wytrzymałość szkła

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

wytrzymałość szkła

Post autor: BARA »

temat pewnie oklepany, ale żadne pytanie nie jest złe.
U szklarza przy okazji podjęłam rozmowę na temat akwariów. Pan skleja zbiorniki, nie daje na nie gwaracji, ale uważa się za znawcę. Powiedział mi, że przy wymiarze 90(dł)x50(wys)x40(szer) może zrobić zbiornik z szyby 6mm i przy dodatkowych poziomych wzmocnieniach o góry (wzdłuż szyb) nic się nie stanie. Ponieważ zaczęłam z nim polemizowac i twierdzić, że 6mm to za mało usłyszałam, że kobieta na szkle znać się nie może.
Rozumiem, że kobieta może i się nie zna, ale poddaję temat dla forumowiczów obojga płci: czy taki zbiornik z dodatkowymi wzmocnieniami poziomymi wzdłuż szyb bocznych, wykonany ze szkła 6mm wytrzyma napór wody?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

6 mm

Post autor: Andersh »

nie tak dawno umieśicłem tu temat "Grubość szyb" warto poczytać choć nie koniecznie te o fatałaszkach :?

Odnośnie tego Pana szklarz powiem tak - szukaj innego ! Takiego, który będzie słuchał jak chcesz wydać własne pieniądze.

Gość Ci nie da gwarancji i nikt by Ci nie dał. Przy takim rozmiarze co najmniej 8 mm. Dodajmy, że szkło u szklarza przeznaczone jest do okien, na ławę, na półki. Nie jest to szkło akwarystyczne więc i parametry ma inne.
Jak Ci uklei z 6 mm to spodziewaj się szklanych kwadracików, prostokątów pomazanmych silikonem i słów ... ale gwarancji na to nie daję
Stosując 8 mm wzmocnienia też mile widziane !

Nie rozumiem tych sprzedawców? Jak klient chciałby i z 15 mm to powinien tak zrobić i dodatkowo poinformować, że koszty wzrosną.
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

akwaria 112l o długości 80cm wysokości 40 mają szyby 6mm bez wzmocnień
tutaj mamy 90cm długości i 50wysokości i wzmocnienie myślę że powinno wytrzymać
Ale jeśli zamawiasz akwarium u tego pana i masz obawy to dla spokojnego snu poleć mu zrobić grubsze w końcu klient płaci i wymaga
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

andypl33 pisze: w końcu klient płaci i wymaga
dokładnie tak

andypl33 akwaria które spotykamy w sklepie są robione z innego szkła, huty dostaja zamówienie od producentów na szkło o innych parametrach niż te które masz w oknie, w samochodach chyba też mamy zdziebko inne?
dodam, że ja mam własnie akwa ze sklepu wiodącego producenta w polsce i zaobserwowałem że przednia i tyla szyba w środkowo-górnej części uwypukliła mi się po zalaniu wodą...polecam temat Grubość szyb
Awatar użytkownika
Qbolec
Początkujący pomocnik
Posty: 150
Rejestracja: 31 sty 2007 10:21
Lokalizacja: Brwinów

Post autor: Qbolec »

W samochodach szklo jest calkiem inne, bo jes zbrojone wloknami stalowymi, by szyna ie pekala na duze i ostre kawalki, tylko drobne, trzymajace sie razem - wzgledy bezpieczenstwa.
Jesli chodzi o szklo akwarystyczne, to nie oszukujmy sie - kto sie bawi w specjalne parametry?? Jesli sie rozni od szyb okiennych, to nieznacznie...
od samochodowych - diametralnie- to fakt.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Dokładnie, w akwarium zwykle jest szkło typu float, więc domyślam sie że szklarz z takowego szkła akwa Ci nie zrobi. Aczkolwiek coraz częściej i ten typ szkła stosuje sie do okien. Jednakże obawiam się, że szklarz takowego nie posiada (ale mogę sie mylić). Zatem jeśli robisz akwa u szklarza dołóż te 2 mm na baniaczku.

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Spoko, ja mam zamówione 80x40x40 z 8mm w moim dobrym i pewnym sklepie, u szklarza byłam przy okazji wstawiania szyby do okna. Widząc posklejane akwaria zaczęłam temat.

W dodatku Andersh mnie uświadomil, że szyby w zbiornikach powinno się kleić w odpowiedniej kolejności, tzn szyby dłuższe od boków a nie od czoła. Zobaczę, jak jest u tego szklarza.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Qbolec
Początkujący pomocnik
Posty: 150
Rejestracja: 31 sty 2007 10:21
Lokalizacja: Brwinów

Post autor: Qbolec »

Dokladnie - a wiaze sie to z kierunkiem dzialania sily. Skejenie w sposob odwrotny prowadzi do scinania materialu klejacego, czyli do najgorszego dla tego materialu rodzaju obciazenia...
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Co to jest ścinanie materiału klejącego?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Siły ścinające (tak się takowe nazywają działające w konkretnym kierunku)....działające na materiał klejący :)
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Baniak o rozmiarach 90x50x40 ze szkła 6 mm ze wzmocnieniami na górze wytrzyma bez najmniejszych problemów ! Czy szkło okienne rózni sie od akwarystycznego ? tego nie wiem ale osobiście wątpie .
Ja osobiście choruje na akwa Opti-White , czyli z białego szkła . Efekt jest piekny , podobnie jak cena takiego baniaka :D O tych wymiarach kosztuje ponad 500 pln .Robi sie go wtedy ze szkła 10 mm bez zadnych dodatkowych wzmocnien . Jak kiedys zwariuje to sobie taki kupie :D Słyszałem też o szkle typu guardian .Jest o wiele tansze od bialego ale podobno daje podobny efekt .

Link do akwa opti-white :

http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=19656
Awatar użytkownika
Qbolec
Początkujący pomocnik
Posty: 150
Rejestracja: 31 sty 2007 10:21
Lokalizacja: Brwinów

Post autor: Qbolec »

BARA pisze:Co to jest ścinanie materiału klejącego?
najprosciej mowiac to sily ktore powoduja rozwarstwienie (sciecie/rozciecie) materialu.
Troche dlugo by tlumaczyc czym sie rozni scinanie od zginania w sensie mechaniki, ale uwierz - tak jest :)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Wg tabeli w książce H. J. Maylanda "Moje akwarium" zbiornik taki jak podała BARA powiniem mieć szyby boczne grubości 8 mm a na dno 11 mm.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Re: 6 mm

Post autor: Thom (AS) »

Andersh pisze:Dodajmy, że szkło u szklarza przeznaczone jest do okien, na ławę, na półki. Nie jest to szkło akwarystyczne więc i parametry ma inne.
Z tym się nie zgodzę bo to zależy od szklarza, wiele zakładów szklarskich sprowadza różnego typu szkło w tym float.

A co do wytrzymałości to przy odpowiedniej konstrukcji wzmocnień jest możliwe sklejenie zbiornika przykładowo 120x40x50 ze szkła 6 mm ;)

Akwarium klejone nawet z najgrubszego szkła może pęknąć dla tego nikt nie daje gwarancji, najważniejsza jest podstawa pod akwarium, minimalne jej odkształcenia powodują że siły działające na całą taflę szkła na dane miejsce działają bardziej.
Powiem nawet że cieńsze szkło może być wytrzymalsze od grubego, ale tylko w niektórych przypadkach, bo na nierównej podstawie odkształci się, a grube które jest dużo bardziej sztywne i poprostu pęknie.
ODPOWIEDZ