Prosze o pomoc z mniejszeniem pH

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Marcin, właśnie proponowane przeze mnie preparat Zooleku jest na bazie kwasu ortofosforowego.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
krzyszt_off_74
Posty: 105
Rejestracja: 02 maja 2005 21:22
Lokalizacja: Starogard Gdański

Post autor: krzyszt_off_74 »

A czy ten kwas ortofosforowy można kupić w sklepie innym niż akwarystyczny? Chodzi mi o to czy są jakieś środki zastępcze które są ogólniedostępne w sklepach. Dlaczego nie można zakwaszać wody w akwarium np. octem?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

W sklepach chemicznych można kupić kwasy (CZDA- czyste do analiz).
Środki zastępcze to np. torf, szyszki olchy, ale one słabo zakwaszają wode, sprawdzają sie tylko przy TwW ~1-2.

Co do octu... z braku kwasu użyłem kiedyś octu i efekt... hmmm... pH w prawdzie zeszło do 6,0 (albo i niżej - nie pamiętam dokładnie), ale woda śmierdziała (w końcu to ocet) a po 2 dniach pojawiły sie nici pleśni w wodzie - 60 litrów poszło do kanalizacji
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
lukaszr
Posty: 29
Rejestracja: 22 lut 2009 21:11

Post autor: lukaszr »

chemik4:@ lukaszr
Podaj najpierw jakie masz twardości ogólna i węglanową, bo najpierw trzeba te parametry opanować by obniżać pH (twardą wode jest ciężko zakwasić)

A jak to moge sprawdzić bo nie zabardzo wiem jak sprawdzić tą twardość ogólną ;/
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Musisz nabyć testy.Preparat, który zaproponowałem, zbija na początku twardość, a następnie pH. Sam go stosuję od zawsze. Jednak ja bym się tak nie zagłębiał na razie w to. Poczytaj spokojnie Forum. Ja twardościami się zbytnio nie bawię.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Kamil- Myślę ze to nie była kłótnia.
Co do kwasów to na forum o paletkach czytałem ze nawet elektrolit można stosować do zakwaszania wody i rybkom nic się nie dzieje. Poza tym siarkowy, solny, fosforowy....
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
elsaper
Ekspert akwarysta
Posty: 3615
Rejestracja: 04 kwie 2008 19:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: elsaper »

Ja bym się kwasami nie bawił, łatwo z nimi przedobrzyć i są żrące. Mama na pewno by mi tego w domu nie pozwoliła trzymać. :P

Może filtr RO :?:
Bierny akwarysta.
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

krzyszt_off_74 pisze:A czy ten kwas ortofosforowy można kupić w sklepie innym niż akwarystyczny? Chodzi mi o to czy są jakieś środki zastępcze które są ogólniedostępne w sklepach. Dlaczego nie można zakwaszać wody w akwarium np. octem?
Temat zmiękczania i zakwaszania wody różnymi metodami był kilka razy wałkowany na forum Można poszukać. Trzeba pamiętać, że obniżanie pH wiąże się ze spadkiem TwW. Kwas solny i siarkowy (gł. skł. elektrolitu do akumulatorów) zamieniają TwW na twardość stałą, więc nie zmniejszają TwO.

Kwasy organiczne, jak octowy i cytrynowy to bardzo dobra pożywka dla mikroorganizmów i są rozkładane przez heterotrofy, więc efekt zakwaszenia jest nietrwały. Kwasy te mogą też wywołać zaburzenie równowagi biologicznej (wchodzą do puli "szybkiego" DOC i podwyższają BZT).

Jeśli idzie o zakwaszanie kwasem fosforowym, to aby uniknąć skoku fosforanów radziłbym zakwaszać w wiaderku poza akwarium i tylko do momentu, kiedy TwW nie spada poniżej 1*n. Wytrącający sie przy tym osad nie powinien trafić do akwa. Chyba, że mamy akwarium roślinne... :wink:

Zgodzę się też z Mariuszem, że często nie trzeba zakwaszać i zmiękczać wody, bo wiele ryb jest w stanie tolerować wyższe pH - o ile nie chcemy ich rozmnażać.
A czas leci...
lukaszr
Posty: 29
Rejestracja: 22 lut 2009 21:11

Post autor: lukaszr »

Tata właśnie kupił mi Tetra Aqua pH/KH Minus powiecie jak mam to stosowaćw 112l akwarium?
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Metoda prób i błędów, dolewasz bardzo ostrożnie preparat i robisz pomiar.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Nie wlewaj od razu do akwarium. Wlewaj do wody do podmiany małymi dawkami i silnie napowietrzaj wodę. Po godzinie od wlania sprawdź wynik. jak za wysokie pH to dolej jeszcze trochę.
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Najczęściej na opakowaniu pisze o ile preparat obniża KH, wtedy możemy mniej więcej policzyć ile nam potrzeba danego środka - wlewamy go wtedy np. 10% mniej, mocno mieszamy wode i po jakimś czasie sprawdzamy pH i KH, w razie potrzeby dolewa sie preparatu. Po pewnym czasie będziesz wiedział ile Ci potrzeba kwasu na dana ilość wody by mieć określone pH.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
lukaszr
Posty: 29
Rejestracja: 22 lut 2009 21:11

Post autor: lukaszr »

a czy wlewać bezpośrednio do wody czy najpierw rozcieńczyć
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Ten preparat można wlewać od razu do wody, on jest rozcięczony.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

do wody ale nie do akwarium
Pozdrawiam!!!
Kuba.
ODPOWIEDZ