EKSPERYMENT dotyczący parametrów wody

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

EKSPERYMENT dotyczący parametrów wody

Post autor: BARA »

Ze względu na dyskusję dotyczącą wpływu preparatu Aquacid Zooleka na twardości wody zakładam eksperyment.

Założenia:

w dniu dzisiejszym zaleję 16l wody do pojemnika w którym będzie odstawać, zmierzę jej parametry, zanotuję i dodam do tej wody 5 ml Aquacidu.

Jutro, (czwartek) czyli po 24 godzinach zmierzę ponownie parametry, zapiszę, podam na Forum. Ponownie dodam do tej wody 5 ml Aquacidu.

Cały eksperyment zakończę w niedzielę, nie będę wcześniej mierzyć kolejny raz parametrów, ponieważ w piątek i sobotę będę poza domem.

Wyniki eksperymentu podam w poniedziałek 31 sierpnia.
Ostatnio zmieniony 19 gru 2016 21:54 przez BARA, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Witam. Ja sprawdzę jak zachowuje sie pH wody podczas różnego dawkowania kwasu solnego 18%.

Dzisiaj do dwóch 2 litrowych butelek wleje wodę i poczekam aż trochę odstanie, będą one zakręcone.
Do butelki nr 1 wleje 2 ml kwasu i po 48 godzinach sprawdzę pH wody
Do butelki nr dwa wleje 1ml kwasu, po 24 godzinach kolejny 1 ml kwasy i po kolejnych 24 h sprawdzę pH wody.

Potem butelki zostawię i sprawdzę pH po tygodniu.

wyniki przedstawię za ok 8-9 dni.
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

@ Basia,
KH spadnie do zera, twardość ogólna zmaleje o wartość KH (ortofosforany (V) wapnia i magnezu są nierozpuszczalne), pH zależy od tego jak dużo wlejesz kwasu.

@ Kuba,
nie ma znaczenia czy wlejesz 2 razy po 1 ml a raz 2 ml.

Jako, że od ponad roku używam kwasu siarkowego (~10%) to podam wyniki z jego stosowania:
wodę mam następującą: pH ~7,5-7,8, GH ~14*n, KH ~7*n.
Dodaję zawsze 60 ml wspomnianego kwasu siarkowego na ~60 litrów wody (czyli 1 ml na litr).
KH spada do zera, GH pozostaje bez zmian (siarczany wapnia i magnezu są rozpuszczalne), pH zazwyczaj jest w granicach 6,4-6,8.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Kamil...widzisz.. a jednak Mariusz twierdzi że to jest błąd.....weź Ty mu to wytłumacz bo ja już nie ma na niego sił...sory.....jak chcecie to usuńcie ten post;/....

Kamil...czy kwas ortofosforowy zbija TWo w takim stopniu że z 20 po wlaniu 1.5 ml na 10 litrów wody zbija do 6?
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Teoretycznie jest to możliwe, pod warunkiem, że ma KH ~14*n, kwas musi mieć co "zużywać" -> czyt twardość węglanową, twardości niewęglanowej nie ruszy ponieważ jest słabszy od kwasu solnego i siarkowego, których sole tworzą twardość niewęglanową.

Dla herbaty też nie ma znaczenia czy wsypiesz na raz 2 łyżeczki cukru czy 2 razy po jednej, tak samo słodkie będzie ;)
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

wyniki

Post autor: BARA »

Podaję pierwsze wyniki eksperymentu.

Wczoraj postawiłam w pojemniku 16l wody z kranu o parametrach mierzonych w godzinę po zalaniu:
pH 7,6
GH 17
KH 10
Do tej wody dolałam 6ml Aquacidu Zooleka.

Dzisiaj czyli po 24 godzinach woda uzyskała parametry:
pH 7,2
GH 15
KH 7

Ponownie wlałam 6 ml Aquacidu. Parametry zmierzę w sobotę wieczorem.
Jak widać na razie nie ma dużego skoku twardości. Zobaczymy co będzie dalej.

