Mech Jawajski

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Raju
Posty: 11
Rejestracja: 05 kwie 2006 19:08
Lokalizacja: Kraków

Mech Jawajski

Post autor: Raju »

Witam,(na początku chcę zaznaczyć iż użyłem opcji szukaj lecz nie otrzymałem satysfakcjonującej mnie odpowiedzi). Dzisiejszego pięknego dnia zakupiłem niecała szklaneczkę Mchu Jawajskiego do mojego zbiorniczka... I teraz moje pytania : w jaki sposób przymocować go do korzenia za pomocą przeźroczystej żyłki ?(bo tylko taki sposób przychodzi mi do głowy) i 2gie pytanie... w jaki sposób gdybym próbował stworzyć tzw. "zielony dywan" ? Jak przymocować mech do podłoża ? mech właśnie pływa sobie garnuszku przez noc i odkażam go, jeśli jutro umieszczę go w akwa to po jakimś czasie mogą wystąpić jakieś problemy z glonami?(słyszałem że tak) z góry dziękuje i pozdrawiam !
All I NeeD Is NeeD For SpeeD !
Obrazek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

w jaki sposób przymocować go do korzenia za pomocą przeźroczystej żyłki ?
poprostu go przywiąż go kamienia/korzenia a za jakis czas mech sam sie go złapie
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Do korzenia przwiąż go żyłka lub zwykłą nitką . DO podłoża najlepiej mocować go na czymś np.na kamieniach . Jak polożysz go na samym żwirze możesz miec problem z utrzymaniem go w czystości . Jeśli mech pokrywję się detrytusem , którego bardzo nie lubi to najprostsza droga do tego żeby sie zaglonił :D
Awatar użytkownika
Raju
Posty: 11
Rejestracja: 05 kwie 2006 19:08
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raju »

Dzisiaj otrzymałem również ciekawą sugestie by stworzyć zielony dywanik mech trzeba poprzeplatać przez drobno oczokową siatkę nylonową którą później umieszcza się w akwa co o tym sądzicie ? Narazie zabieram się za mocowanie do korzenia :)

add
Zamocowałem na korzeniu a jeśli kiedyś by się rozrósł do zastanawiam sie nad ułożeniem go na żwirku tylko widzisz jak żyłką go przymocować do żwirku ? :/ A tak apropo jakie jeszcze inne BARDZO niskie rosnące przy samym żwirze roślinki polecacie, które nadawałby się na taki dywanik ?
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2007 13:14 przez Raju, łącznie zmieniany 2 razy.
All I NeeD Is NeeD For SpeeD !
Obrazek
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Pomysł może dobry, aby mech Ci się rozrósł, tylko jedna obawa...drobne oczka spowodują, że może pojawić się z czasem problem z odmulaniem dobrze dna i wybieraniem resztek pomiędzy żwirkiem. Metoda przywiązania na żyłkę do kamienia, korzenia itp. chyba bezpieczniejsza.

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Moim zdaniem najlepsza na zielony dywan jest glossostigma .
Awatar użytkownika
Raju
Posty: 11
Rejestracja: 05 kwie 2006 19:08
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raju »

Jest trudna w hodowli i są problemy ze sprzątaniem itd. ?
All I NeeD Is NeeD For SpeeD !
Obrazek
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Nie jest trudna jeśli ma odpowiednie warunki . Wymaga mocnego światła i nawożenia CO2 .Ale to tak jak każda inna roślina nadająca sie na dywan :D
Jeśli chodzi o sprzątanie to są problemy ale to nie z glossostigmą ale ogólnie z trawnikiem , z czegokolwiek byś go nie zrobił :D W przeciwieństwie do mchu nie ma tendencji oblepiania sie detrytusem .
Glosia jak sie juś rozrośnie wymaga przycinania ponieważ zaczyna wtedy sie nawarstwiać . Po jakimś czasie wymaga całkowitego usunięcia i odmulenia dna pod nią . Można wtedy posadzić nowy trawnik wykorzystując szczepki z rozebranego trawnika :D

PS patrz prawy dolny róg fotki w moim podpisie :D To wlaśnie świeży nowo powstający trawnik z glosi :D
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

A propos mchu- można go przytwierdzić do podłoża obsypując żwirkiem.

PS. Rohan, brak mi słów... Twoje akwarium coraz piękniejsze :D
Obrazek
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

hehehehe....Dziekuje ! Ale to fotka z przed dwóch tygodni .Teraz mam mały busz :D I Niestety nie zapodam nowej fotki bo chwilowo nie mam aparatu a właśnie teraz robię przycinkę bo mi zielsko w wody wyłazi :D Niestety nie ma róży bez kolców i aktualnie przeżywam mały armagedonik z zielonymi nitkami . Powinienem zaciemnić akwa na parę dni ale mi żal robić to akurat na święta :D

PS .zrobiłem dwie fotki mojego trawniczka :D Już jest lekko przerośnięty i trzeba będzie go przyciąć .Jedna fotka jest zrobiona z lampą błyskową żeby pokazać korzenie :D
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