Kupna RO a destylowana

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
byrqowy
Posty: 90
Rejestracja: 03 gru 2010 17:08
Lokalizacja: Lubuskie

Kupna RO a destylowana

Post autor: byrqowy »

Jak wiadomo mam problem z moją strasznie twardą kranówką i w poszukiwaniach wody destylowanej w sklepach natrafiłem na opakowania wody z podpisem "demineralizowane" czyli takie jakie teoretycznie powinny być z filtra RO ? Jeżeli tak to pytanie czy takowa woda nadawała by się do krewetkarium ? Bo jak już wcześniej doszliśmy do wniosku woda "destylowana" bez znaczka "akwarium" na opakowaniu, może być zanieczyszczona związkami miedzi które szkodzą krewetkom, a co z wodą "demineralizowaną" jak się ma ta kupna woda do wody uzyskanej z własnego filtra ? Czy ona również może być zanieczyszczona takowymi związkami ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Woda ze sklepu może być produkowana w urządzeniach zbudowanych z miedzianych elementów, stąd problem. Woda z własnego filtra nie będzie zanieczyszczona miedzią, bo RO podłączane przy zlewie jest całkowicie wolne od tego pierwiastka.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
byrqowy
Posty: 90
Rejestracja: 03 gru 2010 17:08
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: byrqowy »

Czyli podsumowując bardzo możliwe że nawet woda RO kupna będzie zanieczyszczona związkami miedzi.

Dzięki.
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Raczej nie. Wszelkie filtry odwroconej osmozy nie posiadaja miedzianych elementow.
Marcin!
Awatar użytkownika
byrqowy
Posty: 90
Rejestracja: 03 gru 2010 17:08
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: byrqowy »

no to teraz się pogubiłem :) potrzebuje więcej opinii
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

byrgowy, woda demineralizowana w sklepach to często zwykła woda destylowana, tylko z inną nazwą. Nie masz pewności, że nazwa "demineralizowana" oznacz wodę z RO a nie z destylatorni, niestety.
I o to mi chodziło z mailu. Filtry RO nie zawierają części miedzianych, ale wodę z RO kupuję tylko tam, gdzie mam pewność, że jest z RO, czyli u znajomego właściciela sklepu akwarystycznego, który filtruje sobie i na sprzedaż (moge zobaczyć filtr).

Mam właśnie wodę demineralizową kupioną w Auchan w Białymstoku, bez oznaczenia akwarium. Producent: Inter-Jack Jacek Gębski z Ostrowca Świętokrzyskiego, podaje swój adres mailowy, napisałam z prośbą o informację o sposobie produkcji tej wody. Jak tylko otrzymam odpowiedź, od razu ją tutaj przedstawię.

Edit dnia 30.03.2011
Moja korespondencja z Inter-Jack poniżej rozwiewa wątpliwości co do tej wody.

Mój post:
"Witam,
>
> w sklepach Auchan w Białymstoku pojawiła się woda demineralizowana
> produkowana przez firmę Inter-Jack. Kupiłam 5l, ponieważ takiej wody
> potrzebuję do mojego hobby - akwarystyki. Na opakowaniu z wodą nie widzę
> jednak oznaczenia akwarystycznego. Mam więc pytanie: w jaki sposób
> uzyskujecie Państwo wodę demineralizowaną? W jakim procesie? Czy urządzenia
> do jej produkcji posiadają miedziane elementy?
> Bardzo proszę o odpowiedź, ponieważ jest to dla mnie bardzo istotna kwestia.
>
> Z góry dziękuję za pomoc.
>
> Barbara Sarosiek
> Białystok"

Odpowiedź:
"Dnia 29 marca 2011 18:59 INTER-JACK Jacek Gębski <j.gebski@inter-jack.pl> napisał(a):

> Witam Pani Barbaro,
>
> W odpowiedzi na Pani e-maila chciałbym poinformować iż produkcja wody
> demineralizowanej odbywa się na zasadzie odwróconej osmozy. W pierwszym
> cyklu woda jest zmiękczana, natomiast później trafia na cztery membrany. Nie
> ma żadnych przeciwwskazań żeby tą wodę dodać do akwarium.
>
> W razie jakichkolwiek dalszych pytań czy niejasności pozostaję do Pani
> dyspozycji.
>
> Pozdrawiam
> Jacek Gębski
>
> INTER-JACK
> ( + 48 41 247 85 39
> 4 + 48 41 247 85 39
> .j.gebski@inter-jack.pl "

Myślę, że w przypadku wątliwości co do jakości wody, można zawsze zwrócić się do producenta.
Uwaga: woda "nie markowa" z Auchan to na pewno destylat, chociaż na opakowaniu nazywa się "demineralizowana". Kolega sprawdzał zawartość miedzi i test wykazał jej obecność.

>
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Początkujący pomocnik
Posty: 64
Rejestracja: 21 sty 2010 18:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: EyeQueue »

Destylacja jest nieekonomiczna w porównaniu do demineralizacji przy produkcji rzędu kilkuset litrów. A producenci wody w kanisterkach mają przerób ciut większy. Mało prawdopodobne jest, by woda nieoznaczona jako destylowana, była destylowana.
Jakie stężenie miedzi wyszło koledze, bo określenie "jest" to niezbyt precyzyjne określenie. Sprawność membran RO też nie jest 100% i część miedzi przejdzie, jeśli woda nie jest doczyszczana na jonitach.
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

&#654;u&#1084;&#305;zp ozp&#633;&#592;q &#647;s&#477;! &#647;&#592;&#305;&#1084;ş
ODPOWIEDZ