kationit wodrowy

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

To nie był żaden cynizm :wink:
Gdy użyjemy kwasu do regeneracji kationitu to straci on dużą czesć właściwości zmiękczania wody, więc po zregenerowaniu kationitu można wlać kwas do akwarium ponieważ zachował jeszcze troche właściwości zmiękczających i zmiękczy wodę.
Wypowiedź mojego znajomego, który po regeneracji kationitu wlewał kwas do awka z paletami :shock:
Ostatnio zmieniony 05 mar 2006 10:42 przez Thom (AS), łącznie zmieniany 1 raz.
Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karola »

No proszę :) ile się tu mozna ciekawych rzeczy dowiedzieć, ale ja o cyniźmie pisałam w sensie, że wiadomo, że porki nie wylałby kwachu do kibelka, no chyba się ze mną zgadzasz?

Serdecznie pozdrawiam
Per aspera ad astra

Obrazek
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

pala pisze:Tu naprawde nie chodzi o jakas sprzeczke a tylko o ekologie.Taki kwas, to nie jest plyn do plukania bielizny i trzeba pozniej cos z nim zrobic.
Pytanie bylo, co?
Chyba miales zle intencjie, bo nie dales odpowiedzi. :(
Na pewnmo nie będe tego wlewał do WC :!:
Do Twojej wiadomości: kwasu po regeneracji nie można wylewać do kanalizacji :!: I co myslałeś ze o tym nie wiem :?:
Po drugie mama by mnie chyba zabiła jakbym odbarwił klozet (a to wiedziałeś)
Co Ty sobie myslisz :?: myslisz może że biore sie za coś czego nie wiem :?:
To powiem Ci że już o tym dużo wiem, a załozyłem ten temat żeby pogłębic swoja wiedzę i po to aby wszsycy forumowicze mogli z tej wspólnej wiedzy korzystać :!:
A wiesz ile rocznie bede uzywał tego kwasu :?:
Juz Ci mówie: 5litrów.
jak się tego troche więcej uzbiera to zawioze to gdzieś gzie to może z utylizuja albo cos w tym stylu :wink:
Mysle że wszystko wyjasnione.
pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

No do kibelka wiadomo, że nie - a swoją droga to taka sztuka nowoczesna, odbarwianie kibelka kwasem solnym :lol: Klozet w kolorach tęczy :lol:

Ale ciekawe czy ktoś jeszcze wlewa to do akwa i jak to z tym jest, osobiście nie testowałem opieram się o to co mi kumpel powiedział, ale tez niewiem czy to 100 % prawda :?
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Zatem wyjaśnmy sprawę niezorientowanym do końca. Kto nie będzie wlewał tego do akwa (ja i tak chyba bym sie bał) neutralizujemy kwas solny zasada. Z tego co pamietam a podstaw chemii NaOH będzie tu najbardziej odpowiedni. W skutek reakcji chemicznej otrzymamy NaCl (sól kuchenna, ale nie polecam do schabowych) i woda. Wtedy juz mozna do kibelka. A gdy nie mamy zasady, rozcienczamy na maksa choćby w zwykłej kranówce i też bedzie dobrze.

Pozdrowienia
Ostatnio zmieniony 09 lut 2006 20:43 przez Mireks, łącznie zmieniany 1 raz.
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Mireks zauważ tylko że tan kwas po regeneracji to nie jest czysty kwas :wink:
Po regeneracji zostaje:

Kt-Ca + 2HCl « Kt-H2 + CaCl2
Kt-Mg + 2HCl « Kt-H2 + MgCl2
Kt-Na2 + 2HCl « Kt-H2 + 2NaCl

Kt-kationit

Więc chyba nie da rady zasadą :wink:
Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

