[128l] Roślinne

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Magainis
Akwarysta
Posty: 1225
Rejestracja: 06 paź 2009 19:19
Lokalizacja: Anglia/ Podkowa Leśna

Post autor: Magainis »

Wystarczy że go przerzedzisz, ja miałem zawsze mocno zarośnięte akwaria i nie spotkałem się nigdy z tym problemem. Jeżeli jest tak jak piszecie to muszą wystąpić naprawdę skrajne warunki typu gruby kożuch porywający całą powierzchnię.
Filarem akwarystyki jest fakt, że rybka lubi pływać...
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Po prostu zadbaj o ruch wody na tafli, żeby następowało jej napowietrzanie. Rośliny posadź tak, żeby nie blokowały tego ruchu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

tomek19 pisze:to wywalić ten rogatek? nurzańca nie mam jak bo liście maja już grubo ponad metr.

bo nurzaniec jest przywiązany do rurki od deszczowni , także światła nie zasłania
W Twoim akwarium do przyduchy to jeszcze daleko...
Rogatka nie wywalaj, bo nie ma takiej potrzeby.
Miałem całą taflę zarośniętą pistią, rogatkiem i wąkrotką, i nie zauważyłem u siebie efektu przyduchy. Jedyne co tworzyło się na tafli wody, to taka powłoczka (nie chcę teoretyzować po przeczytaniu odpowiedniej książki...).

Dużo piszą o tym zjawisku, ale po jakich objawach stwierdza się przyduchę?
Czy ktoś w tym czasie mierzy poziom tlenu w wodzie? A może dwutlenku węgla? Miałem kiedyś (i mam nadal, ale nie używam), tzw. permanentny test CO2, taki szklany indykator z cieczą, po kolorze której można było odczytywać stężenie CO2.
Niby coś tam się zabarwia, ale co z tego?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
crosstowntraffic
Posty: 226
Rejestracja: 20 cze 2013 9:22
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: crosstowntraffic »

Facet od którego brałem na początku Rogatka, miał zarośnięty baniak 120l prawie od dna do powierzchni samym właśnie Rogatkiem. Na dnie kiryski, trochę Neonków i Danio Perłowego...jedyne co miał w tym akwa to kaskadę. Żadnych kubełków, brzęczyków itd..
Skoro u niego wszystko dobrze się miało to nie wierzę by u Ciebie miało być inaczej.
Jeżeli i tak nadal obawiasz się nadmiernego wysycenia wody dwutlenkiem, wsadź kostkę lipową i napowietrzaj by nieco wytrącić CO2.
Rogatka szkoda usuwać bo to znakomity pochłaniacz związków azotowych i innych niechcianych pierwiastków.
Taki baaaardzo pożyteczny chwast..
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Dodam tylko, że mieszkam przy parku, w którym jest staw.
W stawie - oprócz jakiegoś sitowia przy brzegach - nie ma żadnych roślin pływających po tafli. A jednak staw jest napowietrzany, bo nie ma w ogóle ruchu wody.
Dzieje się to w ten sposób, że z środka stawu jakaś pompa pompuje wodę do tafli i w ten sposób strumień wody porusza taflę.
Nie ma żadnych pływających po tafli roślin, a staw jest napowietrzany, bo nie ma żadnych dopływów, które powodowałyby ruchu wody.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
tomek19
Posty: 108
Rejestracja: 10 kwie 2014 11:02

Post autor: tomek19 »

w takim razie zostawię to jak jest.
Nie widzę , żeby ryby pływały non stop pod samą powierzchnią.

pytanie , czy krewetki liczy się tak samo jak ryby przy obsadzie bo jest już ponad 20 i nie wiem czy odławiać przychówek.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Krewetki mocno brudzą, więc utrzymuj ich liczbę na znośnym poziomie. Ale ile ich ma być, sam musisz ocenić. Ja nie jestem w stanie policzyć krewetek u siebie w akwarium, po prostu odławiam je co tydzień przy odmulaniu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
tomek19
Posty: 108
Rejestracja: 10 kwie 2014 11:02

Post autor: tomek19 »

