Glony

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
sebig
Posty: 10
Rejestracja: 18 mar 2007 16:06

Glony

Post autor: sebig »

Witam. Mam problem z "nitkowcami" i nie wiem jak sie ich pozbyc. Od miesiaca a moze i 2 strasznie sie mnoza, wczesniej nie bylo takich problemow, nic nie zmienialem, podmiana wody co tydzien, zadnych nowych ryb, moze ktos zna sposob na "ta" plage??? Moje akwa to 98 l, trzy swietlowki po 18 W. Obsada: 1 skalar, 2 Molinezje czarne, 3 Bocje wspaniale, 7 Kiryskow, 2 Zbrojniki niebieski i kilka gupikow (chyba 6), Mam sporo roslin, ale ich nazw niestety nie podam bo nie pamietam. Poradzcie cos.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Podaj parametry wody.
Jak często podmieniasz wode? Może masz za wysoki poziom NO3 i dlatego te glony tak rosną?
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
sebig
Posty: 10
Rejestracja: 18 mar 2007 16:06

Post autor: sebig »

Parametrow wody niestety nie znam :( A wode podmieniam co tydzien po 20 l.

Kupilem test na NO3 wiec jutro bede madrzejszy troche. Jeszcze jedno pytanko czy warto zaciemnic akwa na 2 dni? wyjezdzam na 2 dnie Swiat, wiec moze to pomoze na glony?

Zrobilem test na NO3 i wyszlo 20mg/l. Chyba troszke duzo :( Jak moge to obnizyc???? Pomoze ktos?

Edytuj, Chemik4
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Możesz zaciemnic akwarium, zawsze cos to pomoże.
NO3 20mg/litr to nie jest dużo, najlepszym sposobem na obnizenie go jest podmiana wody, na dłuższą mete mozesz posadzić rośliny typu nadwódki, moczarki, pistie, różdżyce, one szybko rosną i tym samym pochłaniają dużo związków azotu
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Co to znaczy "nitkowce" ?? Czy to długie zielone nitki ? Czy to krótkie czarne lub szare nitki ? A może to takie nitki w formie krzaczków ?
Zakładam , że mówisz o soczyście zielonych długich nitkach ale przydałoby się jakieś foto :D
Jeśli to te ,to znaczy , że za długo oświetlasz zbiornik ewentualnie masz zbyt dużo fosforanów . Światło masz raczej w sam raz w okolicy 0.5 W/L . Napisz ile godzin używasz pełnego oświetlenia .
Przy takim poziomie NO3 fosforany nie powinny przekraczać 1 mg/l . Jeśli tak jak piszesz masz sporo roślin to NO3 na poziomie 20 nie jest niczym złym . Zakładając , że Twój test jest dokładny . Zbyt wysoki poziom PO4 względem NO3 najczęściej jest przyczyna glonów .
Jeśli to jednak nitki koloru czarnego lub szarego to znak ,że możesz mieć zbyt twarda wodę i za wysokie pH .
Ale to tylko dywagację . Musisz podać więcej szczegółów na temat baniaka , parametrów , nawozów w tym CO2.
ODPOWIEDZ