[63l] jakie rybki do ramirezek???????

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

gosia31
Posty: 19
Rejestracja: 13 kwie 2007 20:20
Lokalizacja: podkarpacie

[63l] jakie rybki do ramirezek???????

Post autor: gosia31 »

Witam jeszcze raz mam w domu 63l akwarium a 100l w szkole gdzie pracuje.Teraz marzą mi sie ramirezki w 63l. Jakie rybki mogę dodać do ramirezów w tym litrażu?????Mam 6 neonów inesa i 2 kriski dwa gupiki pawie oczko i bojownika.Co dodać, co może zostać i czego koniecznie muszę sie pozbyć???
pozdrawiam
Gosik
Awatar użytkownika
michal_1m
Ekspert akwarysta
Posty: 2151
Rejestracja: 07 maja 2007 18:06
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: michal_1m »

Ja bym oddał 2 gupiki, i dodał bym 4 neony i 2 kiryski. :)
gosia31
Posty: 19
Rejestracja: 13 kwie 2007 20:20
Lokalizacja: podkarpacie

Post autor: gosia31 »

Dzięki to może i niezła myśl kiryski napewno dodam jeszcze dwa bo mam same samce.Ale jest jeszcze coś mam2 prętniki karłowate parkę a w tym litrażu pewno nie mogę ich trzymać z ramirezami i bojownikiem?? zaznaczam tylko że bojownik cały czas narazie pływa w szkole w 100l z prętnikami i nic im nie robi ale mam tam jeszcze 2 gurami i one przeganiaja prętniki dlatego pasowało mi je zabrać czy to jest możliwe????
Gosik
Awatar użytkownika
michal_1m
Ekspert akwarysta
Posty: 2151
Rejestracja: 07 maja 2007 18:06
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: michal_1m »

Ten litraż będzie zbyt mały dla prętników. A jakie to kiryski?? Optymalna obsada to:

noeonki 10
ramirezy parka
kiryski 4

Są to rybki o tych samych wymaganiech parametrów wody (ameryka).
Jeżeli chodzi o 2 akwarium, to gurami, prętniki i bojownik to też jeden biotop (azja). Jeżeli nie masz innych ryb w szkole to można tam dodać 2/3 samice bojownika.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Michał, znowu piszesz ............ :glowa

Dla prętników 63l będzie ok. Tym bardziej, że obecnie są zdominowane przez gurami w 100l. Gosiu, przełóż je jak najprędzej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
michal_1m
Ekspert akwarysta
Posty: 2151
Rejestracja: 07 maja 2007 18:06
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: michal_1m »

Kiedyś, kiedy miałem jeszcze mniejsze akwarium chciałem mieć prętniki, ale rozmawiałem z człowiekiem, który od dawna hoduje te ryby i nie polacał mi ich do zbirnika mniejszego niż 100l. Oczywiście w takiej sytuacji kryzysowej można go wpuścić, ale nie na dłuższą metę. :?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Prętniki karłowate (najczęściej spotykane) rosną do około 5 cm i mogą być trzymane w akwariach o litrażu średnim, około 60l.

patrz: http://akwarystykamojehobby.republika.p ... ntowe.html
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
michal_1m
Ekspert akwarysta
Posty: 2151
Rejestracja: 07 maja 2007 18:06
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: michal_1m »

Skoro tak piszą to na pewno prawda. Jednak na pewno im większy zbiornik tym lepiej. Skoro tak to przepraszam. :oops:
gosia31
Posty: 19
Rejestracja: 13 kwie 2007 20:20
Lokalizacja: podkarpacie

Post autor: gosia31 »

Dziękuje za poradę przełożyłam prętniki i juz tydzień pływają w 63l i są szczęśliwe.Obecnie ma w akwarium:
-parkę prętników
-6 neonów
-4 kiryski
-bojownika
-2 gupiki pawiki
Rybki żyją w idealnej zgodzie.
Teraz jeszcze planuję zakup ramirezek, i mam pytanie czy taki skład mógłby zostać z ramirezkami , czy musze coś usunąć?????
I kolejne pytanie w jakich rozmiarach najlepiej jest kupic ramirezki znaczy ile cm i na co należy zwrócić uwagę przy ich zakupie???
Chciała bym nabyć osobniki od 4 do 5cm, ale czy to dobra decyzja??????
Pozdrawiam i dziękuje za porady
Gosik
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

Nie wiem dlaczego ale nie mam przekonania do ramirezek z prętnikami i bojownikiem. Przynajmniej u mnie ramirezki w 63 l są bardzo wojownicze i trzęsą całym akwarium a jest ich tylko parka więc z takimi rybkami jak bojownik i prętniki, które także nie dają sobie w kaszę dmuchać nie wiem czy nie będzie wojny zwłaszcza, ze labiryntowce pewnie już ustaliły swoje terytoria. Ale to tylko takie moje przyeczucie bo nigdy nie miałam takiego mixu :wink:

Poza tym nie obraź się ale uważam, ze jak na 60 l to obsadę ma już całkiem pokaźną.

Co do rozmiarów to starsze będą wytrzymalsze niż młodsze sztuki ale za to młodsze łatwiej dopasują się do innych rybek bo starsze mogą być zbyt wojownicze w tak małym akwarium.

PS. Masz bardzo gęsto obsadzone akwarium roślinami?
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
gosia31
Posty: 19
Rejestracja: 13 kwie 2007 20:20
Lokalizacja: podkarpacie

Post autor: gosia31 »

Tak akwarium mam gęsto porośnięte roślinami mam też rośliny pływające a na dnie korzenie i kamienie z kryjówkami.
Bojownik zajął miejsce za filtrem,a prętniki tzn duży samiec i jeszcze mała ok 3cm samica zajmują raczej górną warstwę w przeciwnym rogu niz bojownik, rybki jak narazie nie zaczepiaja sie nawet gdy któres wpłynie na inne terytorium to najwyżej zostanie lekko pogonione.Wcześniej przez miesiąc żyły z nimi jeszcze dwie tetry i gurami i tak jakoś sie pomieściły.
Gosik
ODPOWIEDZ