Deszczownia do filtra AquaEl

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Deszczownia do filtra AquaEl

Post autor: BARA »

Witam,

ze względu na powtarzające sie pytania dotyczące samodzielnego zrobienia deszczowni do filtrów AquaEl zamieszczam opis i zdjęcie moich deszczowni, które używam z powodzeniem od lat.

Taka deszczownia pozwala na przeniesienie wylotu wody z filtra na przeciwległa część zbiornika, co powoduje delikatny przepływ wody w akwarium. To jest główny cel zastosowania takich rozwiązań. Dodatkowo woda wypływająca do góry poprzez otwory w wężu oraz przez zastosowanie części od napowietrzacza, porusza powierzchnię wody i ją napowietrza.

Na zdjęciach jest widoczna głowica filtra AquaEl650 z kompletną deszczownią. Całość została wyjęta i przygotowana do zdjęcia. Cyfry podają średnicę przewodów. Kawałek przewodu 12 mm służy tylko do podłączenia części od napowietrzacza.
Użyłam przewodów paliwowych, kupionych za grosze w zwykłym sklepie motoryzacyjnym.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zwężająca się średnica węża podnosi ciśnienie i umożliwia wodzie wypływanie przez dziurki w przewodzie idącym bezpośrednio od filtra oraz przez otwór przyłączonego napowietrzacza. Oczywiście ta część od napowietrzacza nie musi być montowana, można zastosować same przewody. U mnie przez ten czarny element woda wypływa powyżej powierzchni lustra akwarium i bardzo dobrze je porusza.

Węże zakupione w sklepie są w różnych kolorach, najczęściej przezroczyste niebieskawe - zmieniają kolor w wodzie, czasami stają się nieprzezroczyste. Mam taki efekt w deszczowni z moim głównym akwarium.

Mam nadzieję, że opis jest dokładny i się komuś przyda. Na wszelkie pytania chętnie odpowiem.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

:ok
Taką deszczownię można puścić dookoła akwarium, albo przy dnie, czy jak kto chce. I dzięki temu dokładnie zaplanować cyrkulację wody w akwa.
A czas leci...
Awatar użytkownika
szymon16281
Posty: 353
Rejestracja: 01 sty 2009 20:25
Lokalizacja: Mirosław/Piła

Post autor: szymon16281 »

dziex BARA za taki opis bardzo mi to pomogło :wink:
Pozdrawiam
Szymon
Awatar użytkownika
irkame
Początkujący pomocnik
Posty: 967
Rejestracja: 05 lip 2007 9:37
Lokalizacja: Głogów

Post autor: irkame »

Basiu,napisz jeszcze proszę czy ten 10 mm wężyk jest ponawiercany jak w każdej deszczowni?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

W jednej deszczowni mam ponawiercane trzy otwory. W drugiej, z której korzystam obecnie, nie mam żadnego i woda ucieka końcem oraz przez część od napowietrzacza. Ponieważ wypływ przez "napowietrzacz" był spory, zagłuszyłam go wsadzając w otwór cienki pręt z obciążnikiem na końcu. Zmniejszyłam tym średnicę otworu. Więcej wody wypływa z końca węża.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Czyli Basiu, drugi przypadek, to nie deszczownia, to po prostu przedłużenie wylotu z filtra. Deszczownia- rurka z otworami, zmniejszająca ciśnienie wody, rozkładając je na więcej wylotów.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

mariuszzawadzki pisze:Czyli Basiu, drugi przypadek, to nie deszczownia, to po prostu przedłużenie wylotu z filtra. Deszczownia- rurka z otworami, zmniejszająca ciśnienie wody, rozkładając je na więcej wylotów.
A Basia zrobiła deszczownię bez dziurek... :wink:
A czas leci...
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Mariuszu, kwestię nazewnictwa pomijając opisuję tutaj sposób na:

1. Przeniesienie wylotu wody z filtra na przeciwległą część akwarium.
2. Ukierunkowanie części wypływu wody w stronę powierzchni celem jej poruszania (napowietrzanie wody).

Typowa deszczownia ma wylot końcowy zamknięty. W moich jest inaczej.

Opisując w pierwszym poście takie rozwiązanie od razu poinformowałam, że moim głównym celem był pkt. 1

Rozumiem, że słowo "deszczownia" wobec powyższego nie jest odpowiednie. Proszę więc o propozycje, jak krótko i zwięźle nazwać stworzoną przeze mnie konstrukcję.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Do tej głowicy pasuje też wąż od odmulacza tego zwykłego zielonego .
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Andy, tak, masz rację, tylko że ten wąż od odmulacza jest po prostu gruby: nie bardzo mieści się w oczka przyssawek i nie wygląda zbyt dobrze. Próbowałam, ale zrezygnowałam na rzecz cieńszego, 10 mm.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

BARA pisze:Rozumiem, że słowo "deszczownia" wobec powyższego nie jest odpowiednie. Proszę więc o propozycje, jak krótko i zwięźle nazwać stworzoną przeze mnie konstrukcję.
a) strumienica (niezupełnie trafne zapożyczenie..)
b) długi wylot (przesunięty wylot)
c) przewód wylotowy
d) przewód rozprowadzający
:?:
A czas leci...
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

O właśnie, jak najbardziej trafne określenia(jak dla mnie) i dalekie od deszczowni.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
irkame
Początkujący pomocnik
Posty: 967
Rejestracja: 05 lip 2007 9:37
Lokalizacja: Głogów

Post autor: irkame »

Lub "inna" deszczownia. Nie ważne jak się nazywa ważne że działa
Awatar użytkownika
szymon16281
Posty: 353
Rejestracja: 01 sty 2009 20:25
Lokalizacja: Mirosław/Piła

Post autor: szymon16281 »

ok ale bardzo łatwo mżna zrobić z tego deszczownie poprostu kilka otwórów i jest deszczownia
Pozdrawiam
Szymon
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

To prawda - jak z każdej rurki...
A czas leci...
ODPOWIEDZ