[128l] Roślinne

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

tomek19
Posty: 108
Rejestracja: 10 kwie 2014 11:02

Post autor: tomek19 »

niestety woda nagle zrobiła się bardzo brudna ( nie sa to glony ) pojawiły się glony zielone nitkowate.
postanowiłem odmulić akwarium i keramzyt do filtra i węgiel aktywowany żeby się glonów pozbyć i podmianę tez polowe wody zobaczę jaki będzie efekt.
Awatar użytkownika
crosstowntraffic
Posty: 226
Rejestracja: 20 cze 2013 9:22
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: crosstowntraffic »

Może to okrzemki? Woda mocno zalatuje zapachem ziemi? U mnie na starcie też ruszyły naraz okrzemki i zielone..
Woda wyglądała jak brudna, zażółknięta...filtry to już nawet nie mówię..wręcz czarno :/
tomek19
Posty: 108
Rejestracja: 10 kwie 2014 11:02

Post autor: tomek19 »

nie po prostu zrobiła się mętna ( nie chodzi mi o kolor bo korzeń po włożeniu zawsze barwi wodę ) - od rybich odchodów , cale dno jest zaścielane drobnymi glonami i zwykłym syfem , nie ma kto tego rozłożyć.
i to nie są te glony , które były wcześniej bo molinezje ich nie jedzą.

i mam mala plagę ślimaków , tez już nie nadążam odławiać.

podmienię 30l wody , odmulę dno , do filtra dam węgiel , zmienię włókninę na gąbkę i do wkładów wsypę keramzyt albo ceramikę i zobaczymy co będzie po tygodniu.
a potem pomyśle co zrobić ze ślimakami.
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Na ślimaki najlepsze są ślimaki :D Helenki (Anentome helena).
A na sprzątanie dna dobre są z kolei świderki. Przekopują dno i przy okazji zjadają organiczne resztki i ogólnie rozbijają i mieszają większe odpadki.
Tylko ze ja mam piasek, nie wiem jak sobie w żwirku poradzą.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
tomek19
Posty: 108
Rejestracja: 10 kwie 2014 11:02

Post autor: tomek19 »

u mnie swiderki laza po zwirku nie zakopuja sie.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Ślimaki zostaw, były, są i będą. Wbrew plagom mają i dobre strony (np. właśnie "dbanie" o dno).
Mam np. zatoczki i wcale ich tak bardzo nie tępię.
Kawałek gotowanej marchewki je zwabia, biorę odmulacz i wciągam je, ale nie popadam w skrajność i nie tępię do ostatniej sztuki (one też spełniają swoją rolę).

Tomku, zauważyłem, że za bardzo kombinujesz.
Po prostu załóż akwarium i daj czas czasowi (i nie rób nic w międzyczasie...).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
crosstowntraffic
Posty: 226
Rejestracja: 20 cze 2013 9:22
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: crosstowntraffic »

krzych_100 pisze:Ślimaki zostaw, były, są i będą. Wbrew plagom mają i dobre strony (np. właśnie "dbanie" o dno).
....
Po prostu załóż akwarium i daj czas czasowi (i nie rób nic w międzyczasie...).
Popieram :)
Nie minęły jeszcze dwa miesiące od założenia.. mi się LT stabilizował pół roku i nie jest to niczym niezwykłym. Po tym czasie i tak jeszcze zdarzają się ataki glonów..niewielkie ale jednak.
Mętność wody to pierwotniaki lub rozpad materii organicznej (odchody, resztki roślin..) a na to drugie świderki są idealne...
Aż dziwi mnie że mając ich nadmiar, masz problem z brudem na dnie...
Chyba że nadmiar ma dla Ciebie inne znaczenie niż dla mnie...u mnie nadmiar w 112l był wtedy gdy doliczyłem się ponad 200 sztuk rano kiedy siedziały na szybach..
tomek19
Posty: 108
Rejestracja: 10 kwie 2014 11:02

Post autor: tomek19 »

świderków mam na razie kilka , reszta to zatoczki i ich ponad 100 jest.

a woda jest jak zupa , wszędzie gdzie patrze na zdjęcia i filmy , albo w sklepach woda w akwariach jest kryształ a u mnie brązowa zupa.

