[25-30] Jak świecą neonki ;)

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
fireboy
Posty: 20
Rejestracja: 27 lip 2007 20:54

[25-30] Jak świecą neonki ;)

Post autor: fireboy »

Witam!!!
Wiele czytałem na forach w sieci i aż boję się zapytać... Większość z Was uważa, że 30l to za mało na jakiekoliwek ryby...
Ale niestety ja jestem maksymalnie ograniczony przestrzenią i jedyne miejsce w jakie moge wstawić akwarium jest takie, że wejdzie tam 40x25x25 ewentualnie 40x20x30 (czyli nieco wyższe).
Z tego co czytam to mogę tam jedynie wpuścić Neonki (jeśli jakieś inne to proszę o wszelkie rady).
Teraz mam pytanie odnośnie oświetlenia akwarium... W pokrywach przeznaczonych do takich wymiarów jest tylko żarówka. Obawiam się, że neonki nie będą tak ładnie się prezentowały jak przy oświetleniu świetlówką. W sklepie bardzo efektownie to wygląda jak one się świecą (w końcu nazwa zobowiązuje). Może ktoś wie czy ten efekt można uzyskać tylko oświetlając je świetlówkami czy żarówka wystarczy...
A jeśli nie to myślałem o zainstalowaniu w tej pokrywie jakieś świetlówki energooszczędnej takiej na gwint...
W ostateczności mogę spróbować całkowicie zdemontować żarówkę i przykręcić tam świetlówkę... Tyle że liniowe są za długie i myślałem o takiej w kształcie litery U. Co o tym sądzicie?

Pozdrawiam
FireBoy
vera19132
Posty: 72
Rejestracja: 29 cze 2007 14:21
Lokalizacja: a co przyjedziesz

Post autor: vera19132 »

Jakie neony!!!!!!!!!!!!! :shock: czlowieku w takim litrazu to tylko obsada zlozona z :

6x gupik najlepiej same samce
3x kirysek jakiejs male odmiany np. panda
3x otoski
koniec jesli chcesz to najlepiej by bylo zlikwidowac ryby i zrobic w tym akwa krewetkarium!
Jak mozna nie kochac akwarystyki??? Ja nie wiem! Ty mi powiedz!!!
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kolega ma słusznoś: uważam że 30l to za mało na jakiekolwiek ryby.

38l też.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
wojti47
Posty: 57
Rejestracja: 11 lut 2007 20:13
Lokalizacja: sochaczew

Post autor: wojti47 »

ja sie niezgodze moim zdaniem w 30 litrach można między innymi trzymać haremik proporczykowców albo muszlowce. Sam mam zamiar zrobić sobie mini tanganike w postaci akwarium 25 litrowego i 3 muszlowców wielopręgich.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
fireboy
Posty: 20
Rejestracja: 27 lip 2007 20:54

Post autor: fireboy »

No to szkoda z tymi neonkami... Chociaż gdzieś na forum czytałem że ktoś polecał do takiego akwarium klika neonków i dwa kiryski...
A co do tematu... czyli czy neonki będą się ładnie błyszczeć oświetlone światłem ze zwykłej żarówki? Czy dopiero po oświetleniu ich świetlówką?
Muszę się więc zastanowić co wpuścić i czy w ogóle zakładać akwarium... Niestety jestem strasznie ograniczony miejscem i tyle jedynie uda mi się wygospodarować. Może właśnie jakieś proporczykowce i może jakąś krewetkę do tego :) Proszę o wszelkie rady... W końcu jakieś wyjątki od reguły muszą być ;) nie zawsze trzeba się ściśle podręcznika trzymać :)
Awatar użytkownika
wiewiór
Pomocnik
Posty: 827
Rejestracja: 15 lut 2007 20:33
Lokalizacja: lbn

Post autor: wiewiór »

właśnie dlatego, że ludzie na forum nie trzymają sie podręcznika (chwała im za to) nie polecają rybek do 30L :D

choć swoją drogą proporczykowce/ muszlowce (te mniejsze) są trzymane w podobnych litrażach...
pozdrawiam
Awatar użytkownika
fireboy
Posty: 20
Rejestracja: 27 lip 2007 20:54

Post autor: fireboy »

wiewiór pisze:właśnie dlatego, że ludzie na forum nie trzymają sie podręcznika (chwała im za to) nie polecają rybek do 30L :D
Hmm, to chyba właśnie dlatego, że się trzymają to nie polecają... Bo jakby robili odstępstwa to by mi powiedzieli, że mogę sobie małe stadko neonków wpuścić ;)
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

30 litrów to stos wody, ale dla innych organizmów, niekoniecznie ryb. Możesz hodować skorupiaki. Np małe krewetki. Albo przekopnice -uwielbiam je. Ślimaki, owady wodne i ich larwy (chociaż karmienie jest raczej makabryczne...). Widziałem też żabki i inne płazy, albo pająki (topika np. ale jest chroniony!) w małych zbiornikach.
Co do ryb, to niewielkie strumieniaki, proporczykowce czy szczupieńczyki sa rozmnażane w takich a nawet mniejszych zbiornikach ale czy im tam dobrze? Trudno orzec. To są ryby specyficznych wód i raczej niełatwe w hodowli.
Ja bym polecał bezkręgowce.

