filtr kubełkowy / wkłady do filtra - kilka pytań

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

csbeny
Posty: 7
Rejestracja: 18 lut 2011 9:32
Lokalizacja: Sosnowiec

filtr kubełkowy / wkłady do filtra - kilka pytań

Post autor: csbeny »

Witam. Dzis kupilem sobie filtr kubelkowy 1400l/h 3 komorowy do akwa 200l.
Filtr ma pelnic funkcje zarowno mechanicznego jak i biologiczno-chemicznego filtra, gdyz bedzie to jedyny filtr w akwa.
W komplecie mialem 3 wkłady gąbkowe oraz 3 rodzaje innych wkladow: bio ceramic rings (czyli pewnie bio ceramika), ceramic rings (? nie wiem, czym sie roznia od bio-ceramiki, z wygladu sa nieco mniejsze) oraz maifan stone(?? wyglada jak zeolit).

Mam kilka pytan:
1 - czy dobrze rozrozniam wklady? Czym sie rozni ceramika od bio-ceramiki?
2 - w jakiej kolejnosci powinienem je wlozyc do komor filtra?
3 - czy powinienem wszystkie 3 wklady gabkowe/włókninowei dac do 1 komory jako pierwsza warstwe mechaniczna? Czy do kazdego koszyka dac konkretny wkład i nastepnie przykryc go gabka/włóknina?
4 - Jakie najlepiej stosowac wklady?
5 - czy warto dac troche wegla aktywnego, czy tylko gdy zajdzie takowa potrzeba?
6 - jaka ilosc wkladow powinno sie dawac? W komplecie dostalem po 1kg. Ale widze, ze do koszyka spokojnie wejdzie przynajmniej raz tyle. czy powinioenem dokupic wkladow na tyle by koszyki byly wypelnione po brzegi?
7 - czy wklady powinny byc w filtrze w tych siateczkach, czy powinienem je wysypac z siateczek?
8 - nowy filtr dosc obficie wysmarowany jest wewnatrz wazelina. Czy powinienem to wyczyscic (pozostawiajac jedynie na o-ringach)?
9 - czy wklady powinno sie co jakis czas wymieniac? Czy sa niemal wieczne? Czy np trzeba co pol roku podmienic polowe na nowe? A jesli tak, to ktore? (bio ceramika? zeolit?)
10 - w filtrze mam UV. Co jaki czas powinienem ja wlaczac i na jak dlugo? Jaka jest zywotnosc lampy UV? (ja mam 9W)

Bede wdzieczny za odpowiedzi, ktore jak mniemam pomoga mi cieszyc sie czystym i zdrowym akwarium :)
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Witaj na forum:)
Filtracja to wyjątkowo obszerny temat ale postaram się odpowiedzieć najlepiej jak tylko potrafię;)

1. Ceramika od Bio-ceramiki różni się wielkością porów jak i sama porowatością. Sam pewnie to dostrzegasz;)
Zwykła ceramika stosowana jest jako medium filtracji mechanicznej do zatrzymywania większych zanieczyszczeń takich jak np. szczątki roślin. Bio-ceramika to złoże biologiczne. Osadzają się w niej kolonie bakterii nitryfikacyjnych. Cała różnica miedzy tymi dwoma mediami jest w zasadzie teoretyczna. Ponieważ w praktyce oba te media zatrzymują zanieczyszczenia mechaniczne a oraz są miejscem gdzie osadzają sie bakterie nitryfikacyjne (bio-ceramika jest lepiej do tego przystosowana)

2. Układ w filtrze jest zależny od kierunku przepływu wody. Przyjmijmy że woda leci z dołu do góry (większość filtrów tak ma). W takim wypadku na samym dole umieszczasz zwykłą ceramikę, następnie (coraz wyżej) dajesz bio-ceramikę. Na to zeolit. W ostatnim koszu dajesz gąbki a na samej górze watę/włókninę. Jeśli przepływ wody w filtrze jest odwrotny to wklady ustawiasz odwrotnie;)

3. odp w pkt 2.

