Amator i akwarium? 240l ZMIANA na 200 l

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

staszeque
Posty: 100
Rejestracja: 25 sie 2011 16:39
Lokalizacja: Solec Kujawski

Amator i akwarium? 240l ZMIANA na 200 l

Post autor: staszeque »

Witam wszystkich, jak w temacie jestem totalnym amatorem jeżeli chodzi o akwarystykę przeglądałem bardzo długo wasze forum zanim cokolwiek napisałem. Przyznaje się że nie mam zielonego pojęcia o akwarystyce i nie mam się chyba czego wstydzić...

W najbliższym czasie chcemy z małżonką zrobić sobie taki mały podwodny świat w naszym mieszkanku. Mieszkamy niestety w bloku i chcielibyśmy większe akwarium ale zostaniemy przy opcji 240l (120/40/50). Chodziliśmy po zoologicznych i pytaliśmy o to i o owo, ale wszędzie te same odpowiedzi zbieżne które każdy sprzedawca przelicza na ZŁOTÓWKI, firmówki.... itp... co do akwarium to zastanawiamy się na AquaEL o w/w wymiarach z pokrywą za cene 750zl, czy może nie warto inwestować w jakąś firmę tylko kupić coś co jest mniej znane a wygląda na porządnie zrobione,a i światło w pokrywach z zestawów są wystarczające?
Co do grzałki , jeżeli dobrze rozumiemy to według waszych przeliczeń 1w/1l to powinna być jakaś grzałka z termostatem za około 100zł, ale jakiej firmy polecacie?
Co do filtra jesteśmy w dużej niepewności ponieważ wiele ludzi poleca co innego... zastanawiamy się nad:
JBL e1500
AquaEL Unimax 500
Eheim Professionel 2226
czy jest potrzebny przy tych filtrach dodatkowy napowietrzacz, jeżeli tak to jaki?
Chcemy mieć dużo roślin w akwarium, a w związku z tym podłoże 3-5mm żwir, a co w związku z roślinami co dodać do tego żwiru by im się dobrze rosło...
Co do rybek to nie mamy pojęcia... chcemy najpierw przygotować akwarium a potem rybki... myślimy o duchach 1-2 sztuki nie więcej... jakieś pielęgnice, skalary ...
Nie jesteśmy w gorącej wodzie kompani... wolimy poczekać z kupnem niż kupić coś taniej i potem żałować albo kombinować z klejeniem uszczelek, albo innymi problemami które się często zdarzają przy chińszczyźnie...

Zmiana wymiaru akwarium na 100x40x50. Przepraszam za zamieszanie.
Ostatnio zmieniony 28 lut 2012 20:25 przez staszeque, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

staszeque pisze:W najbliższym czasie chcemy z małżonką zrobić sobie taki mały podwodny świat w naszym mieszkanku. Mieszkamy niestety w bloku i chcielibyśmy większe akwarium ale zostaniemy przy opcji 240l (120/40/50).
Bardzo rozsadny wybor. Male zbiorniki sa mniej stabilne.
staszeque pisze: AquaEL o w/w wymiarach z pokrywą za cene 750zl
Niestety, tu nie moge Wam pomoc. Nie orietuje sie w cenach na Polskim rynku.
staszeque pisze:światło w pokrywach z zestawów są wystarczające?
I tak, i nie. Dla zbiornikow wod czarnych, czy skalistych tak. Dla
roslinnych nie. Spotkalem sie, ale juz z pieknymi zbiornikami roslinnymi i standartowa pokrywa.
staszeque pisze:Co do grzałki , jeżeli dobrze rozumiemy to według waszych przeliczeń 1w/1l to powinna być jakaś grzałka z termostatem za około 100zł, ale jakiej firmy polecacie?
W zbiorniku 240l wystarczy spokojnie grzalka 150W. Max 200W. Polecam firme Jäger. Sam mam juz od X lat te grzalki i wiem, ze beda dzialac jeszcze 15-20 lat.
staszeque pisze:zastanawiamy się nad:
Eheim bez zastanowienia. Ale JBL i te nowsze modele AquaEla sa tez dobre.
staszeque pisze:czy jest potrzebny przy tych filtrach dodatkowy napowietrzacz, jeżeli tak to jaki?
Nie! Wystarczy ustawic wylot deszczownicy, lub rurki centymetr, lub dwa pod tafla wody, a ruch tafli zapewni odpowiednie natlenianie.
staszeque pisze:myślimy o duchach 1-2 sztuki nie więcej
Niestety duchy amazonskie to ryby dorastajace nawet do 50cm. W malych zbiornikach nawet do 35cm. Poza tym jak juz to jednego. One sa bardzo terytorialnie w stosunku do innych ryb swego gatunku. Oddawane impulsy elektryczne bardzo stresuja inne osobniki. Silniejszy bedzie zawsze terroryzowal slabszego.
Pozdrawiam!
staszeque
Posty: 100
Rejestracja: 25 sie 2011 16:39
Lokalizacja: Solec Kujawski

Post autor: staszeque »

Dzięki wielkie.

