[128l] Roślinne

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

tomek19
Posty: 108
Rejestracja: 10 kwie 2014 11:02

[128l] Roślinne

Post autor: tomek19 »

80 x 40 x 40
filtr hw302
grzałka 150w z termostatem
światło 2 x 18w
rośliny:
front - Strzałka skrzydlasta
środek / boki - Rogatek sztywny Ceratophyllum demersum , Zwartka Wendta - cryptocoryne wendtii brown , Rotala rotundifolia
tył - Nurzaniec śrubowy - Vallisneria spiralis
ryb na razie brak

. Zalane i posadzone jak potrafiłem najlepiej . Wsypałem trochę dafni w proszku.
zobaczymy co z tego będzie.

Obrazek

Obrazek

mam nadzieje , ze te rośliny lubią twarda wodę.

Ryby wpuszczę za 2 tyg jak się ukorzenia wiem ,ze już następnego dnia można ale wole nie ryzykować.

=============================================

edit
7.06

Dodałem odbłyśniki asymetryczne.
wlałem 20l wody destylowanej twardość spadła do 15.
jakiś tydzień temu pojawiły się pędzelkowate glony ale zmniejszyłem przepływ wody w filtrze i wpuściłem molinezje i całkiem nieźle sobie poradziły.
Wszystko rośnie oprócz zwartki , nawet rotala się ruszyła.

jutro przytnę rogatek i zrobię kule z wgłębki bo już zarosła powierzchnie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 15 sie 2014 14:35 przez tomek19, łącznie zmieniany 6 razy.
Eric
Posty: 62
Rejestracja: 10 maja 2014 20:00
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: Eric »

Na razie za wiele nie widać ale jak sę rozrośnie to będzie ciekawie.
Jaką obsadę planujesz?
tomek19
Posty: 108
Rejestracja: 10 kwie 2014 11:02

Post autor: tomek19 »

7 zlotych molinezji
3 zbrojniki niebieskie
7 platek

i krewetek ile wlezie :)

mam bardzo twarda wodę i nie mam dostępu do filtra ro dlatego tylko to co jest łatwego w utrzymaniu.
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Dobrze ze poczekałeś z wpuszczeniem ryb, niby w LT można, ale chyba u Ciebie za mała masa roślin na starcie (chodzi mi głównie o wielkość roślinek).
Poczekaj aż rośliny podrosną żeby rybki miały się w czym schować, bo nie masz żadnych kryjówek.
Jestem ciekaw jak będzie akwarium wyglądać gdy bardziej zarośnie :D
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
tomek19
Posty: 108
Rejestracja: 10 kwie 2014 11:02

Post autor: tomek19 »

chyba im CO2 w płynie kupie na początek żeby podrosły.

i nie wiem na ile światło włączać na razie
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Światło ma być włączone normalnie 12 godzin na dobę, taka jest długość dnia tropikalnego.

Może dosadzisz jeszcze nieco roślin? Bo jakoś na LT to jest ich za mało, a czekanie aż się rozrosną nie wiele da. Chcesz mieć tylko te gatunki roślin u siebie? Nie lepiej jest zainwestować w więcej roślin typowo korzeniowych, typu żabienice czy kryptokoryny (zwartki)?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
tomek19
Posty: 108
Rejestracja: 10 kwie 2014 11:02

Post autor: tomek19 »

kupie jeszcze koszyk zwartki na środek zasadzę.

i zrobię bimbrownie zaraz tylko dyfuzor kupie . przez 1 miesiąc może 2 będę nawoził zanim się rozrosną.

czyli co? one nie urosną? nie nie to po ***** takie akwarium robiłem to zgodnie z tym co w książce było opisane.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie bardzo rozumiem, czemu to ma być LT.

Dałeś ziemię albo jakiś substrat pod żwirek? Rośliny mają w tej chwili jakieś zwiąski budulcowe do pobierania?

Jeżeli nie, to sporo czasu upłynie, nim narośnie masa roślinna.

Co jest użyte jako podłoże? Możesz nam to dokładnie opisać?

Dafnie w proszku to jest do niczego nie potrzebna chityna. Jaki był celu użycia tych dafni w tej chwili, skoro nawet rybom nie służą?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
tomek19
Posty: 108
Rejestracja: 10 kwie 2014 11:02

Post autor: tomek19 »

2,5cm ogrodowej ziem z domieszka torfu podobno bez żadnych dodatkowych nawozów i na to żwirek 2-4 mm i co najmniej 90% dna obsadzone jak wyczytałem .

ok no to nie będę sypał pokarmu.

ale skoro piszesz ze małe te rośliny to dołożę CO2 na start żeby szybciej rosły.
Nie mam praktycznej wiedzy akwarystycznej dedukuje z tego co wyczytałem .

