pęcznienie granulatu w brzuchu ryby

Co jedzą nasi podopieczni w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Maciek[S]
Pomocnik
Posty: 448
Rejestracja: 24 kwie 2007 18:37
Lokalizacja: Kraków\Cieszyn w przyszłości Karaiby :P

pęcznienie granulatu w brzuchu ryby

Post autor: Maciek[S] »

Witam.

od paru dni mam młode meeki ok 5cm kupiłem je to były normalne ale na drugi dzień zaobserwowałem że wszystkim urosły brzuchy ale zachowywały się normalnie i były pięknie ubarwione i potem im przeszło znowu miały normalne brzuchy na następny dzień znowu zaobserwowałem że brzuchy są powiększone u wszystkich ale były tak piękne i ciekawskie że wykluczyłem że to choroba do tego jeszcze to raz im mijało raz wracało i nie było to jakieś duże powiększenie porostu zauważalne

Dziś dopiero przyszło mi do głowy ze to się dzieje po karmieniu a karmię drobnym granulatem tropicala - cichlid gran lub d-allio plus albo spirulina forte wszystkie w formie granulatu i nie namaczam przed podaniem
czy to możliwe że nadęcie brzucha jest przez pęcznienie granulatu ??
czy to jest bardzo szkodliwe ??

na opakowaniu nie ma żadnej informacji ale kiedyś w broszurze tropicala czytałem że ten drobny granulat nie wymaga namaczania tylko duże pałeczki wymagają takiej obróbki choć wrzuciłem go dziś do miseczki z wodą i faktycznie napęczniał ;/
Awatar użytkownika
elsaper
Ekspert akwarysta
Posty: 3615
Rejestracja: 04 kwie 2008 19:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: elsaper »

Może za dużo im tego jedzenia dajesz..

PS 400 post :D
Bierny akwarysta.
Awatar użytkownika
kozak-93
Posty: 153
Rejestracja: 28 gru 2006 21:31

Re: pęcznienie granulatu w brzuchu ryby

Post autor: kozak-93 »

Maciek[S] pisze:Witam.

od paru dni mam młode meeki ok 5cm kupiłem je to były normalne ale na drugi dzień zaobserwowałem że wszystkim urosły brzuchy ale zachowywały się normalnie i były pięknie ubarwione i potem im przeszło znowu miały normalne brzuchy na następny dzień znowu zaobserwowałem że brzuchy są powiększone u wszystkich ale były tak piękne i ciekawskie że wykluczyłem że to choroba do tego jeszcze to raz im mijało raz wracało i nie było to jakieś duże powiększenie porostu zauważalne

Dziś dopiero przyszło mi do głowy ze to się dzieje po karmieniu a karmię drobnym granulatem tropicala - cichlid gran lub d-allio plus albo spirulina forte wszystkie w formie granulatu i nie namaczam przed podaniem
czy to możliwe że nadęcie brzucha jest przez pęcznienie granulatu ??
czy to jest bardzo szkodliwe ??

na opakowaniu nie ma żadnej informacji ale kiedyś w broszurze tropicala czytałem że ten drobny granulat nie wymaga namaczania tylko duże pałeczki wymagają takiej obróbki choć wrzuciłem go dziś do miseczki z wodą i faktycznie napęczniał ;/
Tez w diecie moich ryb znajdują się granulaty jednak po ich karmieniu nie zauważyłem grubych brzuchów a posiadam też meeki.Czym jeszcze karmisz swoje ryby??Ja podaję granulat 3 razy tygodniowo więc jeśli ty karmisz je nim codziennie to może dlatego tak się dzieje.
Astronotus ocellatus i drobnica.
Awatar użytkownika
Maciek[S]
Pomocnik
Posty: 448
Rejestracja: 24 kwie 2007 18:37
Lokalizacja: Kraków\Cieszyn w przyszłości Karaiby :P

Post autor: Maciek[S] »

nie mam tak ze każdego dnia karmie czym innym w końcu w naturze jedzą to co zdobędą wiec w akwa podaje różne pokarmy np rano granulat, w południe mrożonkę artemi, popołudniu płatki wieczorem granulat spirulinowy
karmie często małymi porcjami a używam tych granulatów które wyżej wymieniłem oraz mrożonek artemi wodzienia i płatków dla ryb ozdobnych argo albo płatków krill tropicala

może przestane podawać granulat na jakiś czas i poobserwuje rybki
Awatar użytkownika
pinx
Akwarysta
Posty: 803
Rejestracja: 14 wrz 2007 17:14
Lokalizacja: zależy dokąd poniesie

Post autor: pinx »

serwus!
dawaj jeszcze mniejsze porcje na początku..
żołądek ryby w naturze nie zdobywa tak szybko doświadczenia.
bądź elastyczny..czujesz, że to od pokarmu...głodówka.
pozdrawiam.