Mi w akwarystycznym wciskali że dwie sztuki -pary sprzedają tylko w co mi się nie chciało wierzyć...

Co do filtra to eheim chyba się zdecydujemy

a co do żwirku i jakiegoś podkładu(nawozu) do tego aby roślinki ładnie rosły? No i jakie roślinki polecacie?
kamix13
Posty: 232
Rejestracja: 08 sty 2010 19:05
Lokalizacja: Lędziny

Post autor: kamix13 »

Zależy ile masz kasy na to przeznaczone,jeżeli sporo możesz zainwestować w dobre podłoże jeżeli nie wystarczy ziemia ogrodowa tylko uwaga zwykła bez żadnym ulepszaczy na to bazalt? lub inny żwir zależy od gustu.Granulacje polecam 06-1.6mm moim zdaniem najlepsza.

jakie roślinki hmn... zależy od oświetlenia..
poszukaj roślinek,które Wam się podobają i napisz.
:wink: :wink:
Pozdrawiam!!!
Kamil.
staszeque
Posty: 100
Rejestracja: 25 sie 2011 16:39
Lokalizacja: Solec Kujawski

Post autor: staszeque »

W granicach rozsadku. mamy nadzieje ze koszty nie przekrocza 2000zl.
Awatar użytkownika
Ewa2010
Posty: 288
Rejestracja: 06 lis 2010 21:19
Lokalizacja: Opole

Post autor: Ewa2010 »

Jak chcesz mieć na dłuuuuugi czas święty spokój i nie bawić się w kulki czy pałeczki nawozowe to polecam tylko i wyłącznie najprymitywniejsza ziemie ogrodową :D
Jedyny minus tej ziemi to taki,że rośliny szaleją jak wściekłe.Przycinka co tydzień :mrgreen:

p.s na początek kup rośliny mniej wymagające ,a ładnie wyglądające.
Proponuję: rogatka,kabomba,żabienicę nurzaniec,moczarka.
250l profil i 50l MINI LOW-TECH
Obrazek

Pozdrawiam Ewa OBSESYJNIE ZAKOCHANA W BOCJACH WSPANIAŁYCH ;-)
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Witaj na forum :)
Już odpowiadam !
1. Akwarium
Nie kieruj się koniecznie firmą. Na allegro kupisz szkło firmy akwa-rynkar lub wromak już za 200zł! Ja za swoje placiłem dwa lata temu 220zł. Na pewno znajdziesz na allegro sprzedawce z twojej okolicy. I pamiętaj że najważniejsza jest dobra szafka. U siebie pod 240l zbiornikiem mam szafkę której konstrukcję stanowi stalowy stelaż. Uważam że nie ma lepszego rozwiązania a by zapewnić max sztywność szafki. Całość obiłem płytą meblową i wygląda jak normalny mebel :) Co więcej taka szafka jest tania no i można ją w przyszłości niewielkim kosztem rozbudować. No i bezpieczeństwo ;) Co do pokrywy to zastanów sie czy nie byłbys w stanie wykonać jej samemu! Zaoszczędzisz trochę kasy, zrobisz sobie oświetlenie takie jakie będziesz potrzebował, dowolnie je skomponujesz. Do tego funkcjonalność takiej pokrywy będzie taka jak chcesz ;) Zobacz w dziale "zrób to sam", zamieściłem tam kiedyś temat o budowie pokrywy. Myślę że się przyda. Roboty przy tym trochę jest ale uważam że warto :) Spienione pcv daje nam wiele możliwości prostej i szybkiej obróbki :)

2. Grzałka
Jeden z najważniejszych elementów w akwarium! Jej awaria może zabić całą obsadę! Dlatego nie ma co oszczędzać. Tutaj trzeba stawiać na najlepszy sprzęt na rynku którym niewątpliwie jest jager. Mam grzałkę tej firmy która ma już pewnie ze 20 lat- grzeje cały czas rewelacyjnie. Do 240l kupiłem grzałkę 250W za chyba 110zł ale oczywiście wystarczy 200W. W zasadzie jest to zależne od różnicy temp w pomieszczeniu i w akwarium. Im większa jest ta różnica tym grzałka powinna być mocniejsza. Dobrej jakości grzałki robi też polska firma skalar. Miałem kiedyś grzałkę aqua-el i zawiodła. Teraz mam jagera i nie zmienie go na nic innego ;)

