kurtyna powietrzna

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

maciejc4
Posty: 98
Rejestracja: 23 lis 2005 17:53
Lokalizacja: Bydgoszcz

kurtyna powietrzna

Post autor: maciejc4 »

Czy ma ktoś pomysł jak wykonać kurtynę powietrzną??????
Moim zdaniem można zastosować węzyk z dziurkami, ale to nie przynosi takiego efektu!!!!
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Post autor: Franca81 »

Najlepiej jest ja kupic. Poszukac po zoologach i znalezc tania. Ja tak zrobilam. Plus sklepowej jest taki ze mozna ja wyginac (ma w sobie drut - ktory rowniez obciaza ta rurke), babelki sa faktycznie malutkie wiec calkiem ciekawie wyglada. A domowej roboty musialbys obciazyc by nie wyplywala do gory, tak ja zrobic by czyszczenie nie nastreczalo trudnosci i aby mozna bylo w dogodny sposob ja ulozyc (wiec wykorzystanie drutu jest nieodzowne).

Pozdrawiam
maciejc4
Posty: 98
Rejestracja: 23 lis 2005 17:53
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: maciejc4 »

No, chyba masz rację! Żeczywiście poszukam w sklepie. Jaka twoim zdaniem bylaby dobra cena jak na taka o dl. jakies 70 cm?
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Post autor: Franca81 »

ja mam 50cm i zaplacilam kolo 10zl. Produkcja czeska ale nie narzekam - jest dobra (i dzieki temu ze czeska a nie jakas polska to jest tansza - przynajmniej u mnie).

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

W Bydgoszczy to on raczej czeskiej nie dostanie.Sadze ze rozsadna cena za kurtyne gietka to miedzy20-25zł.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
august
Pomocnik
Posty: 529
Rejestracja: 30 paź 2005 10:35
Lokalizacja: Andrychów

Post autor: august »

u mnie kurtyna 75cm jest za 17zł akurat ostatnio ją kupiłem
fajna sprawa efekt wizualny rewelacyjny.
Obrazek

Paletki od 28.01.2007r początki
Obrazek
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

Dziś na giełdzie widziałem kurtyny od 8 do 17 zł 8)
100 l: reaktywacja
Obrazek
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Kurtyne można wykońać samemu w prosty sposób tylko z materiałąmi może być problem :roll:
Potrzebne rzeczy :
- tzw. tunel gąbkowy, taka baaardzo drobniuteńka giętka rurka z gąbki która wcale nie wygląda jak z gąbki bo ma tak małe otwory, :!: WAŻNE :!:; musi być taki który niema żadnego wpływu na wodę, w żaden sposób z nią nie reaguję
- cienka rurka z tworzywa sztucznego w miare miękka, o takiej średnicy, żeby zmieściła się du tunelu gąbkowego
- końcówka od starego kamienia napowietrzającego lub kawałek wężyka
- troche silikonu

A robi się to w następujący sposób :

Bierzesz tą rurke z tworzywa sztucznego nakłuwasz ją szpilką w wielu miejscach i wsuwasz ją w tunel gąbkowy, teraz wam się nasuwa pewnie pytanie po co tunel gąbkowy skoro już mam nakłutą rurkę, a ja odpowiadam, gąbka jest po to, że jak nakłyjesz zwykłą rurkę szpilką to polecą grube bomble a tak to się zatrzymają na gąbce i ona je rozdrobni :wink:
Jak już mamy dwie "zmontowane" rurki to z jednej strony trzeba zatkać, najlepiej wsunąć jakiś koreczek plastikowy albo coś w tym stylu, lub skorzystać z pomocy wyżej wymienionego silikonu :wink:
A z drugiej strony rurki trzeba zrobić końcówke pod wężyk od napowietrzacza, w tym celu bierzemy wyżej wymienioną końówke od starego kamienia napowietrzającego i "wtykamy" ją w drugi koniec rurki, uszczelniamy silikonem i gra i buczy :D :wink:

Zamiast rurki z tworzywa sztucznego można wykorzystać wężyk do napowietrzania, wsunąc go w tunel gąbkowy i zatkać z jednej strony a drugą można bezpośrednio do napowietrzacz podłączyć, tylko przy końcu kurtyny (tzn. gąbki) musimy zakleić silikonem między zewnętrzną stroną węzyka a wewnętrzną stroną gąbki, trak żeby powietrze które wyjdzie z wężyka do gąbki nie uciekało bokiem tylko, żeby tam zostało :wink: :D
Aha, jeszcze jedno, tak żeby kurtyna się trzymała to należy jeszcze kupic kilka przyssawek do termometrów akwarystycznych i zamontować co kilkanaście centymetrów lub dalej, zależnie od długości kurtyny, tak żeby sie trzymało :wink: Nie trzeba stosować żadnych drutów, mojemu znajomemu taki rdzewiał bo mu dali zwykłą "żebrówkę" :lol:


No to chyba tyle, troche skuplikowane, ale "Dla chcącego nic trudnego" :wink:


A leniuchów zapraszamy do sklepów :D (Żart ofc.)
maciejc4
Posty: 98
Rejestracja: 23 lis 2005 17:53
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: maciejc4 »

No pomysł super, ale skad wziasc taka rurke, myslalem o takiej ktora izoluje rury z ciepla woda, ale to chyba sie nie nada!!!!
Max89
Posty: 2
Rejestracja: 13 gru 2005 19:05

Post autor: Max89 »

a czy w aqwa 25 l kurtyna będzie dobrze wyglądać??
Zapraszam na forum o gupikach: www.gupik.host.sk
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Mówiac szczerze nie wydaje mi sie zeby dobrze wygladala ale niech sie moze wypowiedza Ci którzy mieli lub maja ja w małych akwariach.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Troszkę się zastanawiam, czy naprawdę robienie samemu kurtyny powietrznej ma sens. Szukanie rurek odpowiednich, wiercenie, albo jeszcze klejenie itp. a efekt koncowy nie zawsze może byc zadowalający. Zatem te 8 zł warto chyba wydać i szybko i łatwo i przyjemnie.
No chyba, że chodzi o radość tworzenia..to zmienia postać rzeczy.

Pozdrawiam.
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Anita721
Posty: 82
Rejestracja: 02 wrz 2005 20:20
Lokalizacja: Bolesławiec

Post autor: Anita721 »

Tak przy okazji jak tą kurtynę się czyści bo po ok.1-1,5miesiąca bąbelki znacznie mniej lecą a wymycie jej pod bieżącą wodą nic nie daje.Pozdrowionka
Anita pozdrowionka śle:>)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Pojawia się pytanie czemu nie lecą bąbelki, no choć to może jeszcze bym zrozumiał, ale czemu nie dają się oczyścić pod wodą. Może, a tak myślę jest chyba parametry wody nie specjalne lub filtracja wody, że zaczyna Ci się proces zakamieniania kutryny. Rozumiem zanieczyszczenia spwodowane karmieniem, tudziez innymi organicznymi substancjami, ale to...nie powinno chyba mieć miejsca. U mnie przynajmniej takie coś nie zachodzi, a akwa z kurtyna pracuje rok :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Anita721
Posty: 82
Rejestracja: 02 wrz 2005 20:20
Lokalizacja: Bolesławiec

Post autor: Anita721 »

Kurtyna nie wygląda jakby czymś zaszła ale jest wielka różnica jak była nowa a potem.Jak napowietrzacz chodzi na większym biegu to jest dobrze ale na mniejszym to już nie to.Sprubuje ją wygotować chyba że nie wolno CO??? :shock:
Anita pozdrowionka śle:>)
ODPOWIEDZ