białe kropki - plamki na kamieniach - co robić?

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
MONIKA GÓRSKA
Posty: 2
Rejestracja: 28 sie 2005 9:24
Lokalizacja: Warszawa

białe kropki - plamki na kamieniach - co robić?

Post autor: MONIKA GÓRSKA »

witam,
mam problem w akwarium z białymi kropkami, które pojawiły się na kamieniach 2 dni temu; alwarium ma 60 litrów; mieszkańcy to 1 kosiarka, 1 kirysek tygrysi, 1 glonuś, 2 platki niebieskie (nie znam nazwy-samiczka jest połyskująco niebieska), 1 mieczyk weloniasty-samiec, 11 neonków, i stadko molinezii żółtych (2większe samiczki i około 5 małych bąbli, które się urodziły zanim samczyk zmarł). Rybki czują się dobrze, są wesołe i żywe, chętnie jedzą i wyglądają bardzo zdrowo, mają śliczne kolory i szybko rosną. Są w niezmienionym składzie od tygodni i nic nie zdradza jakichkolwiek chorób. 2 dni temu zauważyłam białe kropki na większych kamieniach (mogą być trochę dłużej, ale nie więcej jak tydzień). Punkciki wielkości połowy łebka od szpilki. Teraz widzę i parę na mniejszych kamieniach. Mam też jednego ślimaka większego i malutkie ślimaczki też - jest ich pewnie sporo.
Może ktoś miał już taki przypadek. Nie mam pojęcia co to może być i czy ingerować i wyczyścić te kamienie?
Będę wdzięczna za radę.
monia
MONIKA GÓRSKA
Posty: 2
Rejestracja: 28 sie 2005 9:24
Lokalizacja: Warszawa

chyba odkryłam :-)

Post autor: MONIKA GÓRSKA »

wygląda na to, że to ślimak poskładał jajka :-)
wyjełam kamień i widać było na nim kupki galaretki z maleńkimi białymi punkcikami w środku i te większe białe kropki porozrzucane po całym kamieniu, przyklejone i już dość twarde; ślimak zamieszkał w moim akwarium dość niedawno i w sklepie w którym go kupowałam były dwa takie same (większy i troszkę mniejszy); wybrałam większego i wniosek jest, że to Ona ;-)) i to już była widocznie zapłodniona :-))))
będą więc dziecio-ślimaki a mamusia jest śliczna ;-))
monia
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Post autor: Franca81 »

To napewno nie slimak. Bo podejzewam ze masz ampularie a ampularie zwykle skladaja nad powierzchnia wody jaja i sa potrzebne do tego dwa slimaki a nie jeden. Slimak nie zapladnia pani slimakowej a ta potem nie sklada sama jaj na kamieniu. Dowiedz sie co za slimaka posiadasz, poczytaj troche o nim. Moze jakies rybcie zlozyly ikre??? Jezeli chcesz by z tego sie cos wyklulo to nie wyciagaj kamienia z wody, chyba ze chcesz przelozyc do osobnego akwa. No i lepiej poczytaj o rybkach, ktore masz. Niektore sa jajorodne i zapewne to one. Jak bedzeisz mniej wiecej pewna ktore sa rodzicami to poczytaj w jakich optymalnych warunkach rodza sie mlode. Bo ikra moze splesniec (lub inne) jezeli nie ma odpowiedniej temp, i innych parametrow wody.
ODPOWIEDZ