Ospa

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
fhuzbych
Posty: 58
Rejestracja: 25 sty 2007 10:47

Ospa

Post autor: fhuzbych »

Wiem że na ten temat było już dużo mówione ale potrzebuję rady
Rano w poniedziałek zauważyłem kilka kropek na neonkach szybko podałem ichtiosan i zwiększyłem temp z 25 na 28 dzisiaj jest wtorek wieczór i choroba pokazała sie u Ramirezek ilość kropek na neonkach jest taka jak była w pon rano ale ramirezy obsypało trochę mocniej
po ilu dniach choroba ustępuje czy to normalne że po ok 36 godzinach od podania ichtiosanu choroba jakby się zwiększyła kiedy podać następną dawkę ichtiosanu i czy przed podaniem nast dawki podmieniać wodę ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Hej, Zbych, po prostu u ramirezek kulorzęsek przeszedł do widocznego gołym okiem stadium. Te ryby były juz zarażone w poniedziałek, a podniesienie temperatury wody przyspieszyło proces.

Musisz grzecznie poczekać, aż kulorzęsek poodpada z ryb na podłoże. Pamiętaj, że żaden środek nie jest w stanie zabić pasożyta dopóki nie jest w stadium pływki. Poczytaj trochę o kulorzęsku
Proszę http://www.pmp.p-net.pl/biologia/ospa_rybia.htm - przejdż do tabelki na dole podanej strony, zobaczysz dokładnie podany okres inkubacji i poszczególnych stadium.

Podmieniaj wodę normanym trybem tylko potem uzupełnij dawkę ichtiosanu. Leczenie może potrwać kilka a nawet do 12 dni.

Bardzo mocno natleniaj wodę - na maksa!
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
fhuzbych
Posty: 58
Rejestracja: 25 sty 2007 10:47

Post autor: fhuzbych »

czyli następną dawkę kiedy podać? i czy przed podaniem nast dawki wcześniej podmienić trochę wody?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie wiem kiedy masz termin podmiany wody. Tak jak napisałam powyżej: podmieniaj normalnym rytmem. Zobacz na opakowaniu ichtiosanu dawkowanie. Jeżeli jest napisane, że masz powtórzyć dawkę lub jej część po dwóch albo trzech dniach - nie czekaj na podmianę. Natomiast po podmianie wody uzupełnij dawkę ichtiosanu o niewielką dolewkę. Tak robiłam w przypadku problemów u siebie i po kilku dniach było po wszystkim.
Pamiętaj, trzymaj akwarium z ichtiosanem aż do dwóch tygodni, w zależności od temperatury wody. Taki jest okres wylęgania kulorzęska. Mi osobiście bardzo pomogła ta strona, która Ci podałam.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