Skuteczność filtrów.

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Skuteczność filtrów.

Post autor: Andersh »

Czy ktoś się orientuje jak w akwarium sprawiają się filtry tradycyjne – podłączane do pompki?!
Obrazek

Jakie są ich zalety i wady? Czy efektem pracy mogą konkurować z innymi filtrami wewnętrznymi?
Obrazek
Dodam, że na dzień dzisiejszy mały zgrabny filtr z fotografii A wydaje mi się bezpieczniejszy do zastosowania np. w kotniku – akwarium z narybkiem. Brak jest prawdopodobieństwa zassania małych ryb przez filtr.
Muszę powiedzieć, że filtry te nie są wcale tanie-konkurencyjne cenowo z innymi filtrami wewnętrznymi w przypadku braku gdzieś w szufladzie pompki/brzęczyka. Dlatego wasze głosy będą dla mnie cenne.
Obrazek
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Stosowałem filtr B w kotniki, rzeczywiście jest bezpieczny i nie wciąga ryb, ale z wydajnością jest raczej średnio :?
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

Thom (AS) pisze:Stosowałem filtr B... ale z wydajnością jest raczej średnio :?
Każde akwarium oglądane przeze mnie w dzieciństwie czy u znajomych czy zupełnie u obcych ludzi do których chodziłem z kolegami kupować roślinki i rybki były wyposażone w filtry z foto. B; akwaria duże posiadały ich 2 szt. po lewej i prawej stronie zbiornika. Woda była jak kryształ. Jak oni to robili?
Obrazek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Takie filtry dobrze sprawują sie w akwarium z narybkiem bo nie powodują dużego ruchu wody a dobrze ją napowietrzają, jedyne co może denerwować to odgłos pompki, która napędza taki filtr, ale to zależy od modelu czy jest głośny czy też nie
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

chemik4 pisze:Takie filtry dobrze sprawują sie w akwarium z narybkiem bo nie powodują dużego ruchu wody
brak ruchu wody potrzebny jest też w tych akwariach, w których hodujemy rośliny lubiące spokojną toń
chemik4 pisze:jedyne co może denerwować to odgłos pompki, która napędza taki filtr, ale to zależy od modelu czy jest głośny czy też nie
dziś trzeba mieć dużo nieszczęścia by natrafić w sklepie na taki głośny mechanizm
Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kiedyś używałam latami takiego filtra gąbkowego w 54l i było wszystko ok. Co miesiąc delikatnie płukałam gąbkę w wodzie z akwarium. I to było wszystko.
Teraz mam gąbkę w 20l kwarantannowych i sprawuje się również bez zarzutu.

A co do pracy brzęczyka/pompki to można dać sobie z tym radę. U mnie brzęczyk stoi na szafie na miękkim materiale i szybce od ramki foto - zupełnie go nie słychać.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

BARA pisze: Teraz mam gąbkę w 20l kwarantannowych i sprawuje się również bez zarzutu.
...również uważam, że takie rozwiązanie jest dobre na pewno w małych akwariach, gdzie dołożenie czegokolwiek drastycznie zmniejsza pojemność zbiornika. Filtr z foto A to nic innego jak sam materiał wchłaniający. Zauważcie, że filtry turbinowe z linii mini w swej budowie na 100% ok 50 % to turbina a kolejne 50 % to gąbka w pojemniku.
Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Takie rozwiązanie jest dobre również w dużych akwariach. Widziałam zbiornik ponad 200 l z dużą gąbką w środku, woda kryształ, fakt - ryb nie wiele. Jedym mankamentem używania gąbki jest to, że przy jej wyjmowaniu do czyszczenia brudzi się nieco woda, bo nieczystości jednak z gąbki wypływają do wody.

W sumie materiał filtracyjny w postaci gąbki jest ok, przepływ wody wywołany ruchem powietrza jest powolny a więc oczyszczanie zachodzi bardzo skutecznie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

tych filtrów nie produkuje się za wiele, bo w nich nie ma się co psuć i firmy na częściach zamiennych nie zarobią - i wszystko jasne :?

a ci którzy produkują piszą o nich:
"- pomaga w utrzymaniu czystej, klarownej wody w akwarium poprzez filtrację biologiczną i mechaniczną
- wolnoprzepływowy, uruchamiany powietrzem z pompki zewnętrznej-brzęczyka, wywołując ruch wody w zbiorniku, napowietrza ją i wyrównuje temperaturę.
- Gąbka tworzy podłoże dla mikroorganizmów wspomagających filtrację biologiczną
- gotowy do podłączenia
- mocowany za pomocą przyssawki do szyby zbiornika"
Obrazek
bartek11
Posty: 49
Rejestracja: 11 lut 2007 19:42
Lokalizacja: Leszno

Post autor: bartek11 »

Sam używam filtra A do kotnika w którym wylęgają się młode z ikry. A filtra B używałem do podchowu molinezji lecz teraz zakupiłem filtry Aqua Szut 550 na których mam założone gąbki z filtrów A i B.
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

bartek11 pisze: na których mam założone gąbki z filtrów A i B.
czy dlatego że drobniejsze - gęstsze od oryginalnych?
Obrazek
bartek11
Posty: 49
Rejestracja: 11 lut 2007 19:42
Lokalizacja: Leszno

Post autor: bartek11 »

Nie ma różnicy czy te ze starych filtrów A i B czy kupne nowe tylko chodziło mi o to żeby na tych gąbkach były osadzone bakterie filtracyjne
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zgadzam się z Bartkiem, działanie gąbek to głównie filtracja biologiczna.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