[54] ogolne

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

marcinbb
Posty: 16
Rejestracja: 28 mar 2007 10:58

Post autor: marcinbb »

NO3 ( niestety tylko testy 5 in 1 JBL`a ) sprawdziłem 3 paskami z różnych źródeł pomiędzy 10 a 25 mg/l jak na moje oko około 17.
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Masz bardzo wysokie NO2 ! Ale coś mi sie w to nie chce wierzyć skoro jak piszesz , wrzuciłeś krewetki . One są dosyć czułe na parametry wody .
Tu masz link o zakładaniu akwa :
http://www.akwarium.org/urzadzanie.php?id=72
Ale moim zdaniem musisz przyspieszyć dojrzewanie filtr .Możesz więc wrzucić te bakterie .Nie wiem co stosujesz .Ale jeśli to Baktozym Tetry to musisz dobrze napowietrzać wodę .Wtedy szybciej sie rozmnażają
marcinbb
Posty: 16
Rejestracja: 28 mar 2007 10:58

Post autor: marcinbb »

Stsuje preparat firmy Ikola Mikroorganizmy.
Możliwe że parametry są takie a nie inne z powodu dość świeżego zbiornika 2 tyg.
Ale śmiem podejrzewać filtr, jeśli coś jest zintegrowane z akwarium to raczej nie powinno działać prawidłowo dodatkowo nie wiem dlaczego ale ten filtr pobiera tylko wodę z powierzchni ( bo innych miejsc gdzie woda może wpływać do filtra nie ma ( choć przyznam że podczas instalowania zbiornika szukałem )
Tomasz_29
Posty: 7
Rejestracja: 05 kwie 2007 22:07

Post autor: Tomasz_29 »

Witam
bardzo ładnie urządzony baniaczek.... a jak się wszystko przyjmie to będzie super!

PS: co to za roślinka po prawej stronie na korzeniu??? Jak się nazywa??
marcinbb
Posty: 16
Rejestracja: 28 mar 2007 10:58

Post autor: marcinbb »

Witaj, roślinka to Microsorum pteropus (Mikrozorum uskrzydlone).
Awatar użytkownika
Alan
Posty: 37
Rejestracja: 17 lut 2006 17:34
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Alan »

To akwarium jest naprawde ładne :D I jakie podłoże :D i już w tym temacie sie spytam: Jakie testy najlepiej polecacie??
marcinbb
Posty: 16
Rejestracja: 28 mar 2007 10:58

Post autor: marcinbb »

Alan:
Chyba warto zainwestować i kupic "kropeklki" - różniaca w cenie dość znaczna ale bardziej dokładne.
marcinbb
Posty: 16
Rejestracja: 28 mar 2007 10:58

Post autor: marcinbb »

Rybcie w aqua skład:
- 6 Neonów innesa
- 5 Neonów czerwonych
- 4 Neony czarne
- 5 lub 7 krewetek

Wczoraj podmieniłem 12 l wody odczekałem 1 dzień i ponownie testy poszły w ruch... no i niestety wynik podobny do tych wcześniejszych
pH: 6.5
KH: 2 ( podniosło się ale nadal o wiele za mało )
GH: >7
NO2: 3 mg/l ( tragedia )
NO3 :20 mg/l
temperatura 25

Kranówka na Warszawskim Ursynowie ma następujące paramety:
pH: 7.5
KH: 10
GH: >14
NO2: 0 mg/l
NO3: 10 mg/l

Cały czas NO2 jest na strasznie wysokim poziomie ( obawiam się o rybcie i pewnie skończy się tak że wrócą do zbiornika zastępczego ), i zaczynam się zastanawiać czy może nie jest to związane z filtracją zbiornik przez 17 dni stał pusty, więc bakterie powinny się już namnożyć a tu taka niespodzianka ze zwiększającym się NO2. Co ciekawe brak jakichkolwiek oznak tak wysokiego NO2 glonów brak, krewetki wyglądają na zadowolone , nie znalazłem też zdechłej rybki czy krewetki co by rozwiązywało tak wysoki poziom, nie podawałem też jedzonka dla mieszkańców ( jeszcze ).
Wracając do filtracji w filtrze są tylko gąbki, nic poza tym przepływ wody jeśli wierzyć producentowi 400l/h.

