Korzeń identyfikacja

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Marhyl
Posty: 7
Rejestracja: 21 lut 2014 22:54
Lokalizacja: Bęczyn

Korzeń identyfikacja

Post autor: Marhyl »

Witam

Zakupiłem korzeń na giełdzie akwarystycznej i Pani powiedziała żebym go wygotował.
Gotowałem w roztworze z solą lecz nie mam możliwości wsadzenia całego korzenia do garka ponieważ wystaje jakieś 20cm- jest po prostu za duży. Nie wiem co to za korzeń i nie wiem jak sobie z nim poradzić. Gotowałem go raz i woda po godzinie gotowania była bardzo ciemna wręcz jak kawa. Gotowałem drugi raz i to samo. Zalałem wrzątkiem znów to samo. Nie wiem jak go odkazić i wymoczyć aby nie puszczał koloru przy gotowaniu a co najważniejsze w akwarium. Obecnie leży w zimnej wodzie i jest tzw. herbatka. Przypominam że nie wiem z jakiego drzewa ten korzeń.

Załączam zdjęcie. Korzeń wyciągnięty- mokry.

http://www.fotosik.pl/pok...444c48f1c6.html

Proszę o rady jak uporać się z tym korzeniem, czytałem już sporo na necie i szukałem po forach ale już sam nie wiem co mam z nim zrobić...
Awatar użytkownika
Rika
Początkujący pomocnik
Posty: 167
Rejestracja: 23 sty 2014 13:46
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: Rika »

To, że korzeń barwi wodę to normalne. Nie da się wygotować korzenia tak, by nie barwił. Więc tym się nie przejmuj. Z czasem po prostu sam przestanie, a woda wyklaruje się po paru podmianach. Rybom taka woda nie szkodzi, więc spokojnie. Jak się korzeń nie mieści to spróbuj go obrócić i wygotować tę część która wystawała.
Wygotowywanie nie ma na celu przerwanie barwienia wody, a zabicie ewentualnych zarazków, grzybów, pleśni, które mogły na korzeniu pozostać.
Generalnie powinieneś wsadzić go na kilka dni do wiadra z wodą, tak żeby był cały zanurzony, po to aby zatonął. Inaczej w akwarium będziesz musiał go przywalić kamieniami żeby nie wypływał.

A tak w ogóle to ja nie widzę zdjęcia, wyskakuje "404-strony nie znaleziono" :P
Marhyl
Posty: 7
Rejestracja: 21 lut 2014 22:54
Lokalizacja: Bęczyn

Post autor: Marhyl »

Dzięki Rika


Odświeżam link

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e84 ... 8f1c6.html


Starałem się go obracać podczas gotowania tak aby z każdej strony był gotowany
Awatar użytkownika
Rika
Początkujący pomocnik
Posty: 167
Rejestracja: 23 sty 2014 13:46
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: Rika »

Więc wydaje mi się, że powinno być w porządku.
Tak jak mówię, jeżeli korzeń wypływa musisz potrzymać go kilka dni w wiadrze z wodą. Jeżeli już tonie możesz go wsadzić do akwarium. Jeżeli wypływa, a nie masz odpowiednio dużego wiadra będziesz musiał go przywalić jakimiś kamulcami dopóki nie zatonie.
Marhyl
Posty: 7
Rejestracja: 21 lut 2014 22:54
Lokalizacja: Bęczyn

Post autor: Marhyl »

Planuje sparzyć go 3 razy gorącą wodą z solą, następnie wypłukać i wsadzić do garka z zimną wodą i pod koniec tygodnia do akwarium
Claria
Posty: 29
Rejestracja: 30 sie 2013 6:36

Post autor: Claria »

Na koniec nie bardzo widzę sens aby trzymać go w garnku z zimną wodą,wystarczy tylko wypłukać,barwienie początkowo jest czymś naturalnym i nie da się tego uniknąć.
Awatar użytkownika
Rika
Początkujący pomocnik
Posty: 167
Rejestracja: 23 sty 2014 13:46
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: Rika »

Trzymanie go w garnku z zimną wodą ma na celu zatopienie korzenia, jeżeli wypływa. Aby autor nie musiał wrzucać do akwarium nie wiadomo jakich głazów, żeby go utrzymać na dnie ;)
Claria
Posty: 29
Rejestracja: 30 sie 2013 6:36

Post autor: Claria »

No tak,z ty, się zgadzam tylko myślałem że korzeń już nie wypływa ponad powierzchnię wody,teraz wszystko jest juz jasne:) Ciekawe czy ostatecznie się udało i motyw z korzeniem wypalił w akwarium,jeżeli możesz to wstaw zdjęcie:)
Marhyl
Posty: 7
Rejestracja: 21 lut 2014 22:54
Lokalizacja: Bęczyn

Post autor: Marhyl »

Prawie 3 miesiące było z korzeniem lecz niestety musiałem go wyrzucić woda była brązowa... na dodatek zaczął się wytwarzać z korzenia taki jakby piasek i nie byłem w stanie sobie z nim poradzić, zrezygnowałem z niego z bólem serca ale teraz widać efekty woda przy wylewaniu jest prawie taka sama jak wlewam podczas podmian.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Mając bardzo duży korzeń i nie mogąc go wygotować, musiałam go trzymać ponad 6 mcy w dużym pojemniku na balkonie, czasowo w roztworze herbaty. Dopiero wtedy przestał wypływać i barwić wodę.
W Twoim przypadku po prostu nie spreparowałeś korzenia i stąd problem.
Może zamiast wyrzucać trzeba było go sprzedać, oddać lub poprosić kogoś o pomoc w preparacji, ewentualnie zostawić go na kilka miesięcy w jakimś oczku wodnym...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Norbi
Posty: 290
Rejestracja: 03 paź 2013 0:09
Lokalizacja: USA

Post autor: Norbi »

..... albo zastosować Purigen.
Akwarystyka to fajne hobby :)
Marhyl
Posty: 7
Rejestracja: 21 lut 2014 22:54
Lokalizacja: Bęczyn

Post autor: Marhyl »

Korzeń został wygotowany 3 razy w roztworze z sola. Następnie stał w wodzie jakieś 2 tyg woda była regularnie podmieniana i za każdym razem była herbata.
Awatar użytkownika
crosstowntraffic
Posty: 226
Rejestracja: 20 cze 2013 9:22
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: crosstowntraffic »

Korzenie Mopane (bo tak mi wygląda ten ze zdjęcia), gotowane i moczone nawet i pół roku, nadal mogą puszczać "kolorek".
Natknąłem się już nawet na zalecenia by do akwariów typu BW, dawać te korzenie w celu uzyskania właśnie herbacianej barwy wody.
Tak więc korzeń fajny ale będzie barwić wodę.
popytaj kolegów, może ktoś ma BW i mu się przyda...albo wystaw na tablicy czy allegro.
Mehe
Posty: 23
Rejestracja: 03 lis 2014 23:10

Mahoń

Post autor: Mehe »

Mam korzeń mahoniowy z terrarium czy nadaje się do akw po oczywiśc ie wygotowaniu itd..
Cornelius
Posty: 127
Rejestracja: 01 maja 2014 0:16
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Cornelius »

O mahoniu, to można książkę napisać, bo to gatunek drewna, a nie drzewa. Nie mniej Twój korzeń nadaje się do akwarium. Wygotuj go pół godziny w solance, potem pół godziny w wodzie bez soli i będzie OK.

Pozdrawiam.
www.dlabartka.pl - prośba o przekazanie 1% podatku

54 l Amazonii
ODPOWIEDZ