Co do światła znalazłem tez żeby prze pierwszy miesiąc świecić tylko 6h

teraz idę po ten dyfuzor i przy okazji może świderki kupie.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Świderki sobie odpuść. Skoro masz ziemię, to lepiej niech nic z niej nie grzebie.

Nie wiem, skąd czerpiesz wiedzę o LT, ale radzę Ci zacząć od lektury książki Diany Walstad, o której wielokrotnie już wpominaliśmy.

Roliny do fotosyntezy potrzebują światła. Nie ma żadnego sensu ograniczanie świecenia do 6 godzin i nie rozumiem takiego pomysłu. Jeżeli chcesz, żeby rośliny dobrze rosły, daj im światło. Zaczekaj teraz ze dwa tygodnie i zobacz, jak się zachowuje akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
tomek19
Posty: 108
Rejestracja: 10 kwie 2014 11:02

Post autor: tomek19 »

książkę mam przed sobą teraz . Ale oprócz niej szukałem tez porad praktycznych na forach internetowych.

czyli ta bimbrownie tez na razie odpuścić?

a co do ślimaków to akurat w książce są polecane ale jakie konkretnie już nie jest napisane.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

ok,

bimbrownię zawsze możesz zastosować i zobaczyć wyniki. Światło świeć normalnie. Jestem bardzo ciekawa rozwoje tego zbiornika.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
tomek19
Posty: 108
Rejestracja: 10 kwie 2014 11:02

Post autor: tomek19 »

Dzięki tez mam nadzieje :)

wybacz nawal pytań ale jak wspomniałem mam 0% wiedzy praktycznej.
czyli podsumowując:
- dołożyć bimbrownie
- świecić 12h na dobę
- nie dawać ślimaków

co do podmian wody , w książce pisze żeby ustabilizowanego nie ruszać i dolewać jak tylko odparuje.
znalazłem tez w internecie , ze na początku 1 tydzień podmieniać 20% wody.
czyli jak w końcu?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Napiszę Ci szczerze: mi z akwarium LT stawianym zgodnie ze wskazówkami podanymi przez D.W. nie wyszło. Mam wrażenie, że zawiniła twarda woda jaką dysponuję oraz zmienniaki plamiste. I musiałam zacząć robić podmiany, nim w toni wody pojawił się DOC. A jak zaczęłam robić podmiany, to już robiłam je regularnie, bo nie pasowały mi brudy zbierające się na dnie.

W Twoim przypadku jest nieco podobna do mojej jedna kwestia. W akwarium LT powinno być bardzo mało ryb, a jak już są to raczej nie powinny być to bardzo mocno brudzące żyworódki. Stawiając na molinezje czy platki nastaw się na sporą ilość odchodów, więc patrz powyżej.

Nie poradzę Ci za wiele, ponieważ nie mam doświadczenia z LT jak widzisz. Ale uważam, że świecić powinieneś tyle, ile potrzebują tego rośliny. Dolewaj do akwarium wodę destylowaną, ponieważ taką właśnie powinieneś stosować (bo z akwarium odparowuje czysta woda). Podmiany możesz zrobić, przynajmniej na początek. Potem sam zastanów się, czy są potrzebne.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
tomek19
Posty: 108
Rejestracja: 10 kwie 2014 11:02

Post autor: tomek19 »

No nic przynajmniej nie będę rozczarowany jak nie wyjdzie :)
ale do twardej wody nadają się tylko żyworodki także blednę koło.

wrzucę te świderki jak już będą ryby może on coś przemielą.
co do wody destylowanej u mnie odpada - nie mam gdzie trzymać musiałbym na bieżąco dolewać takiej z filtra takiej wydajności sprzęt to nie na moja kieszeń.
Dlatego tak mi zależało na lt. Ale jak się nie uda to bimbrownia zostanie na stałe , do filtra włożę keramzyt i kupie odmulacz i podmiany będę robuil kranówką na razie zobaczymy.

Co do roślin to powinny rosnąc bo rośliny lubią twarda wodę a te co wybrałem maja minimalne wymagania.

Prąd wody jest bardzo silny , nurzaniec i rogatek az sie kołyszą - tak powinno być?
I znasz może jakiś gatunek krewetki który w takich warunkach da rade?
ODPOWIEDZ