Klejenie akwarium.

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kosi
Akwarysta
Posty: 2479
Rejestracja: 04 gru 2008 19:23
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Kosi »

Ja jednak bym ucinanie zostawił profesjonalistom.
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

Ad. 1. 2mm warstwa sylikonu będzie dobra
Ad. 2. Ja kleiłem akwa na normalnej płycie meblowej, jednak było dużo mniejsze, więc łatwo je było postawić gdziekolwiek ;) najważniejsze, żeby klejone akwarium stało na czymś stabilnym ;)
Ad. 3. Taśma to IMO zły pomysł... może zostawić ślady itp. taty znajomy kiedyś się zajmował klejeniem zbiorników i on szyby opierał o 2l plastikowe butelki z wodą ;) masz pewność, że będzie dobrze w pionie a i utrzymają one szybę ;)
Ad. 4. Najlepiej skleić wszystkie ściany naraz, wtedy masz pewność, że ci nigdzie kąt nie uciekł ;)
Ad. 5. Docinanie szyby lepiej zostaw firmie, która się tym zajmuje ;) jednak takie cięcie będzie pewniejsze i pewnie ładniejsze ;)
Pozdrawiam
Tomek
qnrad92
Posty: 261
Rejestracja: 05 gru 2007 14:48
Lokalizacja: Mielec

Post autor: qnrad92 »

Dzięki wielkie za pomoc, co do śladów po taśmie to żaden problem woda z mydłem ewentualnie rozpuszczalnik jeszcze zobaczę jak to wyjdzie.
Teraz mi przyszedł taki pomysł, żeby akwarium kleić na styropianie wtedy nawet jak się przyklei do dna to nie będzie żaden problem, bo i tak będzie potrzebny, chyba, że lepiej na jakiejś tekturze, płyta lubi się przesuwać, więc raczej odpada... Co do stabilności to będzie na podłodze klejone i tam też zostanie przez ten tydzień, lub więcej.
Pozdrawiam Konrad.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A nie będziesz dna wklejał na końcu? Z tego co wiem, co w procesie klejenia akwarium dno idzie na koniec.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Pawcio002
Posty: 163
Rejestracja: 17 sty 2010 11:25
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: Pawcio002 »

Ja też tak słyszałem ale niektórzy robią na początek potem ścianki....
CO jest na pewno bezsensu i nico komplikuje prace
112l Malawi
60l Tanganika
30l Kotnik

sprzedam małe LAMPROLOGUS MULTIFASCIATUS

Przyjmę nurzańce, kryptokoryny
qnrad92
Posty: 261
Rejestracja: 05 gru 2007 14:48
Lokalizacja: Mielec

Post autor: qnrad92 »

Właśnie myślałem nad tym, ale po co się męczyć z kątami, czy ścianki równo będą sklejone, jak można od razu ściany przykleić do dna i wtedy nie będzie problemu z kątami, boki same pokażą jak mają być przyklejone. ;)
Pozdrawiam Konrad.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie koniecznie jest tak, jak piszesz, ponieważ kąty musisz zachować żeby ściany stały w pionie, niezależnie od tego, czy szyby będziesz kleił "na dnie" czy z "boków dna".

Bez kątomierzy i dodatkowych podpór kąty pomiędzy dnem a szybami będą krzywe. I nagle się okaże, że akwarium się zwęża lub rozszerza u góry.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

Koledze pewnie chodziło o kąt prosty przy każdej ze ścian, a kąt prosty względem dna można zachować przy butelkach i patrząc czy nie ma takich odchyłów o jakich mówiłaś ;)
Pozdrawiam
Tomek
qnrad92
Posty: 261
Rejestracja: 05 gru 2007 14:48
Lokalizacja: Mielec

Post autor: qnrad92 »

Tak o to chodziło, pisałem wcześniej, ale nie widzę mojego postu, pewnie to wina internetu, bo coś dzisiaj mi nie za dobrze chodzi, ale wracając do tematu: Jaki macie jeszcze pomysł, żeby podeprzeć ściany, bo coś do tych butelek się nie mogę przekonać... :) Może pniaki ucięte pod kątem prostym?
Pozdrawiam Konrad.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Kartony z sokiem sie dobrze sprawują - sprawdzone na sobie :)
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
qnrad92
Posty: 261
Rejestracja: 05 gru 2007 14:48
Lokalizacja: Mielec

Post autor: qnrad92 »

Słuchajcie butelki mają po max 2,5l = 2,5kg tak samo jest z kartonem po soku. Nie uważacie, że to trochę za mało?
Pozdrawiam Konrad.
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

Nie, do utrzymania ściany w pionie to wystarczy, zresztą ja nic nie powiedziałem, że to ma być jedna butelka, na te dłuższe ściany to 2-3 butle po każdej stronie szyby można dać, czyli w sumie 4-6 butli na ścianę ;)
Pozdrawiam
Tomek
qnrad92
Posty: 261
Rejestracja: 05 gru 2007 14:48
Lokalizacja: Mielec

Post autor: qnrad92 »

No tak macie rację, dam butelki jedna obok drugiej i wtedy będę miał pewność, że na pewno utrzymają ściany .:)
Dzięki ;)


No to wreszcie skleiłem, a raczej skleiliśmy akwarium, przyszedł jeszcze sąsiad ten akwarystyką zajmuje się od jakiś 30lat może więcej ;) nam pomóc ;)
Jak na razie wszystko się trzyma, klejenie trwało jakieś pół godziny do godziny, więc w miarę szybko. Wszystkie szyby wyczyściliśmy acetonem, a następnie nanieśliśmy klej. Ten bardzo dobrze trzymał się szyb, czas na obróbkę był dość krótki, bo szybko zasychał, szyby jak na nasze oko są sklejone równo ;) Nie kładłem żadnych butelek, ani soków, daliśmy po około 5cm plaster tak, żeby trzymał szyby. Silikon nie jest jakoś bardzo ładnie nałożony, ale wiem, że na pewno nie będzie przepuszczało wody ;) W następną sobotę akwarium będę napełniał wtedy się wszystko okaże, czy na pewno jest szczelne.
W sumie było nas 5 osób, w tym potrzebne były jakieś 3 ;)
Miałem robić zdjęcia, ale to tak szybko się działo, że nawet o tym nie myślałem ;)
Pozdrawiam Konrad.
pawes5
Posty: 1
Rejestracja: 19 mar 2010 13:22

Post autor: pawes5 »

ja właśnie kleiłem akwarium wcale nie takie trudne. postaw na początku dwie ściany boczna i widokowa na dnie wszystko ustaw odczekaj chwile i pozbądź się niepotrzebnego silikonu. pozostaw wszystko na jakis czas do zastygnięcia kleju i potem mozesz dokleić następna ścianę. jak skończysz klejenie nałóż warstwę silikonu w wewnętrznych rogach. potem wygładź starannie mokrym palcem. to musisz zrobic starannie zeby nie zepsuć estetyki akwarium. potem odczekaj 7 dni ja czekałem 4 i napełniaj powoli akwarinm co godzine 10 cm wysokosci wody
qnrad92
Posty: 261
Rejestracja: 05 gru 2007 14:48
Lokalizacja: Mielec

Post autor: qnrad92 »

Ja akwarium mam już zalane od kilku dni.... ;)
Pozdrawiam Konrad.
ODPOWIEDZ