Zbyt wysoka temperatura

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
FabrykaBaniek
Posty: 52
Rejestracja: 11 lis 2006 20:55
Lokalizacja: Warszawa

Zbyt wysoka temperatura

Post autor: FabrykaBaniek »

Witam Serdecznie,
Niedawno w moim baniaku (200 litrów, 4x 30W) zauważyłem olbrzymi rozwój glonów, poleciałem do sklepu (pech chciał, że trafiłem do Kakadu : P ), kupiłem Tetrowski preparat o nazwie Algumin, wlałem do zbiornika, po czym zwróciłem uwagę na horrendalnie wysoką temperaturę wody - 32*C !!

Natychmiast odłączyłem grzałkę w celu jej umycia, jednak zauważyłem, że termostat ją wyłączył, więc to nie grzałka, a oświetlenie, które w istocie grzało niczym harcerskie ognisko. Cztery lampy po 30 Watów każda. Czy to normalne? Chyba nie.

Wcześniej zwróciłem uwagę na to, że lampy podnoszą temperaturę wody, ale ta nigdy nie wychodziła powyżej 27*C. Co może być problemem? Jak długo powinny chodzić takie lampy?

Z góry dziękuję za pomoc...
200 l. Płd.-Wschd. Azja
Filtr: EHEIM 2228 Światło: 120 W
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Nie rozumiem Twojego pytania :D Jest lato , za oknem 40 stopni .....to chyba oczywiste że woda w baniaku sie podgrzewa . Światło zawsze emituję ciepło i podgrzewa wodę .
Ja osobiście staram się obniżać temperaturę stawiając obok akwa wiatrak ale mam ten komfort , że mam akwarium odkryte . Wiem że ludzie próbują montować wentylatory w obudowę ale nie wiem czy to coś daje .
Natomiast nie wiem co może mieć z tym wspólnego preparat Tetry :D
Awatar użytkownika
Manthei
Pomocnik
Posty: 337
Rejestracja: 29 paź 2006 0:31
Lokalizacja: Borken

Post autor: Manthei »

Witam
To miał być chyba wstęp opowiadania :lol: :lol: :lol: . Jak już rohan mówi mamy lato. Podmień wodę, wlewając zimną i wyłącz grzałkę z prądu. Skróć czas oświetlania lub więcej przerw np po dwie trzy godzinki. Na dłuższą metę to wiatraczek w pokrywie zda egzamin, obniża ciepło od lamp o jakieś 3-4°C.
Pozdrawiam!!!
Szczepan
-------------------
Obrazek
FabrykaBaniek
Posty: 52
Rejestracja: 11 lis 2006 20:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: FabrykaBaniek »

Bardzo dziękuję za rady.
Podejrzewam, że wrzucanie kostek lodu do wody to nienajlepszy pomysł : P
No nic, zobaczymy, dzisiaj podmieniłem wodę i na razie jest ok, zobaczymy jutro.
Pozdrawiam
200 l. Płd.-Wschd. Azja
Filtr: EHEIM 2228 Światło: 120 W
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Podmień wodę, wlewając zimną i wyłącz grzałkę z prądu.
Hmmm...podmiana wody pomaga ale na jakąś godzinę :D A grzałka jeśli jest z termostatem to i tak sie nie włączy przy takiej temp. :D Tak więc nie musisz jej wyłączać .
Rzeczywiście można skrócić czas oświetlenia albo robić przerwy ale jakoś nie jestem zwolennikiem takich rozwiązań . Może po prostu podnieś trochę pokrywę i postaw jakiś wentylator z boku .
Ja u siebie mam dwa żarniki HQI , które dają jak piec :D Stawiam normalny pokojowy wentylator z boku i ustawiam tak żeby dmuchał na taflę wody i wydmuchiwał ciepłe powietrze z przestrzeni miedzy lampą a lustrem wody .Świetnie zdaje to egzamin .
Awatar użytkownika
Aldred
Początkujący pomocnik
Posty: 275
Rejestracja: 03 sty 2006 23:50
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: Aldred »

Wystarczy trochę pomyślunku. Temat setki razy wałkowany :-/
MI w zupełności wystarcza wiatraczek w pokrywie ustawiony na dmuchanie na tafle wody a nie na wyciąganie ciepłego powietrza. Dla pewności ustawiam czasami wentylator który dodatkowo schładza powietrze wokół akwa. Wada takiego rozwiazania jest bardzo duże parowanie wody . Ja wole jednak co jakiś czas dolac,co w rezultacie idzie na plus bo zawsze to świeża woda :)
Dodam tylko, że mieszkam na ostatnim piętrze i okna mam na południe. Cieplej byc nie może :(
Awatar użytkownika
Manthei
Pomocnik
Posty: 337
Rejestracja: 29 paź 2006 0:31
Lokalizacja: Borken

Post autor: Manthei »

rohan pisze: Hmmm...podmiana wody pomaga ale na jakąś godzinę :D A grzałka jeśli jest z termostatem to i tak sie nie włączy przy takiej temp. :D Tak więc nie musisz jej wyłączać
Rzeczywiście można skrócić czas oświetlenia albo robić przerwy ale jakoś nie jestem zwolennikiem takich rozwiązań
Hmmm... to jestem ciekaw ile litrów ma twoje akwa skoro to pomaga tylko na godzinę...
Co do grzałek i termostatów, to 100% gwarancji nie ma, a ostrożność jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Oczywiście, że nie trzeba wyłączać z prądu, ale jak już mówiłem to jest pewniejsze, choć termostat działa.
Co do wyłączania na parę godzin światła, kolega FabrykaBaniek powiedział na wstępie, że ma problem z glonami (sam się temu dziwiłeś, a nie zareagowałeś :roll: ). Gaszenie światła jest nawet wskazane stosując chemie, jeszcze bardziej skutecznym sposobem jest wyłączenie światła na jakieś 3-5 dni i zaciemnienie akwa np ciemnym ręcznikiem.
FabrykaBaniek jakie masz lampy???
Pozdrawiam!!!
Szczepan
-------------------
Obrazek
ODPOWIEDZ