Podaję wyniki końcowe mierzone w niedzielę rano:
pH 6,8 - 7,0
GH 15
KH 4

Woda nie była napowietrzana.
Eksperyment powtórzę ponownie w przyszłym tygodniu i kolejnych, podając różne dawki Aquacidu i sprawdzając wpływ napowietrzania wody.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

woda

Post autor: BARA »

Kamil jak zrozumiałam z Twojego postu, nie ma znaczenia, czy wlewam dwa razy po 6ml czy wleję raz 12ml? Dobrze zrozumiałam? Czyli to, co napisał Mariusz o zbijaniu twardości a potem dopiero o zakwaszaniu nie jest prawdą?
Zrobię dodatkowy eksperyment. Dodam do odstanej wody jednorazowo 12ml Aquacidu i sprawdzę, czy zachodzi konieczność rozbijania tej dawki na dwa razy.

Kamil, a możesz mi napisać, jaki wpływ na taką odstawioną wodę z kwasem ma napowietrzanie?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Basiu, dokładnie tak jak napisałem, nie ma znaczenia czy damy 2 razy po 6 ml czy raz 12 ml, kwas najpierw zużyje się na obniżenie twardości a to co pozostanie obniży pH wody.

W wyniku reakcji kwasu z węglanami/wodorowęglanami powstają sole zastosowanego kwasu a reszta węglanowa tworzy kwas węglowy (H2CO3), który pod wpływem napowietrzania rozkłada sie na wode i dwutlenek węgla a ten z kolei wraz z powietrzem ulatnia się z wody.
Tak więc napowietrzanie nieco podwyższa i stabilizuje pH przygotowywanej wody.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Tak sobie czytam i wygląda to zachęcająco cyk ileś tam mil kwasu i woda gotowa .A czy są jakieś minusy takiej zabawy ?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Minusy... w trakcie tej zabawy podziurawiłem spodnie kwasem :roll:
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

woda

Post autor: BARA »

Andy, dokładnie to samo mnie zaintrygowało. Może pora zostawić wodę destylowaną i z RO w spokoju a tylko raz w tygodniu wlać do odstawionej wody ileśtam Aquacidu? Ciekawe, ile i jakie będą koszty.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

hmm... 30zł kosztuje kosztuje litr aquacidu do rozcieńczenia w proporcjach 1:100, przy takim stężeniu 20ml niby się wlewa na 2l wody :roll: myślę że taki litr powinien wystarczyć na rok przy moim litrażu (240l, co tydzień 70l podmiany...) ale może tylko tak mi się wydaje :roll: Mariusz, może na chwilowo odwiesisz swoją działalność na forum, aby powiedzieć na ile to wystarczy?? To by pomogło wielu osobom...
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

woda

Post autor: BARA »

Tomku, Mariusz już w innym temacie pisał, że u niego działa podawanie 2x1,5 ml Aquacidu na 10l wody, czyli 3mlA/10L wody, co mi się wydaje zbyt małe. W chwili obecnej szukam eksperymentalnie optymalnej ilości Aquacidu dla siebie, w tej chwili do 16l odstałej wody o parametrach
pH 7,8
GH 17
KH 10

dodałam 12 ml Aquacidu, zaczekam dwa dni i podam parametry. Wody nie napowietrzam.

Pro pos: skąd wziąć Aquacid hurtowo?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

a ja leje 7 ml kwasu solnego 18% na 26 litrów wody i z 7,5 zbija mi elegancko to 6.8 :)

zabawy przy tym żadnej..kwas wlewam, mieszam rurką plastikową i czekam 24h....tylko raz poparzyłem palec ale dlatego że wylał mi się kwas na świeżą ranę.....
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

BARA pisze:Pro pos: skąd wziąć Aquacid hurtowo?
http://www.zoologiczny.sklep.pl/Zoolek_ ... 235___4980
nie wiem czy to hurtowo ale cena nie najgorsza... 30+11zł wysyłka, być może znajdzie się taniej, ja zbytnio się nie rozglądałem za cenami...
Pozdrawiam
Tomek
ODPOWIEDZ