TETRA TEC EX1200

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
listek
Posty: 55
Rejestracja: 26 lis 2006 12:58
Lokalizacja: Wejherowo

TETRA TEC EX1200

Post autor: listek »

Mam zamiar kupic TETRA TEC EX1200 ale mam problem z wkladami wiekszosc osob zamienia wegiel na jakis inny wklad ale w Tetrze sa 4 koszyki a 5 wkladow wraz z weglem wiec jak to wyglada czy kilka wkladow jest do jednego koszyka?Czy ilosc wkladow jest odpowiednia np biobali cyz poporostu pare zeby byly a i tak lepiej dokupic co wy dokupywaliscie do swoich tetr i ajk wyglada ta sprawa z wkladami?
Dzieki z gory ;)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Węgla w ogóle nie wkładaj. Jest on potrzebny w sytuacjach awaryjnych, dla przykładu gdy w akwa ogólnym przeprowadzasz leczenie. Wtedy po leczeniu należy na dzień lub dwa użyć węgla aktywnego. Sam jestem posiadaczem tetry ex 700 i też węgla w filtrze nie stosuję. Od czasu do czasu dla poprawy jakości wody umieszczam np. torf włóknisty coby wzbogacić wodę w potrzebne garbniki.

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Zamiast dawać torf do filtra możesz wrzucić do akwarium szyszki olchy lub kore dębu/olchy, przy okazji zbrojniki (jeśli je masz) sie ucieszą bo lubią to obgryzać
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

heh.... znowu to samo :D Zawsze czytam :wyrzuć węgiel ! To urasta do jakiegoś mitu . A może dajcie ludziom wybór ? Węgiel ma wiele zalet i ma tez wiele wad. Ale podejrzewam , że tak jest dokładnie ze wszystkim . Ja osobiście ciągle stosuje węgiel i nie mam z tym żadnych problemów . Zam wielu ludzi , którzy również go stosują ciągle i maja piąkne akwa .Mało tego magik akwarystyczny , czyli Amano również stosuje węgiel aktywny . I to nie tylko we filtrach ale nawet na stałe w podłożu .
Nieprawda albo wręcz jakimś nie wiadomo czemu utrwalonym mitem jest mówienie , że węgiel stosuje się tylko do leczenia ryb . Węgiel krystalizuje wode , pozbawia jej brzydkich zapachów , absorbuje szkodliwe substancje i jest chyba najlepszym znanym złożem dla bakterii nitryfikacyjnych . najczęściej podawanym mankamentem węgla jest to , że wyłapuje tez substancje pożyteczne np.nawozy i to że jeśli traci swoje właściwości może oddawać wyłapane substancje . Jeśli chodzi o nawozy to zalezy co kto stosuje .Jednak jeśli używa sie nawozu podawanego codziennie to ta wada węgla właściwie sie nie liczy . Ponieważ zanim węgiel sobie z tym poradzi to rośliny i tak pobiorą sobie to co im potrzebne . Jeśli chodzi o oddawanie wyłapanych substancji to prawda ale po to właśnie węgiel należy wymieniać przynajmniej raz na dwa tygodnie . Zresztą nawet gdyby miało dojść do oddania tych substancji nie jest to jakiś gwałtowny proces i nie zagraża stabilności akwarium .Pomijając już fakt , że przecież węgiel nie zwraca nic nowego , czego wcześniej w akwarium nie było .
Tak więc nie przesadzajmy ! I nie rzucajmy oklepanych haseł. Sprawa jest dyskusyjna i wydaje mi sie , że zamiast pisania : wywal węgiel , lepiej byłoby napisać dlaczego .Jakie są plusy a jakie minus . Ja osobiście twierdze że węgiel posiada więcej plusów i stosuje go w sposób ciągły .
Jeśli chcesz sie dowiedzieć cos więcej na temat węgla służę linkiem do znakomitego artykułu :

http://demo.un.pl/solniczka/artykuly/wegiel.htm

Decyzje musisz podjąć sam , najlepiej po prostu spróbować i oprzeć sie na własnych obserwacjach zamiast słuchać wyświechtanych haseł :D
Nie wiem czemu w Polsce jakoś tak sie utarło , że węgiel nie znajduje uznania u akwarystów . W bardziej cywilizowanych /:D/ krajach jakoś ma on wielu zwolenników , którzy potrafią tworzyć piękne baniaki i węgiel im w tym nie przeszkadza a wręcz pomaga .

ps
Od czasu do czasu dla poprawy jakości wody umieszczam np. torf włóknisty coby wzbogacić wodę w potrzebne garbniki.
Ok .Ale węgiel spełnia w akwa inne zadania , niz torf czy szyszki . Nie każdy ma potrzebę stosowania torfu i uzyskiwania potrzebnych barwników . Tak więc stosowanie torfu zamiast węgla jest przydatne jeśli ktoś chce mieć akurat taki baniak z czarnymi wodami i lekko kwaśna wodą . W innym przypadku nie widzę związku i sensu w zstępowaniu węgla torfem .
Ostatnio zmieniony 18 mar 2007 21:13 przez rohan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
listek
Posty: 55
Rejestracja: 26 lis 2006 12:58
Lokalizacja: Wejherowo

Post autor: listek »

Ja czytalem w niemieckiej ksiazce akwarystycznej ze wegla uzywa sie tylko do odkazania i tego bede sie trzymac ale dziekuje za rady ;)
A glownie chodzilo mi o to czy trzeba wegiel czym zastepowac a dokladniej jego miejsce np wata cyz czyms czy nie trzeba ? ;)
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Jeśli zdecydowałeś sie nie stosować węgla to ja jego miejsce możesz dać dodatkową gąbke albo napchać waty sery . No chyba że potrzebujesz herbaciany kolor i chcesz żeby woda miała kwasny odczyn to wtedy rzeczywiście możesz dać torf tak jak radzi Mireks .
Ale jak masz pięć wkładów to ja osobiście dałbym dodatkowo ceramikę .W jednym biokulki a w pozostałych gabke o róznej ziarnistości

PS . sorki ale nie skumałem :D Masz pięć wkładów ? Ale cztery koszyki ? Cos chyba źle to liczysz . Patrząc od dołu masz :
Ceramike
Bio kulki
Dwie gąbki
Gąbki z wata filtracyjną ewentualnie egiel i jedna gąbke .
Awatar użytkownika
listek
Posty: 55
Rejestracja: 26 lis 2006 12:58
Lokalizacja: Wejherowo

Post autor: listek »

W podstawowym zestawie jest wegiel gabka ceramika biokulki i wloknina zdaje sie wiec to jest 5 a koszykow jest 4 :P
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

ale włóknina nie jest liczona jako osobny wkład .Jak dajesz węgiel lub torf to dajesz go pierwszego koszyka od góry i przykrywasz włókniną . Wugląda to tak :
1 koszyk - ceramika
2 koszyk - bio kulki
3 koszyk - dwie gąbki
4 koszyk - węgiel/torf przykryty watą

Gdybym ja cos zmieniał to dałbym :
1 koszyk - ceramika
2 koszyk - ceramika
3 koszyk - bio kulki
4 koszyk - fwie gąbki przykryte watą

ale zrobisz jak bedziesz uważał
ODPOWIEDZ