3. Filtracja
Temat rzeka. No ale wybór jest prosty. Bierzesz najlepszy sprzęt na jaki Cie stać! Jeśli stać Cie na filtr marki eheim to kupuj go bez zastanowienia! Mam u siebie filtr eheim 2226 od kolegi MarcinX, on sam wie ile ten filtr ma lat! Z tego co ja wiem to pewnie ponad 10. U mnie pracuje od roku i...zero, dosłownie ZERO problemów. Przy czym dodam że pracuje jako filtr mechaniczny.
U mnie w 240l mam dwa filtry zewnętrzne. Jeden to wcześniej wspomniany eheim pracujący jako mechanik a drugi to chiński jebao który pracuje jako biologiczny. Pracuje sobie już tak ponad dwa lata i nie mam z nim żadnych problemów :) Filtrację jednak najlepiej jest dobrać jak już będziesz znał docelową obsadę. Chociaż dodać ewentualny filtr to też nie jest problem. No i na początek polecam filtr zewnętrzny zasypać po brzegi złożem biologicznym typu keramzyt lub ceramika. Na rurkę zasysająca wodę do tego filtra można założyć gąbkę tak żeby woda która leci do tego filtra go zbytnio nie zapychała przez co pozwoli to na jego rzadsze otwieranie w celu wyczyszczenia. Dodatkowo w akwarium polecam umiescić filtr mechaniczny. Dobrym wyborem jest filtr marki aqua szut turbo n 750. Bardzo wydajny i cichy. Zakładamy na niego gąbkę o drobnych porach którą czyścimy przy każdej podmianie wody lub gdy wydajność filtra znacznie spadnie.
Dodatkowe napowietrzanie jest zbędne. Wystarczy dobrze ustawiony wylot wody z filtra który poruszy taflą wody.

4. Podłoże
Polecam jak najdrobniejszy piasek. łatwo go wyczyścić, ładnie wygląda i można go tanio zdobyć ;) Pod korzenie roślin wystarczą kulki gliniano torfowe ;)

Co do obsady to pomyśl może o skalarach :) Bardzo ładne, spokojne i ciekawe rybki :) Na pewno będziesz zadowolony :) do tego drobnica no jarzeńce lub inne małe ( niekoniecznie neonki) i na dno kiryski :) Bardzo ładna obsada dla początkującego ;)

No i na koniec POWODZENIA!!! :D
Pozdrawiam!!!
Kuba.
staszeque
Posty: 100
Rejestracja: 25 sie 2011 16:39
Lokalizacja: Solec Kujawski

Post autor: staszeque »

a co wy na temat akwa już kupionymi w sklepie akwarystycznym odrazu ze szafkami? warto ? zastanawiałem się także nad tym stelarzem metalowym.. ale jakoś nie mam gdzie się z tym bawić i tu jest zasadniczy problem. z allegro nie zamierzam kupować zestawów akwarystycznych bo zbyt duże ryzyko. a co do sklepu? jak myślicie?
Awatar użytkownika
Magainis
Akwarysta
Posty: 1225
Rejestracja: 06 paź 2009 19:19
Lokalizacja: Anglia/ Podkowa Leśna

Post autor: Magainis »

Ze sklepu można, ja sam kupowałem kiedyś akwa z szawką Juwela ze sklepu akwa ale zapłacisz sporo więcej. Ja pamiętam że dałem chyba z półtorej tysiąca za akwa 240l+ pokrywa Juwela+ szafka Juwela. Fakt faktem że zestaw sprawdził się znakomicie. Jakbyś poszperał w internecie to jest sporo ludzi którzy robią akwaria wraz z pokrywą na zamówienie i pewnie taniej niż ci w sklepie policzą a do tego ci dowiozą do domu.
Filarem akwarystyki jest fakt, że rybka lubi pływać...
staszeque
Posty: 100
Rejestracja: 25 sie 2011 16:39
Lokalizacja: Solec Kujawski

Post autor: staszeque »

no z tym dowozem do sklepu to bywa różnie... kurierzy mają do szkła dziwne podejście...
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

To jest temat w dziale SPRZĘT a nie w dziale obsady, więc tematy dotyczące ryb przenoszę na odpowiednie miejsce.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
staszeque
Posty: 100
Rejestracja: 25 sie 2011 16:39
Lokalizacja: Solec Kujawski

Post autor: staszeque »

hmm a gdyby tak 100 cm x 40 x40/50 czy już mógłbym skalary w nim chować? Bardzo mnie interesują te rybki, ale nie zamierzam ich męczyć w zbyt ciasnej przestrzeni ... cały czas chodzi mi o sprzęt :P nie chce kupić czegoś i potem żałować, chcę kupić i być potem zadowolony :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Posty dotyczące obsady zostały przeniesione do specjalnie w tym celu założonego tematu w dziale Obsady i tam proszę dalej prowadzić taką dyskusję.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Magainis
Akwarysta
Posty: 1225
Rejestracja: 06 paź 2009 19:19
Lokalizacja: Anglia/ Podkowa Leśna

Post autor: Magainis »

filtr eheima+ grzałka jagera i nic złego się nie może stać.
Filarem akwarystyki jest fakt, że rybka lubi pływać...
staszeque
Posty: 100
Rejestracja: 25 sie 2011 16:39
Lokalizacja: Solec Kujawski

Post autor: staszeque »

filtr eheima i grzałka jagera to dla mnie priorytet :) bez tego rybek nie wpusze... przygotuję najpierw im otoczenie, które mnie będzie satysfakcjonowało a im pasowało... z tego co widzę tu na forum i na innych witrynach to wszyscy chwalą ten sprzęt... słuchajcie a zamiast tych lamp "zestawowych" można wkładać energooszczędne żarówki? wiem że to może idiotyczne pytanie , ale kto pyta to nie wiel błądzi :P
ODPOWIEDZ