3 miesiące od zalania.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Od początku padły 3 molinezje - 1 dokupiłem.
narybku jest już 3 generacja , ile moglem wydałem.
krewetki tez się rozmnożyły.
małżoraczków też jest cała chmara.

sprzątam akwarium raz w tygodniu wymieniam 30l wody , czyszczę szyby z glonów, wyciągam cześć rogatka i odmulam dno tam gdzie nie ma roślin.
raz w miesiącu obcinam nurzaniec do powierzchni wody żeby nie zasłaniał światła.

ogólnie pozwalam się roślinOM rozrastać swobodnie , niczego nie wyrywam nie przesadzam , chce żeby zbiornik wyglądał naturalnie.

jak zwykle konstruktywna , krytyka i wszelkie porady i sugestie mile widziane :)
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Akwarium ładnie się zarosło, ale nie możesz go zostawić całkiem swojemu losowi, w krótkim czasie nurzaniec opanuje całe akwarium i zagłuszy pozostałe rośliny. Akwaria, które wyglądają dziko i naturalnie to takie, w które włożono wiele pracy i doświadczenia, te które pozostawiono samym sobie, po pewnym czasie są likwidowane, bo wyglądają jak bajoro.
Brakuje mi w tym akwarium jakiegoś pająkowatego korzenia, który postawiłbym w tzw. silnym punkcie (czyli gdzieś w 1/3 lub 2/3 długości akwarium), ewentualnie mógłby być jakiś kamień, ale taki który by był widoczny zza roślin.
Gratuluję przychówku.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
tomek19
Posty: 108
Rejestracja: 10 kwie 2014 11:02

Post autor: tomek19 »

Pewnie tak tylko ja nie jestem doświadczony na tyle żeby mieszać bez szkody dla akwarium .
co do korzenia , coś takiego masz na myśli?

http://tinyurl.com/kjo9zvh

http://tinyurl.com/m8sv8ct

http://tinyurl.com/m2weys7

na pewno wyglądałby świetnie , tylko nie wiem jak go ułożyć żeby roślin nie zniszczyć i ceny tych korzeni są horrendalne.
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

No nie musisz od razu mieszać :D wystarczy odcinać rozłogi nurzańców, które idą nie w tym kierunku co mają, a małe sadzonki możesz delikatnie wyjąć z podłoża, albo odciąć tuż przy dnie.
Z korzeni które pokazałeś to ten środkowy byłby chyba najodpowiedniejszy, możesz też poszukać po prostu kilku w miarę długich i cienkich korzeni/gałązek i spróbować z nich ułożyć jakąś kompozycję. Pewnie wyjdzie taniej niż jeden dorodny korzeń. A ja konkretnie myślałem o czym takim
Obrazek
wstawiasz do akwarium i stoi, roślinkami się nie przejmuj, poradzą sobie.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
tomek19
Posty: 108
Rejestracja: 10 kwie 2014 11:02

Post autor: tomek19 »

Hej niestety w tym roku musialem wyjechac po powrocie zastalem plage slimakow swiderkow i musze zrobic restart :/

pytanie do odkaŻenia rosiln , ryb i umycia akwarium lepszy alun czy nadmanganian potasu?
Awatar użytkownika
prezesso
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 815
Rejestracja: 28 sie 2007 14:34
Lokalizacja: Łęczyca

Post autor: prezesso »

Restart jest niezdrowy, lepiej zakup pułapkę na ślimaki i każdej ich spokojnie złapiesz 40-70 sztuk. Ja w ten sposób pozbyłem się u siebie plagi świderków.
Obecnie mam bocje, a te wybiły mi wszystkie świderki:)
Obrazek <-- kliknij tu
...wyleczony z Facebooka... z pytaniami zapraszam na forum
tomek19
Posty: 108
Rejestracja: 10 kwie 2014 11:02

Post autor: tomek19 »

moje bocje w ogole nie chcialy jesc nawet jak ich tydzien nie karmilem.

juz po jutro tylko rosliny wymocze w nadmanganianie i spokoj
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Oczywiście wiesz, że świderki nie składają jaj na roślinach? One w ogóle nie składają jaj, tylko rodzą od razu małe ślimaki.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
ODPOWIEDZ