A żarówkę; kompaktową energooszczędną 11W. Przy tak płytkim zbiorniku może nawet mniejszą... Ale musi mieć odpowiednie widmo. Te najtańsze, zielonkawo-sine sie nie nadają. Z niedrogich polecam najtańszy osram, albo neo-lux.
A czas leci...
Awatar użytkownika
wiewiór
Pomocnik
Posty: 827
Rejestracja: 15 lut 2007 20:33
Lokalizacja: lbn

Post autor: wiewiór »

fireboy pisze:
wiewiór pisze:właśnie dlatego, że ludzie na forum nie trzymają sie podręcznika (chwała im za to) nie polecają rybek do 30L :D
Hmm, to chyba właśnie dlatego, że się trzymają to nie polecają... Bo jakby robili odstępstwa to by mi powiedzieli, że mogę sobie małe stadko neonków wpuścić ;)
w niektórych książkach jednak jest wiele propozycji obsady do stosunkowo niewielkich baniaczków 20-30L
pozdrawiam
Awatar użytkownika
fireboy
Posty: 20
Rejestracja: 27 lip 2007 20:54

Post autor: fireboy »

trok pisze:30 litrów to stos wody, ale dla innych organizmów, niekoniecznie ryb. Możesz hodować skorupiaki. Np małe krewetki. Albo przekopnice -uwielbiam je. Ślimaki, owady wodne i ich larwy (chociaż karmienie jest raczej makabryczne...). Widziałem też żabki i inne płazy, albo pająki (topika np. ale jest chroniony!) w małych zbiornikach.
Co do ryb, to niewielkie strumieniaki, proporczykowce czy szczupieńczyki sa rozmnażane w takich a nawet mniejszych zbiornikach ale czy im tam dobrze? Trudno orzec. To są ryby specyficznych wód i raczej niełatwe w hodowli.
Ja bym polecał bezkręgowce.

A żarówkę; kompaktową energooszczędną 11W. Przy tak płytkim zbiorniku może nawet mniejszą... Ale musi mieć odpowiednie widmo. Te najtańsze, zielonkawo-sine sie nie nadają. Z niedrogich polecam najtańszy osram, albo neo-lux.
Dokładnie tak zrobię... Myślę już właśnie o jakiś małych rybkach i krewetkach (spodobały mi się w zoologicznym :) )
Co do żarówki to właśnie myślałem o zastąpieniu ją taką energooszczędną świetlówką. Mają różne barwy więc można poeksperymentować...
wiewiór pisze:w niektórych książkach jednak jest wiele propozycji obsady do stosunkowo niewielkich baniaczków 20-30L
Aha, teraz rozumiem co miałeś na myśli :)
Lola
Początkujący pomocnik
Posty: 426
Rejestracja: 04 gru 2006 15:05
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Lola »

a ja polecam razbory plamiste :D są jeszcze mniejsze niż neonki :) mają ładne jaskrawe ubarwienie i według podręcznika można je hodować juz w akwa 20 litrowym :)
do tego kilka krewetek :)

ja na Twoim miejscu zostawiłabym standardowe oświetlenie ( żarówkę ) i kupiła roślinki które nie mają dużych wymagań co do światła + mech :)
57l BW
144l Afryka
Awatar użytkownika
fireboy
Posty: 20
Rejestracja: 27 lip 2007 20:54

Post autor: fireboy »

Dzięki... Całkiem ładne te razbory :)
Co do wymiany żarówki na świetlówkę to chodziło mi tylko o to żeby podkreślić barwy rybek, bo z tego co widziałem w sklepach to jednak ładniej się prezentują w świetle świetlówki :)
Awatar użytkownika
Kunni
Akwarysta
Posty: 526
Rejestracja: 03 sty 2007 9:53
Lokalizacja: BB

Post autor: Kunni »

Tu są kombinacje świetlówek

http://www.zoologiczny.sklep.pl/Hagen_A ... 4_50___314

Jeśli nie akwarystyczna, najlepiej, żeby miała podobne widmo. Przy jednej świetlówce najlepiej zastosować florę (jak mało światła, to chociaż treściwe dla roślin), może też być aqua. Dają one lekko fioletowe światło, podbijają czerwony kolor ryb.
Pozdrawiam
Kinga
Awatar użytkownika
fireboy
Posty: 20
Rejestracja: 27 lip 2007 20:54

Post autor: fireboy »

dzięki za wszelkie rady...
Byłem dziś w centrum ogrodniczym i ku mojemu zdziwieniu mają największy chyba wybór wszelkich akcesoriów w całym Toruniu... a jak czegoś nie ma to nie robią łaski (tak jak w innych sklepach) i ekspresowo zamawiają.
Widziałem właśnie u nich świetlówki typowo akwarystyczne właśnie na gwint, które wyglądały dokładnie tak jak te energooszczędne... Co prawda cena 2x wyższa niż np OSRAM ale w końcu to sprzęt specjalistyczny :) Coś na pewno wybiorę...
ODPOWIEDZ