I glonów przybywa i rośliny maja się gorzej , niektóre liście robią się przezroczyste
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Tak, ja też jak patrzę na inne akwaria, to pojawia się zazdrość...
Woda czyściutka, wszystko nówka, itd.
No ale uczę się.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
tomek19
Posty: 108
Rejestracja: 10 kwie 2014 11:02

Post autor: tomek19 »

właśnie dlatego postanowiłem podjąć środki zaradcze zanim sie coś poważnego zrobi bo przez ostanie dni rośliny zaczęły marnieć.

możne chociaż tymi zabiegami glonów się pozbędę.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Tak, też tak miałem.
Dostałem ładne rośliny i stosunkowo dużo.
Nie wiem, jakie jeszcze rośliny mam, jakie mają wymagania, itd.
Wsadziłem, pojawiły się okrzemki, zmętnienie wody, jakieś glony.
I czekałem, bo łapy aż pchały się same...

Odmulanie - kolejny problem, bo myślałem, że jak se kupię "extra" i hi-tech, to samo odmuli. A tu kicha, fakt, kupiłem prosty porządny odmulacz, ale końcówki dorabiałem sam, bo tak mi było wygodnie.

A teraz próbuję na mały akwarium, zobaczymy, co z tego wyjdzie.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Tomku, podmień nawet 50% wody. Nic się nie stanie dla LT, w przyrodzie też następują gwałtowne deszcze i naturalne odnowienia wody.

Niestety "zupa" świadczy o nie działających jeszcze prawidłowo mechanizmach samooczyszczania zbiornika.

Ślimakią są skuteczne, ale mocno brudzą. Zbyt mała ilość bakterii dennych powoduje gnicie szczątków organicznych bez ich wchłaniania przez rośliny, stąd problemy z przerzyźnieniem wody i jej kolorem.
LT dojrzewa nawet ponad pół roku.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
tomek19
Posty: 108
Rejestracja: 10 kwie 2014 11:02

Post autor: tomek19 »

hmmm.
To co proponujecie? bo rośliny raczej miesiąca w takim tEMpię nie wytrzymają.

Podmiana 50% wody i odmulenie dna?
i węgiel do filtra żeby glonów się pozbyć?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Węgiel nie ma tu nic do rzeczy, ponieważ usuwa z wody chemię, a nie związki organiczne.

Moim zdaniem zareagowałeś bardzo późno na problemy ze zbiornikiem. Podmień teraz 50% wody z jednoczesnym odmulaniem dna, potem po tygodniu podmień kolejne 30% wody z odmulaniem dna i zobacz, co dalej będzie się działo.

Podczas odmulania usuwaj ślimaki, jakie uda Ci się wessać.

Po tych czynnościach akwarium powinno zacząć normalnie dojrzewać i powoli stać się LT.

Twoim błędem - jak u wielu osób próbujących LT - było za szybkie wpuszczenie ryb do akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
tomek19
Posty: 108
Rejestracja: 10 kwie 2014 11:02

Post autor: tomek19 »

Minęły 2 miesiące od startu.
Wszytko rośnie w miarę dobre , szczególnie nurzaniec ( strzałkę połamałem przy odmulaniu ale już się odbija )

niestety ryby okazały się za brudne na lt , musiałem odmulić dno i podmienić wodę , założyłem deszczownie i wsypałem ceramikę do filtra , czarne tło z foli z Praktikera.
molinezje i platkie się rozmnożyły - ponad 20 małych rybek jest na stanie :) teraz czekam na krewetki.
rogatek wypłynął z pod kamienia ale narybek lubi się w nim chować dlatego zostawiłem na razie tak.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