Obrazek
Awatar użytkownika
kozak-93
Posty: 153
Rejestracja: 28 gru 2006 21:31

Post autor: kozak-93 »

pinx pisze:serwus!
dawaj jeszcze mniejsze porcje na początku..
żołądek ryby w naturze nie zdobywa tak szybko doświadczenia.
bądź elastyczny..czujesz, że to od pokarmu...głodówka.
I tu się zgodzę z PINXEM :)
Astronotus ocellatus i drobnica.
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Nie spotkałem się jeszcze z teorią, żeby młode ryby głodzić czy ograniczać jedzenie. Granulat musi być dostosowany do danych ryb, to raz, dwa to należy karmić ryby granulatem wcześniej, nie wieczorem.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
kozak-93
Posty: 153
Rejestracja: 28 gru 2006 21:31

Post autor: kozak-93 »

Maciek a oprócz meek masz tam jakieś inne ryby??Jeśli tak to jak się zachowują w stosunku do granulatu??
Astronotus ocellatus i drobnica.
Awatar użytkownika
Maciek[S]
Pomocnik
Posty: 448
Rejestracja: 24 kwie 2007 18:37
Lokalizacja: Kraków\Cieszyn w przyszłości Karaiby :P

Post autor: Maciek[S] »

mam 6 sztuk meek i 10 miodowych u wszystkich meek można zaobserwować nadęcie brzucha po karmieniu na 10 miodowych tylko u 2 zaobserwowałem lekkie nadęcie ale mniejsze sztuki są mniej płochliwe więc bardziej łapczywie jedzą
o meekach to już nie mówię bo one się zachowują jak odkurzacze
ale dziwi mnie to bo karmię bardzo małymi porcjami na 16 młodych rybek dwie - trzy szczypty granulatu to raczej niewiele w dwa palce może się zmieścić góra 10 ziarenek granulatu

zaprzestaję karmić granulatem całkowicie i zobaczę co będzie się działo po innym pokarmie
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

Albo spróbuj namoczonym granulatem
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Albo spróbuj namoczonym granulatem
Popieram, wsyp porcje pokarmu do jakiegoś naczynia, zalej wodą z akwarium na 10-15 minut i potem to wlej do akwarium. Zawsze tak podaje swoim rybom pokarm granulowany.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Zastanawia mnie podstawowa sprawa- jeśli jakiś pokarm czy to skład czy konsystencja nie sprzyja rybom to po co go na siłę danym rybom podawać?
Nie pasuje granulat to kupuje płatki.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
michal_1m
Ekspert akwarysta
Posty: 2151
Rejestracja: 07 maja 2007 18:06
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: michal_1m »

mariuszzawadzki pisze:Zastanawia mnie podstawowa sprawa- jeśli jakiś pokarm czy to skład czy konsystencja nie sprzyja rybom to po co go na siłę danym rybom podawać?
Nie pasuje granulat to kupuje płatki.
Popieram. Moje ryby widziały granulat tylko raz. Nie zdał egzaminu i ryby zadowalają się płatkami.
Michał

Obrazek
Awatar użytkownika
pinx
Akwarysta
Posty: 803
Rejestracja: 14 wrz 2007 17:14
Lokalizacja: zależy dokąd poniesie

Post autor: pinx »

mariuszzawadzki pisze:Nie spotkałem się jeszcze z teorią, żeby młode ryby głodzić czy ograniczać jedzenie.
po pierwsze nie głodzić, tylko stosować kontrolowaną głodówkę.
długość głodówki jest zależna od wieku, stanu ryby, szybkości przemiany materii i wielu innych...
po drugie, jeśli ograniczasz jedzenie, to na zasadzie mniej jednorazowo, a częściej, lub przez jakiś okres po prostu mniej.
jeśli nie słyszałeś o leczniczej głodówce, nawet u młodych ryb, to jestem szczerze zdziwiony.
pozdrawiam.

Obrazek
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Stosuje się głodówkę i to całkowitą u dorosłych ryb ale tylko w konkretnych sytuacjach.Swoją drogą kto karmi (młode)małe rybki granulatem.Wielkość podawanego pokarmu musi być proporcjonalna do wielkości ryb.
Ostatnio zmieniony 14 cze 2008 21:01 przez mariuszzawadzki, łącznie zmieniany 1 raz.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
ODPOWIEDZ