4. te co masz są dobre ale do tego dodałbym tez keramzyt. Należy jednak go uprzednio zbadać poprzez test. Lejesz do szklanki wodę i mierzysz jej pH i twardosci. Następnie wrzucasz keramzyt i po 24h ponownie mierzysz parametry. Jeśli nie uległy zmianie to jest ok. Keramzyt ma to do siebie że jest tani (ok 1.50 za litr) a działa tak samo jak bio-ceramika...;)

5. węgiel dajemy tylko po leczeniu ryb lub gdy chcemy wyciągnąć z akwarium zbedna chemię którą wcześniej wlaliśmy. węgiel wyjaławia wode a to nie jest zdrowe dla ryb. Co więcej po pewnym czasie oddaje do wody to co zaabsorbował...może w ten sposób narobić bałaganu.

6.
koszyki najlepiej jak są pełne. Wtedy wykorzystujemy całą objętość filtra. Jeśli brakuje mediów to po prostu dokup keramzyt i nim uzupełnij braki.

7.wkłady mogą być w siateczkach ale osobiście jestem za tym żeby je z nich wysypywać do koszyków.

8. tak. Kubełek i kosze wyczyść pod letnią wodą. Uszczelki zostaw nasmarowane.

9.
Z tego co wiem zeolit trzeba wymieniać. natomiast ceramika im starsza tym lepsza;) Wkłady biologiczne czyści się raz na rok a nawet rzadziej;) Nie trzeba ich wymieniać. Wystarczy je przepłukać w wodzie odlanej z akwarium.

10. lampa uv pomaga bardzo przy zakwicie pierwotniaków. Poza tym wyjaławia wodę dlatego stosujmy ją możliwie jak najrzadziej;)

Mam nadzieję ze pomogłem;)
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
slaszek
Pomocnik
Posty: 981
Rejestracja: 09 gru 2007 21:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slaszek »

demonkuba16 pisze:...natomiast ceramika im starsza tym lepsza;) Wkłady biologiczne czyści się raz na rok a nawet rzadziej;)
No niekoniecznie. Co jakiś czas drobinkami brudu zapcha się każda ceramika i zmniejsza się pojemnosć złoża nitryfikacyjnego. Raz na jakiś czas 3-6 miesięcy należy wywalić część starej ceramiki i dodać nowej dla nowych kolonii bakterii. Czyszczenie na dłuższą metę nic nie daje. A mikroporów po prostu nie doczyścisz.

A czyszczenie filtra powinno się robić wtedy, gdy wyraźnie spada przepływ na maksymalnie otwartym poziomie.
Sławek...
Życie jest zbyt krótkie, by marnować choć chwilę...

112! bystrzyki amandy, drobnoustki beckforda, otoski affinis, kiryski Panda, parka zbrojników niebieskich...

72 litry Otoskarium i kotnik
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Wkłady mechaniczne racja-czyścimy jak spadnie przepływ filtra. Chodzi o gąbki i watę/włókninę.

A co do zapychania się porów to masz slaszku rację;) Ale czy aż tak czesta podmiana jest potrzebna??
Pozdrawiam!!!
Kuba.
csbeny
Posty: 7
Rejestracja: 18 lut 2011 9:32
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: csbeny »

prawie wszystko zrozumialem :) Mam jednak 2 pytania.
- skoro woda leci od dolu do gory (na 99% tak jest u mnie) to dlaczego proponujesz glowne medium filtracji mechanicznej na sama gore? Ja bylem pewien, ze to wlasnie gabka/wluknina na sam poczatek drogi wody przez filtr, by jak najmniej syfu wlatywalo dalej.
- jesli mam 3 kosze i 3 włókniny takie gabkowe o wysokosci 1/3 kosza, to jak lepiej zrobic - w kazdym koszu medium filtracyjne + włóknina? Czy jeden kosz zapelnic calkowicie gabka a pozostale calkowicie innym medium filtracyjnym?
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

1. co to jest za filtr?
2.Gąbki i włókninę dajemy na końcu obiegu filtra. Tak mam u siebie juz ponad dwa lata;)
Pozdrawiam!!!
Kuba.
csbeny
Posty: 7
Rejestracja: 18 lut 2011 9:32
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: csbeny »

Niestety chinczyk HW303B. Nie stec mnie bylo na lepsiejszy :(
Pisze na 99% od dolu, bo woda z rury IN wlatuje do miejsca z lampa UV, a dalej kanalem na dol. Stad pewnie kierunek filtracji z dolu do gory. Dzis jade dokupic wklady i zastanawiam sie wlasnie jakie :) No i jak je ulozyc. Czy wlokniny wszystki erazem na poczatku, wszystkie razem na koncu, czy w kazdym koszu po jednej :)
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

