Jedna pompka na dwa akwa ????

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
iza
Posty: 31
Rejestracja: 22 sty 2007 22:06

Jedna pompka na dwa akwa ????

Post autor: iza »

Witam :)
mam 2 akwa a za jakiś tydzień będą w tym drugim nowe maleństwa :) i mam takie pytanko czy można jeden napowietrzacz używać do dwóch akwa jednocześnie ?? tzn przez jakieś przejściówki czy też inne wynalazki :lol: Czy coś takiego jest w ogóle możliwe i czy istnieją do tego narzędzia. Oczywiście zakładając, że pompka jest litrażowo wydolna. Proszę o radę :)
Awatar użytkownika
wiewiór
Pomocnik
Posty: 827
Rejestracja: 15 lut 2007 20:33
Lokalizacja: lbn

Post autor: wiewiór »

tak da radę wystarczy troszkę wężyka i trójnik precyzyjny rozdzielający powietrze na dwa akwaria
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Jeśli ruch tafli wody jest dość spory to napowietrzanie nie jest potrzebne.
Czołem :)
Awatar użytkownika
Manthei
Pomocnik
Posty: 337
Rejestracja: 29 paź 2006 0:31
Lokalizacja: Borken

Post autor: Manthei »

Witam
Jak Brian już powiedział.
Jeśli pompka jest konieczna to możesz podłączyć trójnik (jak mówił wiewiór), np w sklepach nie stosuje się dwudziestu pompek tylko jedna z której rozdzielane jest powietrze kilkunastoma zaworkami, które można ustawić na dowolny przepływ powietrza. Wychodzę z założenia ze drugie akwa będzie mniejsze, wiec i zapotrzebowanie na powietrze będzie mniejsze :wink:
Pozdrawiam!!!
Szczepan
-------------------
Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dokładnie tak, jak pisze mój przedmówca. Sama używam jednej pompki na kilka zbioników. W razie potrzeby nawet na cztery.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
iza
Posty: 31
Rejestracja: 22 sty 2007 22:06

czy to możliwe że to to

Post autor: iza »

Czy to możliwe że to te zaworki do rozdzielania, bo u mnie są jakoś dziwnie tanie 1,40 :shock:
Awatar użytkownika
wiewiór
Pomocnik
Posty: 827
Rejestracja: 15 lut 2007 20:33
Lokalizacja: lbn

Post autor: wiewiór »

możliwe że to te :) jak mają trzy otworki to tak :wink: jak w razie będą nie szczelne to silikonem posmaruj i po dobie bedzie już na bank ok :D
pozdrawiam
szwejknet
Posty: 50
Rejestracja: 13 sty 2007 17:47
Lokalizacja: Lublin

Post autor: szwejknet »

Przepraszam że trochę odejdę od tematu ale nie chcę zaśmiecać forum. Co sądzicie o podawaniu CO2 z jednej butli na dwa akwaria jedno 112L drugie 60L.
Awatar użytkownika
wiewiór
Pomocnik
Posty: 827
Rejestracja: 15 lut 2007 20:33
Lokalizacja: lbn

Post autor: wiewiór »

zakładając trójnik za reduktorem jest to chyba teoretycznie możliwe przydały by sie też zaworki regulujące przepływ CO2 na poszczególne akwa to jest teoria w praktyce moze sie to okazać że bedzie trzeba czesto nabijać butle...
nie mam takiego rozwiązania u siebie najlepiej by wypowiedział sie ktoś kto to testował lub wykorzystuje...
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Manthei
Pomocnik
Posty: 337
Rejestracja: 29 paź 2006 0:31
Lokalizacja: Borken

Post autor: Manthei »

to na pewno te, tanie bo robione masowo :wink: . Rozdzielnik na więcej zbiorników kosztuje już sporo więcej niż mały.
Nie radził bym ci tego smarować silikonem, musisz ustawić zaworki tak, ze powietrze nie będzie uciekało. Możesz ustawiać w miseczce z woda żeby się upewnić :wink: Jak zasmarujesz silikonem to powietrze będzie przepływało nie równo i może być tak, że ciśnienie na filtr będzie bardzo słabe.
szwejknet pisze:Przepraszam że trochę odejdę od tematu ale nie chcę zaśmiecać forum. Co sądzicie o podawaniu CO2 z jednej butli na dwa akwaria jedno 112L drugie 60L.
Do akwa 60l nie podawał bym CO2. Nie ma wielu roślin, a już prawie żadnych potrzebujących dodatkowego CO2, które można trzymać spokojnie w 60l. Może i lepiej bo jak pomyśle w jakim tempie akwa by zarastało :nie . Dochodzi jeszcze sprawa oświetlenia, małe akwa-mała pokrywa- mało światła- mało CO2 :wink:
Pozdrawiam!!!
Szczepan
-------------------
Obrazek
iza
Posty: 31
Rejestracja: 22 sty 2007 22:06

Post autor: iza »

Dziękuje bardzo za wszystkie odpowiedzi :)


No i mam jeszcze jedno drobne pytanko ten roździelnik ma być zanurzony w wodzie w jednym z akwarium , czy może gdzieś na zewnątrz, a jeśli na zewnątrz to przy czy trochę dalej od pompki, bo chciała bym aby wykorzystać jak największą wydajność urządzenia :roll: :?:
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Nie musisz go zanurzać w wodzie. Możesz go umieścić gdzie chcesz. Jeśli chcesz sprawdzić czy ta "złodziejka" :lol: szczelna to możesz ją zanurzyć w wodze i sprawdzić.

Czołem
Czołem :)
iza
Posty: 31
Rejestracja: 22 sty 2007 22:06

Post autor: iza »

Jeszcze raz bardzo dziękuję właśnie wszystko zamontowałam i działa :)
ODPOWIEDZ