Proszę o pomoc w doborze filtra - akwarium 450l

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
tiberian82
Posty: 4
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45

Proszę o pomoc w doborze filtra - akwarium 450l

Post autor: tiberian82 »

Witam.
Zakładam akwarium o wymiarach 150x50x60 - 450l (po odliczeniu grubości szkła, żwirku, oraz paru kamieni i korzeni - litraż wody wyniesie 390l). Zastanawiam się jaki filtr zewnętrzny zastosować? Myślę nad Eheim 2217. Ale po przejrzeniu paru postów i rozmowie w akwarytstycznym druga opcja to JBL profi 500 + jakiś filtr wewnętrzny. W tej chwili posiadam filtr tetraTec ex700 w akwa 200l. Czy nadawał by się on na filtr mechaniczny do akwa 450l i dodatkowo któryś z filtrów wymienionych powyżej służyłby za filtr biologiczny.

Co do ryb to będą to palety - ok 10 szt.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Sam ex700 nie uciągnie w takim akwarium. Tym bardziej jeśli planujesz hodować wytrawne rybki jakimi są paletki. Filtr wewnętrzny jako dodatkowy odradzam, zepsuje to wizualnie akwa (bo będzie musiał być duży), a i sama obsługa takiego filtra nie będzie zbyt łatwa i przyjemna. Mimo wszystko proponuję zainwestować w jeszcze jeden filtr kubełkowy np. ex1200 oprócz tego ex 700 lub jeden o wydajności nadającej sie na ten typ akwarium np. Fluval 405. Będzie to najlepsze moim zdaniem rozwiązanie. Gdyby sam okazał się zbyt mały dodatkowo ex700, jednakże sądzę że sam powinien uciągnąć.

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
august
Pomocnik
Posty: 529
Rejestracja: 30 paź 2005 10:35
Lokalizacja: Andrychów

Post autor: august »

a moim zdaniem bezsensowne jest ładowanie kasy w tego typu filtry (wiem bo do dziś żałuje że tak zrobiłem ). Jest kilka fajnych opcji
-jeśli jesteś dopiero na etapie zakupu akwarium to weź taki z kominem pod sump ( genialne rozwiązanie i tanie )
- jeśli masz już akwa to dowiedz sie ile by cie wyniosło zrobienie takiego komina
- a jeśli te dwie opcje odpadają (a szkoda by było ) to proponuje zrobienie filtra kubełkowego własnoręczne (tanio i lepiej ) z beczki. Plusem jest brak ograniczeń pojemności filtracji (teoretycznie) i wydajności l/h (zależy jaką pompę zamontujesz :)

Wszystkie te trzy opcje są dużo tańsze niż zakup " kubełka" a w twoim przypadku raczej kubła :) i o wiele bardziej wydajne.
Pozdrowienia August
Obrazek

Paletki od 28.01.2007r początki
Obrazek
Jokeru
Posty: 8
Rejestracja: 04 kwie 2007 12:19
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Jokeru »

Co do sumpów to zdania są podzielone. Ogółem i supm i kubeł porównywalne osiągi (nie licząc powierzchni filtracyjnej w supmie).

Jeżeli zdecydujesz się na kubełek to polecam Ci albo Fluvala 405 (sam mam przy takim litrażu), albo JBL profi 500. Któryś z nich w zupełności wystarczy, a ten tetra tec 700 - tak jak napisał Ci Mireks- nie da rady.
ODPOWIEDZ