No no no, widzę że chemik z Ciebie pełna parą :) Ja pisałem o czystym HCl, no prawda zostana związki po płukaniu kationitu. Choć jak patrzę to nie wiem czy środowiskowo szkodliwe. A tak na marginesie szczerze powiedziawszy ja osobiście i tak bym tego nie neutralizował, a oddał do firmy co sie tym zajmuje (akurat w pracy są u mnie raz na miesiać wiec nie problem), ale firma specjalistyczna i po kłopocie. Porki, niezły jestes :):):)
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Jaki tam chemik sciągnąłem z artykułu i tyle :lol:
A z tą firmą to własnie kiedys czegoś takiego poszukam. Na razie będę składował te odpady... w ciagu roku 5litrów... więc myśle że nie ma co świrować 8)
Ale na pewno nie bede zanieczyszczał śrosowiska... to nie w moim stylu 8)

Dzieki za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam.
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

No, szkoda, że trochę daleko mieszkasz, bo bym Ci oddał te odpady do neutralizacji przy okazji w swojej pracy. A co do tego, że nie będziesz zanieczyszczał środowiska to chyba jasne i wiadome, myślę, że widac po postach :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Witam ponownie.

Dzisiaj postanowiłem zrobic próbe kationitu w akwarium 10l:

Obrazek

Powiem szczerze że jestrem zadowolony. W ciagu pół godziny 250ml kationitu poradziło sobie z 10l twardej wody.

Parametry przed zmiekczeniem:
pH 7,5
TWW 18 stopni niemieckich
TWO 20 stopni niemieckich

Parametry po zmiekczeniu:
pH 5,0
TWW niezmierzalne
TWO niezmierzalne

Niezmierzalne czyli w granicach 0-1 stopni niemieckich. Nie jest to na pewno tyle jak w wodzie destylowanej ale zawsze lepiej niż kranówa :lol:

W niedługim czasie sprawdze jak to bedzie się sprawowac w większym akwarium.

Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

No wlasnie jak w wodzie destylowanej porki38. Ostatnio zabrałem takowa właśnie destylowaną laboratoryjnie przez złoże jonowymienne. Miała parametry pH - 6, TWW - 0, TWO - 0. Zatem dokładnie taka jak Twoja ;) I wlasnia ta wodą robilem podmianę do mojego akwa, niestety zabrałem jej zbyt malo, ale juz wiem ze tak sie da :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Wiesz nie wiem czy dokładnie jest 0 bo nie jestem w stanie tego zmierzyć. Próbowałem z większą objętością wody wtedy to jedna kropla odpowiadałaby połowie stopnia niemieckiego lecz barwa niestety jest niewidoczna. Ale jestem dobrej nadziei i mysle że kationit zda sprawdzian tym bardziej że mam w kranie wysoką TWW w stosunku do TWO (wiec teoretycznie kationit wodorowy w tym przypadku jest idealnym rowiązaniem).

Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Witam.
Pokaże Wam końcowy efekt kombinacji z kationitem. Zmiękczanie przebiega w zbiorniku 25l a woda po zmiękczeniu ma te same parametry które podałem wcześniej.

Przez noc chodzi cały czas fan2 z węglem aktywowanym (zdjęcie z rana, akurat po wyłączeniu filtra):
Obrazek

Następnie do filtra podłączam komore z kationitem (250ml kationitu). Kationit zmiękczał wode przez jakieś 5 godzin:
Obrazek

Na koniec trzebabyło tylko natlenić wode, gdyż po zmiękczaniu woda zawiera wysokie stężenie CO2 przez co jej pH jest za niskie (pH=6):
Obrazek

Kationit jest regerowany kwasem solnym o stężeniu około 6-7%. Regeneracji będzie podlegał raz na mieisąc, gdyż kationit jest w stanie zmiękczyć 50l wody (tygodnioowo na podmiane i uzupełnienie wody po parowaniu wystarczy 12l)

Dziekuje wszystkim za pomoc przy doświadczeniach z kationitem. Teraz będe mógł spokojnie trzymać i rozmnażać apisto 8)

Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
zielonyjezus
Posty: 114
Rejestracja: 26 mar 2006 11:35
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: zielonyjezus »

a mi dziś facet w akwarystycznym powiedział, że można kationit (filtrax)regenerować wodą z solą. co wy na to?
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Tez mozna, tak sie regeneruje woreczki jonowymienne a to nic innego w sumie jak kationit. jednakze pełna regeneracja to kwas.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
ODPOWIEDZ