112l- Afryczka? Azja?

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

112l- Afryczka? Azja?

Post autor: gilliam »

Witam!

Naprawiłam już wszystkie 'błędy' początkującego akwarysty, czyli wymieniłam filtr (FAN2) na kaskadę (FZN3), jutro demolka nieszczęsnej pokrywy, będzie docelowo 0,64W/l, na razie jednak 0,53W/l (żeby nie pozbywać się jeszcze sprawnych świetlówek). Parametry na arzie są takie:

NO3: 10
NO2: 0
GH: >6 st. d
KH: 3 st. d
pH: 7,2

Od ok. miesiąca filtruję przez torf, ceramikę i gąbkę. Obsada amerykańska- neony Innesa, otoski, kiryski, tetry cesarskie, pielęgniczki Ramireza.

Chcę zmienić aranżację akwa, wywalić masywne korzenie i dać bardziej rozgałęzione, wymienić gruby żwirek bazaltowy na jakiś specjalistyczny dla roślin, ponieważ przede wszystkim chcę stworzyć akwa roślinne. W razie potrzeby mogę dodać skałki, liście dębowe, szyszki olchy, zrobić małą piaskowniczkę... Ogólnie jestem w stanie zrobić wszystko, żeby było dobrze :wink:
Ma to być akwa z obsadą z jednego biotopu lecz niekoniecznie z roślinami charakterystycznymi dla tego biotopu.

Interesuje mnie kilka gatunków, jednak książkowa teoria to nie to samo, co praktyka, dlatego pytam się Was, co o tym sądzicie.

Najpierw jeszcze seria pytań:

1. Czy brzanki (szczególnie sumatrzańska) obgryzają rośliny? Co to znaczy, że większość brzanek lubi [/i]słabe światło? Czy wystarczy im, jeśli światlo będzie przytłumione przez rośliny pływające?

2. Czy wielkopłetw wspaniały obgryza rośliny? Czy trzyma się go w parach? Czy może żyć z krewetkami (ew. krewetki urosną i wtedy dopiero wpuścić małe wielkopłetwy)? Czy w ogóle te ryby nadają sie do akwa 112l (zakładając, że będą same z krewetkami)?

3. Kosiarka- niech mi ktoś wybije z głowy tę rybę! A to wszystko dlatego, że w pewnej książce pisze, że Crossocheilus siamensis jest do akwa od 80cm dł. od 5/6 szt! I sama nie wiem kto ma rację... (?)

4. Motylowiec- czy zjada roślinki, ile sztuk, i czy nie zje mi dłoni? :wink: Aha, i jeszcze, czy przy zamkniętych klapach od akwa, które są lekkie i tylko położone na pokrywie, może on wyskoczyć (musiałby sam podnieść te klapy)?

5. Ekipa czyszcząsa do Afryki... (?) Taka ekipa, która nie zjadłaby roślin. Czy w ogóle afrykańska obsada nadaje się do akwa roślinnego (nie będzie to jakiś zaraz holender, ale po prostu sporo roślin). Czy są w ogóle jakieś dostępne w handlu rośliny z Afryki?

Zaznaczę, że wbrew opinii, że w akwa roślinnym najlepiej prezentują się gatunki małych rybek ławicowych, mnie również interesuje, co wiekszego mogłabym dać do 112l. Oczywiście podaję poniżej pewne gatunki, co nie oznacza, że wszystko chce do akwa wrzucić! Bardzo rygorystycznie chcę podejść do dwóch kwestii: po pierwsze- lepiej mniej ryb niż więcej, po drugie- chcę, aby wszystkie ryby pochodziły z jednego biotopu (dla zasady :wink: ). Dlatego też nie mam pojęcia, co mogłoby sprzątać w afrykańskim akwa roślinnym... Właściwie się zastanawiam, czy ekipa sprzątająca jest niezbędna. Mam teraz w akwa po 5 kirysków i otosków, jakoś nie zauważyłam, żeby były lepsze od odmulacza :D

Bardzo proszę o wszelkie rady, sugestie, o linki na temat biotopów Azji i Afryki. A może biorąc pod uwagę moje paramatry wody zaproponujecie mi inną obsadę?

Gwiazdką (*) zaznaczam gatunki, które szczególnie mnie zainteresowały.

Gatunki, które wpadły mi w oko do Azji:

- *Barbus semifasciolatus - brzanka zielona
- Barbus tetrazona - brzanka sumatrzańska
- Brachydanio rerio - danio pręgowany
- Crossochelius siamensis - kosiarka
- *Cardina japonica - krewetka Amano (koniecznie, jeśli chodzi o Azję)
- *Rasbora maculata - razbora plamista
- *Betta splendens - bojownik wspaniały
- *Colisa lalia - prętnik karłowaty
- *Macropodus opercularis - wielkopłetw wspaniały
- Trichopsis Vittatus - skrzeczyk pręgowany
- Acanthophthalmus (Pangio) myersi - piskorek Myersa
- Badis badis - badis pięknopłetwy

Afryczka:

- Synodontis nigriventris - giętkoząb czarnobrzuchy
- *Pelvicachromis pulcher - barwniak czerwonobrzuchy
- Pseudocrenilabrus multicolor - gębacz wielobarwny
- *Steatocranus casuarius - garbacz hełmiasty
- *Aphyosemion australe - proporczykowiec z Kap Lopez
- *Aphyosemion gardneri - proporczykowiec Gardnera
- *Aplocheilus annulatus - szczupieńczyk karłowaty
- *Nothobranchius guentheri - zagrzebka afrykańska
- *Nothobranchius rachovi - zagrzebka Rachowa
- *Pantodon bucholzi - motylowiec

Niektóre gatunki pewnie w ogóle będą musiały odpaść z tej listy- wszystkie te, które obgryzają roślinki, zakopują sie w podłożu, albo potrzebują zasolenia...
Obrazek
ODPOWIEDZ