Pytanie z czym to może być związane może filtr ma za małą powierzchnie filtracyjną ( i brak wkładów biologicznych, ale jeśli nawet teraz coś włożę bakterie będą sie na nim osadzały przez kolejne 3 tyg. )
Zaczynam się zastanawiać czy może nie kupić jakiegoś filtra zewnętrznego np. Tetra tec EX 700 ( który wspomoże pracę zainstalowanego )
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Tetra Tec 700 nie tylko wspomoże ale całkowicie wystarczy sama :D Jeśli możesz sobie na to pozwolić to zdecydowanie namawiam na filtr zewnętrzny .
Dziwią mnie te parametry .Skoro kranówka jest średnio twarda i KH wynosi 10 to skąd masz KH 2 w baniaku ??
NO2 nie grozi wysypem glonów .Ale niestety jest groźne dla ryb . Ja na Twoim miejscy włożyłbym do filtra węgiel aktywny . Nie wiem ile masz tych gąbek ale jeśli więcej niż jedna to po prostu zamień jeden wkład na węgiel . Po miesiącu jeśli będziesz chciał to go usuniesz .Ja osobiście jednak bym go zostawił . Węgiel jest świetnym materiałem do osadzenia sie bakterii i znakomicie przyśpiesza dojrzewanie baniaka .
Upewnij sie co do tych testów . Jakie stosujesz ? I sprawdź czy dobrze je wykonujesz . Ja wiem , że to niby proste ale czasem człowiek palnie jakoś głupotę i potem dziwne wyniki wychodzą :D
marcinbb
Posty: 16
Rejestracja: 28 mar 2007 10:58

Post autor: marcinbb »

Zdaje sobie sprawę z tego że Tetra Tec 700, będzie dobrym rozwiązaniem ale... zamiana filtra średnio wchodzi w grę dlaczego... może nie będę tego opisywał a zademonstruję:
Filtr jest na stałe wklejony w 8 punktach na sylikon :(

Co do testów ponownie je wykonałem: ( załączniki )
NO2 : 3 ( test kropelkowy zgodnie z instrukcją 5 ml wody dodać 5 kropelek z obu odczynników i zamieszać. )
Załączniki
aqua5.jpg
aqua5.jpg (28.67 KiB) Przejrzano 133 razy
test.JPG
test.JPG (17.62 KiB) Przejrzano 133 razy
test2.JPG
test2.JPG (27.96 KiB) Przejrzano 133 razy
marcinbb
Posty: 16
Rejestracja: 28 mar 2007 10:58

Post autor: marcinbb »

Wstępnie zdecydowałem się zakupić ten filrt ( EX 700 ) ale jeszcze kilka rzeczy mnie przed tym powstrzymuje:

Ponieważ moja szafka ( zamykana część ) posiada 2 półki większa ma wymiary 40 x 40 x21, chciałbym zapytać o wymiary tego filtra ( konkretnie jego wysokość wraz z zaworami na www udało mi się odnaleźć tylko jego wysokość 37 cm - bez zaworów ).
Czy cały filtr zmieści sie na tej półce czy też pozostaje kombinatoryka stosowana:
- wycinanie piłą półki ( nie wiem jaki to będzie miało wpływ na stabilność, a nie chce filtra stawiać obok aqua )
- czy filtr może pracować w poziomie
Wady w/w rozwiązania klejenie tła strukturalnego ( wcześniej musiałem odciąć 10 cm ), restart zbiornika, możliwa przeróbka szafki :(

A może wyjście alternatywne nie kupować filtra zewnętrznego tylko update zainstalowanego:
Filtr w pionie podzielony jest na 2 komory ( co widać na w/w zdjęciu ):
- 1 komora tylko gąbki
- 2 komora znajduje się w niej wirnik filtra, grzałka, i rurka którą wyprowadzana jest przefiltrowana woda na górę komory -> wylot skierowany poza filtr.

Założenie jeśli zupełnie wyciągnę rurkę z komory wirnika ( i całość 2 komory wypełnie wkładem biologicznym ) woda będzie wędrowała przez ten wkład aż do kratki na górze filtra, którędy wyleci do aqua. Czy coś takiego może zapobiec wzrostowi NO2, dodatkowo czy tak ruch wody na powierzchni wystarczy jako natlenianie wody w aqua?
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Znalezienie wymiarów filtra zajęło mi 5 sek . W poziomie nie ma możliwości pracy . Ja myślę , że do Twojego akwa w zupełności wystarczyłaby jakaś kaskada .
http://www.allegro.pl/item183412591_fil ... port_.html
ODPOWIEDZ