okrzemka

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Grzempek7
Posty: 88
Rejestracja: 11 wrz 2005 8:58
Lokalizacja: Warszawa

okrzemka

Post autor: Grzempek7 »

z tego co wyczytałem to brązowe plamy szczególnie na kamieniach - to okrzemka. Piszą, że skuteczne na nią będą m.in. młode glonojady. Wszystkie??? farowella, sturisoma, lorikaria - generalnie wszystkie z otworem gębowym wskazującym "potocznie" na glonojada.
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Skuteczne sa młode glonojady czyli jak sie domyslam ryby z rodzini zbrojnikowatych wiec teoretycznie ryby wymienione prze ciebie powinny sie nadawc.Choc ja poleciłbym raczej młode osobniki "potocznego glonojada" czyli zbrojnika niebieskiego.
Pozdrawiam
Przemek
marcin
Akwarysta
Posty: 566
Rejestracja: 05 mar 2005 16:30
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marcin »

ja na początku w akwa miałem okrzemki ale jak wymieniłem jedna zwykła 18W świetlówke na 20W akwarystyczną to znikły po tygodniu :wink:
Awatar użytkownika
Grzempek7
Posty: 88
Rejestracja: 11 wrz 2005 8:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Grzempek7 »

oświetlenie mam za słabe - bo tylko "fabrycznie" 60 W (a nie 90) ale zmieniłem zwykłe jarzeniówy na Arcadi Fresh Water i Tropical. Chyba dobrze?
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Czy to pomoze na okrzemki w 100% watpie ale napewno lepsze to niz zwykłe jarzeniówki.
Pozdrawiam
Przemek
raf74
Posty: 42
Rejestracja: 04 lut 2005 13:06
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: raf74 »

Witam
Też miałem inwazję okrzemek (szczególnie na paproci sumatrzańskiej), u mnie pomogło oklejenie pokrywy folią aluminiową i dolewanie żelaza dla roślin w dawce 2.5 ml raz na tydzień (akwa 112l).
Nie mam pewności co z tych dwóch rzeczy pomogło, bo zastosowałem je jednocześnie. Świetlówki mam najzwyklejsze ze zwykłych Leuci Daylight.

pozdrawiam
112l, 3*kardynałek, 7*neon innesa, 1*czarny neon, 2*zbrojnik, 1*brzanka sumatrzańska, 1*kirysek, 1 molinezja- black, 3 gupiki, 1 ramirezka (drugą dokupie jak skończą się problemy w akwa), 2 kosiarki, 2 otoski
Awatar użytkownika
Grzempek7
Posty: 88
Rejestracja: 11 wrz 2005 8:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Grzempek7 »

skuteczna rada na okrzemkę to - Otocinklusy (mam nadzieję że nie za natto przekręciłem) czyli jak się domyślam - Otoski ???
Zakupiłem ich w liczbie 10 sztuk - i od 14.00 jadą okrzemkę aż miło. Tło którego nie czyściłem od tygodnia, bieleje w oczach!!! Naprawdę widać poprawę!!! I wyobraźcie sobie, ze doradził mi gościu ze sklepu - a Wy tak na nich czasami "jedziecie"...
marcin
Akwarysta
Posty: 566
Rejestracja: 05 mar 2005 16:30
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marcin »

czy ktokolwiek tu mówil ze kazdy sprzedawce musi byc "zly" :?: :wink: poprostu czesto tak bywa...w Polsce kazdy chce zarobic jak najwiecej :? wiec zdziera na niewiedzy :?
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

Hehe, już o tym było - są sprzedwcy-hobbyści i tacy, którzy w akwariach widzą tylko pływające złotówki - oraz całe spektrum stanów pośrednich.
Generalnie jednak poziom wiedzy sprzedawców spadł drastycznie w ciągu ostatnich 20 lat, teraz naprawdę trudno trafić na kogoś sensownego - przynajmniej w Łodzi :roll:
100 l: reaktywacja
Obrazek
Awatar użytkownika
luna
Posty: 94
Rejestracja: 02 gru 2005 15:39
Lokalizacja: Lublin

Post autor: luna »

Grzempek7 pisze:skuteczna rada na okrzemkę to - Otocinklusy (mam nadzieję że nie za natto przekręciłem) czyli jak się domyślam - Otoski ???
Zakupiłem ich w liczbie 10 sztuk - i od 14.00 jadą okrzemkę aż miło. Tło którego nie czyściłem od tygodnia, bieleje w oczach!!! Naprawdę widać poprawę!!! I wyobraźcie sobie, ze doradził mi gościu ze sklepu - a Wy tak na nich czasami "jedziecie"...
a co to są te otoski ? pilnie szukam czegoś na okrzemki, bo nie daję już sobie z nimi rady ... :-(
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

AAAA sa to małe rybki o łaciniskiej nazwie Otocinklus affinis.Jest to najmniejszy przedtswiciel zbrojnikowatych zwanych u nas potocznie glonojadami.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
luna
Posty: 94
Rejestracja: 02 gru 2005 15:39
Lokalizacja: Lublin

Post autor: luna »

dzięki, od razu rozjaśniło mi się w głowie :-)
Wojtek
Posty: 118
Rejestracja: 20 lis 2005 19:20

Post autor: Wojtek »

Witam. Też mam niestety problem z okrzemkami... Mam jedno pytanie. Mówił ktoś, że zniknęły mu tydzień po wyminieniu świetlówki. Ale czy zniknęły kompletnie? Pancerzyki nie zostały? Nie było już brązowego nalotu?
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

U mnie okrzemka znikneła w 3 dni nawet, a sa znane przypadki ze potrafi zniknac bez sladu nawet w ciagu doby :) W moim prztpadku lekko kamienie niektore pozostały zabrudzone inne idealne.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
ODPOWIEDZ