Nurzaniec Pomocy

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Rafi 13
Posty: 82
Rejestracja: 04 lut 2007 15:02
Lokalizacja: Słubice

Nurzaniec Pomocy

Post autor: Rafi 13 »

Obrazek
Jest to liść mojego Nurzańca.Co dzieje się z tą roślinom.Parametrów wody nie znam.Oświetlenie 2 18w świetlówki i 1 15w.1/3 wody wymieniana co tydzień.Naworze nawozem żelazowym i odrzywką mikroelementową i CO2.Ryby go nie obgryzają i ślimaków też w akwa nie ma.Co się dzieje i jak temu zapobiec? :?:
ale na tym forum są idioci
piogib
Posty: 7
Rejestracja: 28 lut 2007 16:29
Lokalizacja: Katowice

Post autor: piogib »

Cześć,

Czy liść pływa po lustrze wody czy jest całkowicie zanurzony?

Jeżeli to pierwsze przyczyną mogą być ośliczki (lub inne drobne żyjątka) konsumujące materiał roślinny... tak jest przynajmniej w moim większym akwarium (450l) w którym mam nurzańce olbrzymie... liście są konsumowane przez ośliczki, ośliczki są konsumowane przez stadko gatunku danio... i po pewnym czasie cykl się zamyka.

Jeżeli liście są zanurzone, przyczyną mogą być:
- roślinożerne rybki (mimo wszystko, nawet jeżeli tego nie obserwujesz np. bocje siatkowane lub wspaniałe lubią wygryść małą dziurkę w liściu, który później rośnie już z dziurą w blaszce... i to nawet tak zabezpieczonym jak liść nurzańca, mikrozorium czy anubiasa ...)
- parametry wody nie nadają się pod uprawę nurzańca.

Pozdrawiam,
Piotrek z Katowic
Rafi 13
Posty: 82
Rejestracja: 04 lut 2007 15:02
Lokalizacja: Słubice

Post autor: Rafi 13 »

Liście pływają po lustrze wody.Cz te ośliczki widać gołym okiem?Jeśli tak to jak wyglądają?
ale na tym forum są idioci
CraNcH^MS
Posty: 8
Rejestracja: 11 paź 2006 0:15
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS »

Rafi 13 czy do tej pory nurzaniec Ci rósł bez przeszkód? Czy jest to nowo posadzona roślinka w akwarium?

Jak jest to nowo posadzona roślinka to przyczyna może leżeć w podłożu. Jeśli masz bardzo grube podłoże to niestety nurzaniec go nie toleruje i obumiera.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Czy liść pływa po lustrze wody czy jest całkowicie zanurzony?

Jeżeli to pierwsze przyczyną mogą być ośliczki (lub inne drobne żyjątka) konsumujące materiał roślinny... tak jest przynajmniej w moim większym akwarium (450l) w którym mam nurzańce olbrzymie... liście są konsumowane przez ośliczki, ośliczki są konsumowane przez stadko gatunku danio... i po pewnym czasie cykl się zamyka.
Chyba pomyliłeś ośliczki ze skoczkonogami ;)

Co do tej rośliny, to kiedyś mi sie zdarzyło że nurzanieć bez widocznego powodu sie zepsół (parametry wody i oświetlenie były stabilne, inne rośliny rosły jak zawsze)
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

Równie dobrze kolega może mieć niedobory w makro skoro podaje tylko Fe, mikro i dodatkowo CO2 przy sporym naświetlaniu.
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
Rafi 13
Posty: 82
Rejestracja: 04 lut 2007 15:02
Lokalizacja: Słubice

Post autor: Rafi 13 »

Nurzaniec rośnie w akwa jakieś 2 miesiące.Wydaje mi sie że żwirek nie jest gruby.Jest raczej średniej wielkości.
ale na tym forum są idioci
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Wiesz co... daj mu pod korzenie kilka (2-3) kulek z gliny i zobacz czy sie jego wzrost poprawi
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
CraNcH^MS
Posty: 8
Rejestracja: 11 paź 2006 0:15
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS »

Rafi 13 pisze:Nurzaniec rośnie w akwa jakieś 2 miesiące.Wydaje mi sie że żwirek nie jest gruby.Jest raczej średniej wielkości.
Jakiej granulacji jest żwirek? Ja mam 2-3mm i teraz nie mam problemu z nurzańcem. Kłopoty z nurzańcem miałem gdy granulacja żwirku wynosiła 5-9mm.
piogib
Posty: 7
Rejestracja: 28 lut 2007 16:29
Lokalizacja: Katowice

Post autor: piogib »

Bije się w pierś.
Myślałem raczej o oczlikach, ale Chemik4 ma rację bardziej pasują mi Skoczogonki (Cellembola), małe do 2 mm wielkości, ruchliwe owady bawrwy białej lub szarej które na dodatek lubią sobie poskakać. Ewentualnie mogą to być Ziemiórki - specjalistą od owadów nie jestem;)

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