No to na 100% leci z dołu do góry;)

czyli układasz tak (od dolu)
-ceramika
-bioceramika
-zeolit
-gąbki i włóknina

(braki w koszach uzupełniasz keramzytem)
Taki układ jest najlepszy ponieważ gdy spadnie wydajność to odpinasz filtr, otwierasz, wyciągasz pierwszy kosz czyli ten z gąbkami i włóknina (kolejnych koszy nie ruszasz), składasz wszystko do kupy i podłączasz. I woda leci jak leciała na początku;)
Pozdrawiam!!!
Kuba.
csbeny
Posty: 7
Rejestracja: 18 lut 2011 9:32
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: csbeny »

a nie bedzie szkodzilo pozostalym mediom filtracyjnym to ze zasyfiona woda leci wprost na nia, zatrzymujac sie na ostatniej warstwie?
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

nie;)
Pozdrawiam!!!
Kuba.
csbeny
Posty: 7
Rejestracja: 18 lut 2011 9:32
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: csbeny »

wiesz - chodzi mi w sensie - czy nie beda sie szybciej brudzily przez to :]
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Widze ze bardzo chcesz postawić na swoim....
jak chcesz to zrób sobie tak ze w każdym koszu gąbka. Zobaczysz jak będzie się fajnie te gąbki myło jak wydajność spadnie.
A wyciągając i czyszcząc złoża biologiczne osłabiasz ich wydajność.
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
slaszek
Pomocnik
Posty: 981
Rejestracja: 09 gru 2007 21:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slaszek »

demonkuba16 pisze:Zobaczysz jak będzie się fajnie te gąbki myło jak wydajność spadnie
i znowu przesadzasz...małe płukanko i po wszystkim albo wymiana na nową...
A wyciągając i czyszcząc złoża biologiczne osłabiasz ich wydajność.
.. hehe i znowu przesadzasz. Osłabiają się one własnie przez to, że się zapychają i nad kolejnymi wartwami martwych bakterii tworzą się nowe ale coraz mniejsze kolonie...gdyż po prostu zaczyna im brakować miejsca...
Sławek...
Życie jest zbyt krótkie, by marnować choć chwilę...

112! bystrzyki amandy, drobnoustki beckforda, otoski affinis, kiryski Panda, parka zbrojników niebieskich...

72 litry Otoskarium i kotnik
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Chodzi mi o to ze jak będzie chciał wyczyścić gąbki to będzie musiał wyciągać wszystkie kosze. A tak miałby je w jednym. Przecież samo płukanie gąbki to nic strasznego :lol:
A co do drugiego to płukając złoze biologiczne usuwamy z niego cześć bakterii nitry. przez co osłabiamy jego ogólną wydajność.
Pozdrawiam!!!
Kuba.
csbeny
Posty: 7
Rejestracja: 18 lut 2011 9:32
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: csbeny »

ja nie chce postawic na swoim, bo "mojego" nie ma jeszcze. Tylko to nieco zaburza moj logiczny tok rozumowania. Bo dla mnie logiczne by bylo, by najpierw woda byla czyszczona ze wszystkich syfow mechanicznie, po to by nie przeszkadzac nitrze sie rozwijac. Rozumiem, ze wtedy musialbym miec gabki na dole. I ze do ich czyszczenia musialbym wyciagnac wszystkie wklady. no ok - wyciagnac. Ale beda one ZNACZNIE czystsze zapewne poniewaz caly syf na nie nie lecial. Czyli wyciagne je, odloze na bok na 3 minuty, przeplucze gabki w wodzie spuszczonej z akwa, poskladam wszystko do kupy i wlaczam filtr. A idac innym tokiem rozumowania, gdy gabki sa na koncu - to przy czyszczeniu owszem - mam latwy dostep do gabek, ale co z tego jak 2/3 syfu bedzie nie w gabkach tylko w ceramice itp. Znacznie czesciej je trzeba pewnie wtedy czyscic. A jak sami napisaliscie - pozbywamy sie w ten sposob nitry.
Moje mysli potwierdzaja np stosowane pre filtry. czy to gabki czy to cale minikubelki z gabkami. To sa PRE filtry czyli do wstepnego przeczyszczenia wody z syfu zanim poldzie na biologiczne wklady.

ja nie przecze, ze Ty nie masz racji :) Tylko nie potrafie tego pojac - dlaczego lepsza jest taka, a nie inna kolejnosc :)
ODPOWIEDZ