18W, filtr fan - 2 plus, grzałka 75W z termostatem.
Na samo dno dałem glinę a później żwir, dwa kamienie i kilka gatunków roślinek, wszysko zalałem wodą prosto z kranu, przez pierwsze 4 dni filtrowałem przez węgiel aktywny (bo woda była mętna, zapomniałem wypłukać żwir). Po ok. tygodniu wpuściłem pierwsze rybki (6 molinezji), wszystko było dobrze więc po kilku dniach zacząłem wpuszczać kolejne rybki.
Zaczęlo się jak wpiściłem neonki do akwarium, pierwsza zdechła po kolku godzinach, następnego dnia następne dwie neonki, wtedy podmieniłem ok. 20% wody i dodałem MFC.
Niestety nie pomogło po dwóch dniach padły molinezje, znowu podmieniłem wodę i dodałem MFC, no i dzisiaj sumik :(
Zauważyłem że welonka dostała jakby upierzu na ogonie i neonki trochę wyblakły, na powierzchni wody jakby delikatna piana się tworzyła.
Teraz zaczynam panikować boję się o moje rybki.
Proszę o pomoc.

Pozdrawiam

używaj modułu sprawdzania pisowni, koniecznie!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

Masz zachwiany cykl azotowy a MFC jeszcze pogorszyłeś sprawę. Prawdopodobnie ryby są przytrute NO2 i zaczynają chorować. Rób podmianki co 3-4 dni na odstaną wodę ok 50%. Kup bakterie nitryfikacyjne w płynie albo w tabletkach (w zoologiku), mocno napowietrzaj i módl się.

Mała sugestia: masz straszny miszung rybek i przerybienie. Przydałoby się gdybyś sie połowy rybek pozbył a zwłasza: skalara, zbrojników, welona i posadził dużo roślin szybkorosnących.

PS. O parametry wody nawet nie pytam ale byłoby miło, jakbyś podał :-)

Pozdrawiam,
emiloos
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
george
Posty: 8
Rejestracja: 27 lut 2007 20:43

Post autor: george »

Witam

Z parametrów wody znam tylko pH 7.5 niestety.
Co do obsady welonki i skalera miało niebyć ale siostara mi się uparła.
Dziękuję za odpowiedz, dziasiaj na szczęście nic mi nie padło, jadę do sklepu po bakterie nitryfikacyjne.
I rozumię że MFC mam już więcej nie dodawać.

Pozdrowionka
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Tak jak mój poprzednik uważam, że masz przerybienie s wpuściłeś ryby do niedojrzałego zbiornika. Co robić napisał emiloos, natomiast ja od siebie dodam:

"A więc tak mój zbiarnik ma ok.90l, obsada:
- 2 gupiki (pawie oczko)
- 4 neonki (3 zdechły)
- 4 glonojady (jeden więkrzy) - do oddania, wymaga o wiele większego zbiornika, jeżeli to są zbrojniki niebieskie
-1 skaler - do oddania, wymaga o wiele większego zbiornika- 1 welon - do oddania, wymaga o wiele większego zbiornika
- 2 molinezje (dwie oddałem kumplowi i dwie malutkie zdechły)
- 2 nie jestem pewien co to za rybki czerwone z białymi brzuszkami(Mieczyk Hellera możę?) - do oddania, wymaga o wiele większego zbiornika
- 2 kiryski
- 2 sumiki (1 zdechł)"

masz pomieszane wymagania ryb, najpierw poczytaj o gatunkach, jakie chcesz trzymać a potem je kupuj. Radzę oddać wyżej wymienione, ustabilizować warunki w akwarium a potem zastanowić sie, co dalej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
CraNcH^MS
Posty: 8
Rejestracja: 11 paź 2006 0:15
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS »

Obsada, którą posiadasz w większości potrzebuje lekko kwaśniej wody pH 6-6,5. Co mogę Ci poradzić to usunięcie natychmiast z Twojego akwarium tych dwóch wapieni. Podmiana wody 50 % (to na wypadek gdyby śnięcie ryb było spowodowane za wysokim NO2). Kup korzeń aby lekko zakwaszał wodę na dodatek dokup preparat Torfin Tropicala i wlej natychmiast zgodnie z wskazówkami na opakowaniu. Temperaturę ustaw na około 25-26 stopni. Jak w Twojej okolicy występuje czarna olcha zbierz kilka szyszek i po opłukaniu wrzuć do akwarium.

BTW: Czytaj te oraz różne fora aby orientować się o co w tej akwarystyce biega ;)
ODPOWIEDZ