zapach w akwarium

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Zablokowany
tomi92
Posty: 42
Rejestracja: 17 cze 2007 15:18
Lokalizacja: Wadowice

zapach w akwarium

Post autor: tomi92 »

Tydzień temu poczułem że w moim akwarium brzytko pachnie.Zmieniłem wode i wszystko było ok.Dziś jednak znów był taki sam zapach :cry: .gdy czyściłem filtr to strasznie z niego smierdziało(filtr myje min 1 raz na tydzień)Zauważyłem że filtr jest pokryty glonem który chyba tak śmierdzi.Teraz zały filtr jest we wrzątku aby sie wyparzył.Czy możliwe jest aby glon tak śmierdział?Czy są jakieś środki aby wszystko wróciło do normy?
Matyss
Posty: 17
Rejestracja: 12 maja 2007 19:18

Post autor: Matyss »

Niewiem czy mozliwe jest zeby glon tak smierdzial, ale mozliwe jest ze karmisz zbyt intensywnie i duzo pokarmu zalega w akwarium. Zacznij karmic mniejszymi porcjami i regularnie podmieniaj wode. U mnie brzydkiego zapachu pozbylem sie stosujac węgiel w filtrze(chociaż jest wielu przeciwników). Martwie sie tez tym, ze sparzyles filtr wrzatkie, bo napewno zniszczyles w ten sposob bakterie. Niezdziw sie jak bedziesz mial wkrotce akwa wygladajace jak po restarcie.
200 L - Astronotus Ocellatusx2 + glonek
tomi92
Posty: 42
Rejestracja: 17 cze 2007 15:18
Lokalizacja: Wadowice

Post autor: tomi92 »

Ale ja mam zwykły filtr w którym jest gąbka

PS Może to sinic...zauważyłem że na rośnikach i kamieniach są zielone kropki
Ostatnio zmieniony 23 cze 2007 13:22 przez tomi92, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
august
Pomocnik
Posty: 529
Rejestracja: 30 paź 2005 10:35
Lokalizacja: Andrychów

Post autor: august »

zanim coś robisz to pytaj bo zrobiłeś to co najgorsze :(
Wymieniłeś wodę wystarczyła podmianka, całości sie nie wymienia bo akwarium znów musi dojrzewać i podejrzewam że ryby też wpuściłeś :(
Filtr myje sie w wodzie z podmianki inaczej wybijasz wszystkie bakterie nitryfikacyjne a to one zapewniają stabilizacje w akwarium.
Opisz jeszcze jakie masz akwa i jaki filtr, możliwe że jest za słaby lub jak wspomniano przekarmiasz ryby.
Pozdrowienia August
Obrazek

Paletki od 28.01.2007r początki
Obrazek
Matyss
Posty: 17
Rejestracja: 12 maja 2007 19:18

Post autor: Matyss »

Napisz jakie masz w ogole akwa, jaka obsada, filtracja. Moze filterek poprostu nie wyrabia. Poczekaj tez niech sie wypowiedza znawcy tematu:)
200 L - Astronotus Ocellatusx2 + glonek
Awatar użytkownika
michal_1m
Ekspert akwarysta
Posty: 2151
Rejestracja: 07 maja 2007 18:06
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: michal_1m »

A jakie masz akwarium i ile jakich ryb?? Możliwe, że masz przerybienie lub przekarmiasz ryby jak słusznie zauważył Matyss. Jeżeli sparzyłeś filtr to na pewno będziesz miał problemy, bo wybiłeś wszystkie bakterie.
tomi92
Posty: 42
Rejestracja: 17 cze 2007 15:18
Lokalizacja: Wadowice

Post autor: tomi92 »

Ale ja nie wymieniłem całej wody tylko podmieniłem

Filtr nie wiem jaki jest ale na pewno nie jest zamały.Mam go już długo i nigdy nie było takich problemów

Ryby....ehh...wstyd sie przeznać bo dużo mam w akwa 60l.
Naszczęście sa tylko na wakacje

13 neon innesa
5 mieczyków (3 małe)
3 molinezje
2 bystrzyki

Ale dalej mam pytanie czy przyczyną nie jest sinic?
Awatar użytkownika
michal_1m
Ekspert akwarysta
Posty: 2151
Rejestracja: 07 maja 2007 18:06
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: michal_1m »

Sinice być może też, ale przede wszystkim zbyt dużo ryb. Filtr po prostu nie wyrabia. Mieczyki i molinezje to ryby żyworodne, które mają baaardzo szybką przemianę materii. Poza tym masz 26 ryb w 60l. To zdecydowanie za dużo. Pozbądź się mieczyków i molinezji i dokup 2/3 bystrzyki i 3-5 małych kirysków lub otosków i będzie ok.

Jeżeli teraz nie masz co zrobić z tymi rybami to musisz jak najczęściej podmieniać wodę. Najlepiej 2 razy w tygodniu po ok 25%.
Awatar użytkownika
august
Pomocnik
Posty: 529
Rejestracja: 30 paź 2005 10:35
Lokalizacja: Andrychów

Post autor: august »

fakt podstawa to redukcja obsady, filtr może ci sie wydawać odpowiedni ale czy tak jest tego to nikt nie wie, przy tej obsadzie to raczej niemożliwe.

Masz może testy na azotany, fosforany itp. przydało by sie parę danych do oceny stanu akwarium.
Obrazek

Paletki od 28.01.2007r początki
Obrazek
tomi92
Posty: 42
Rejestracja: 17 cze 2007 15:18
Lokalizacja: Wadowice

Post autor: tomi92 »

Niestety nie mam żadnych testów.Naszczęście woda już ma normalny zapach.Bede częściej podmieniał wode a po wakacjach oddam troche ryb i dokupie innych.Dzięki za rady :D
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Zielone kropki to zielenice ! One jednak nie śmierdzą . Śmierdzą i to bardzo sinice ! Jeśli masz rośliny pokryte takim zielono niebieskim nalotem to jest to . Sparzenie wrzątkiem filtra to największa głupota o jakiej słyszałem !
Moim zdaniem masz zwyczajne przerybienie i za słaby filtr ! Dlatego śmierdzi :D
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

Z tymi sinicami to tak nie do końca. Ostatnio miałam w baniaku do likwidacji ładną kolonię sinic ale woda kryształ i żadnego zapachu a w zbiorniku ze zbrojnikami taki zapach pojawia się dość często jak sobie zaniedbam wyczyszczenie filterka albo odmulanie i woda zbyt długo pozbawiona jest odpowiedniego przepływu. Pojawia się wtedy zapach swoistego bagienka i u mnie oznacza to, że filtr zmniejszył przepływ i słabo działa napowietrzanie przez deszczownię.
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
tomi92
Posty: 42
Rejestracja: 17 cze 2007 15:18
Lokalizacja: Wadowice

Post autor: tomi92 »

Zapachu już nie ma i wszystko jest ok :)
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

No to świetnie :D
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
Zablokowany